۶۰ درصد موتورسواران استان گواهینامه ندارند!/ بیشترین تخلفات موتورسواران آذربایجان‌شرقی چیست؟
۶۰ درصد موتورسواران استان گواهینامه ندارند!/ بیشترین تخلفات موتورسواران آذربایجان‌شرقی چیست؟
سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل آذربایجان‌شرقی گفت: ۶۰ درصد از رانندگان موتورسیکلت این استان گواهی‌نامه ندارند و باید این موضوع ساماندهی شود.

به گزارش شمس، «احمد موقری» روز شنبه در جلسه ساماندهی موتورسیکلت سواران در کلان شهرها برای کاهش وقوع جرم، اظهار داشت: یکی از معضلات مهم شهری تردد موتورسیکلت سواران است که باید با همکاری ادارات و سازمان های مربوطه ساماندهی آنها در راستای جلوگیری از وقوع جرایم مرتبط، ساماندهی شوند.

وی مخدوش بودن یا فقدان پلاک، رانندگی خلاف مسیر، سرعت و سبقت غیر مجاز، تردد از معابر ممنوع و خطوط ویژه، عدم استفاده از کلاه ایمنی، سوار کردن ترک نشین بیش از حد مجاز، حمل غیرمتعارف بار، انجام حرکات نمایشی، مکالمه با تلفن همراه حین رانندگی و عدم رعایت قوانین و مقررات را از تخلفات رانندگان موتورسیکلت اعلام کرد.

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل آذربایجان‌شرقی اضافه کرد: همچنین کیف قاپی، ایجاد مزاحمت و سرقت از منزل و مغازه نیز از جرایم مرتبط با موتورسیکلت سواران است.

وی بر راه اندازی سامانه ثبت موتورسیکلت‌های توقیفی، برخورد با پلاک‌های مخدوش، تسریع در روند اسقاط موتورسیکلت‌های رسوبی، اِعمال مجازات‌های بازدارنده، آموزش همگانی، الزام فروشندگان و توزیع کنندگان به تحویل کلاه ایمنی به همراه موتورسیکلت و جلوگیری از تولید و فروش کلاه ایمنی غیراستاندارد را مورد تاکید قرار داد.

موقری ادامه داد: جایگزین کردن موتورسیکلت های استاندارد جهانی و خارج کردن موتورسیکلت های بالای ۱۰ سال سن از ناوگان موتوری و اهدای مجوز خرید و فروش موتورسیکلت فقط به دارندگان گواهینامه رانندگی نیز باید مورد توجه جدی دستگاه های ذی صلاح قرار بگیرد.

در این جلسه در خصوص تدوین و تعیین برخورد با پلاک های مخدوش موتورسیکلت سواران و آموزش همگانی از طریق رسانه ها و تدوین بسته های تشویقی به استفاده کنندگان از کلاه ایمنی موتورسیکلت سواران قانونمند بحث و پیشنهادات اجرایی ارایه شد.

انتهای پیام/