۲۱ درصد دانش‌آموزان ایرانی اضافه وزن دارند
۲۱ درصد دانش‌آموزان ایرانی اضافه وزن دارند
معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش، میانگین کشوری اضافه وزن دانش آموزان را ۲۱ درصد عنوان کرد و افزود: با طرح هائی مانند؛ حیات پویا، ورزش صبحگاهی و... سعی در افزایش تحرک دانش آموزان داریم.

به گزارش شمس،  مهرزاد حمیدی در گفت‌وگو با خبرنگاران، با اشاره به این که سنین دو تا شش سالگی، دوران طلائی برای رشد زیستی دانش آموزان محسوب می‌شود، اظهارداشت: باید قبل از شروع دوران مدرسه بر تحرک دانش آموزان توجه شود و کودکان با حرکت مأنوس شوند.

وی ادامه داد: سعی داریم از ظرفیت انجمن اولیاء و مربیان، گفتمان سازی، رسانه‌ها و… توجهات عموم را به مبحث تحرک کودکان سوق دهیم، آپارتمان نشینی و زندگی ماشینی کودکان را دچار کم تحرکی و ناتوانی جسمی می‌کند.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش، با تاکید بر ضرورت آموزش سواد حرکتی به دانش آموزان، تصریح کرد: اگر سواد حرکتی دانش آموزی قبل از ورود به مدرسه بالا نرود، در آینده شاهد ورزش همگانی و قهرمانی نخواهیم بود.

وی میانگین کشوری اضافی وزن دانش آموزان را ۲۱ درصد عنوان کرد و افزود: با طرح هائی مانند؛ حیات پویا، ورزش صبحگاهی و… سعی در افزایش تحرک دانش آموزان داریم و کتب راهنمای معلمان در تربیت بدنی نیز در حال تدوین است، همچنین برگزاری المپیک‌های درون مدرسه‌ای از دیگر برنامه‌های وزارت آموزش و پرورش در افزایش تحرک دانش آموزان است.

حمیدی از آماده شدن ۳۸۰ سالن ورزشی برای دانش آموزان کشور خبر داد و گفت: این پروژه از سال قبل شروع شده و تابحال ۲۰۰ سالن آماده شده است که اکثریت سالن‌ها دخترانه و برای پایه‌های اول تا سوم ابتدائی هستند چراکه دوران ابتدائی برای ورزش یک دوران طلائی محسوب می‌شود.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم در ارتباط با کمبود فضاهای ورزشی در مدارس غیرانتفاعی، گفت: مدارس غیرانتفاعی که سالن ورزشی ندارند، با سالن‌های ورزشی همجوار جهت استفاده دانش آموزان قرارداد می‌بندند.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش، خاطرنشان ساخت: سند تحول بنیادین آموزش بر وجود فضای ورزشی سرپوشیده و روباز استاندارد در مدارس الزام کرده است.

وی از احداث هزار زمین چمن مصنوعی در سه سال آینده خبر داد و افزود: علاوه بر احداث ۳۸۰ سالن ورزشی، ۱۱۶ استخر و… نیز تدارک دیده شده است که سازمان برنامه و بودجه تعهد تأمین مالی پروژه‌ها را داده است، چراکه دولت اهتمام ویژه‌ای در اتمام پروژه‌های عمرانی آموزش و پرورش در بخش ورزشی دارد.