گلایه‌های تولیدکنندگان به‌جا است/ تولیدکنندگان باید از شرایط رکود و تورم خارج شوند
گلایه‌های تولیدکنندگان به‌جا است/ تولیدکنندگان باید از شرایط رکود و تورم خارج شوند
معاون صنایع عمومی وزارت صمت گفت: تولیدکنندگان گلایه‌هایی داشتند که کاملاً به جا بود و حق طبیعی آنها است چراکه در سال تولید هستیم و رهبر معظم انقلاب از آنها به‌عنوان جبهه اقتصاد یاد می‌کنند؛ بنابراین دستگاه‌ها باید تولیدکنندگان را باور کنند.

به گزارش شمس، محمد مهدی برادران روز جمعه، هفتم مرداد ماه، در نشست با فعالان اقتصادی و صنایع آذربایجان شرقی که در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز برگزار شد، اظهار کرد: تولیدکنندگان انتظارات به جایی از ما دارند تا آنها را حمایت کنیم و تاکید دارند تا مجموعه‌ی دستگاه‌های مختلف در تعامل و نظارت به گونه‌ای عمل کنند، برخی تولید کنندگان به‌ویژه تولیدکنندگان شاخص که کارنامه‌ی صادرات و همراهی خوبی در تنظیم بازار دارند، مشکلات آنها برطرف شود.

وی ادامه داد: برخی از موضوعات مطرح شد که از جمله‌ی آنها نظام بانکی و مالیاتی، مجموعه محیط زیست، مسائل مربوط به گمرک و مسائل ساختاری بود که همواره مطرح هستند و برخی اوقات نیازمندیم تا مداخلاتی به نفع تولیدکنندگان انجام شود که این موارد تصمیم‌گیری و صورت جلسه شد و سایر مسئولین استان نیز همراهی خوبی داشتند و رویکرد سازمان صمت آذربایجان شرقی بهبود تعاملات، رشد تولید و تعامل مناسب است.

وی افزود: گلایه‌هایی در خصوص شرایط صنعتی استان بود که باید گزارش شده و تصمیم‌گیری شود و حوزه‌ی مالیات ارزش افزوده به‌ویژه صادراتی باید تعیین تکلیف شود که با همکاران و تصمیم میگیریم تا تسهیل شده یا تبدیل به اعتباری شود که صادر کننده اطمینان حاصل کند و امکان استفاده از این ظرفیت برای او وجود داشته باشد.

برادران خاطرنشان کرد: باید در روش‌ها تجدیدنظر کنیم، ما هم موافق کاهش تعرفه‌ها به نفع فعالان اقتصادی هستیم اما در خصوص قانون معافیت مالیاتی ماشین آلات نیز پیگیر هستیم تا در مجلس شورای اسلامی این قانون اصلاح شود.

وی اضافه کرد: ادبیات شکل گرفته مبنی‌بر انداختن مشکل گرانی به گردن تولیدکنندگان ظلمی بزرگ است و رهبر معظم انقلاب همواره در فرمایشات خود از تولید حمایت کرده‌اند که باید از این ظرفیت حداکثر استفاده را کرد.

وی یادآور شد: به قیمت گذاری دستوری قائل نیستیم اما به قیمت گذاری اعتقاد داریم و باید به چشم ارزش به تولیدکننده نگاه کرد که هرکس در این راه تلاش کرده و برای مردم ایجاد اشتغال می کند، فردی بهشتی است.

معاون صنایع عمومی وزارت صمت گفت: باید از ظرفیت‌ اتاق‌های بازرگانی استفاده کرد و در مورد راهبردهای صنعتی از ظرفیت اعضای اتاق‌ها و نگاه بهره‌بردار بهره‌مند شد و صنعت سند بنویسد و ما افق و خروجی تولید و صادرات را ترسیم کنیم.

وی ادامه داد: به علت موج تورمی که در اقتصاد کشور با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در ابتدای سال ایجاد شد، تولیدکنندگان باید از این شرایط رکود و تورمی خارج شوند که راهکار آن، ایجاد رقابت با کاهش هزینه در تولید و تولید انبوه است تا مصرف کننده داخلی و بازار صادراتی به رونق بیافتد که جلسات بسیاری در این زمینه تشکیل شده است.

وی تاکید کرد: کمیته تنظیم بازار اقدامات بسیاری انجام داده است، اکنون شاهد کاهش تعرفه گمرکی و شرایط جدید ایجاد شده در اقتصاد جهانی هستیم که کاهش قیمت برخی اقلام جدی شده و به مرور در سایر حوزه‌ها نیز اتفاق می‌افتد.

آذربایجان شرقی از دیرباز مرکز تجارت و بازرگانی کشور و منطقه بوده است 

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز نیز در این نشست گفت: آذربایجان شرقی از دیرباز به دلیل قرار گرفتن در موقعیت ژئوپلتیکی و مسیر جاده ابریشم، مرکز تجارت و بازرگانی کشور و منطقه بود و امروز نیز بخش خصوصی این خطه علیرغم مشکلات و کاستی‌ها، بخش بزرگی از تولید کشور را بر دوش می‌کشد.

یونس ژائله با اشاره به مشکلات بنگاه‌های اقتصادی کشور و استان پرداخت و اظهار کرد: بی‌ثباتی قوانین، مقررات و رویه‌های کسب و کار، پراکنده بودن سیاست‌ها، عدم توجه به اهمیت خصوصی‌سازی، رقابت ناعادلانه شرکت‌های دولتی با بخش خصوصی، عدم توجه به آمایش سرزمین و کمبود نقدینگی واحدهای تولیدی تنها بخش کوچکی از مشکلات فعالان اقتصادی است.

وی در ادامه به ارائه‌ی پیشنهادات و انتظارات فعالان بخش خصوصی از وزارت صمت پرداخت و افزود: تدوین استراتژی توسعه‌ی صنعتی، حذف قوانین زاید، ضرورت حذف انحصارات و ایجاد رقابت سالم بین شرکت‌های دولتی و خصوصی با پیگیری وزارت صمت، اولویت‌بندی سیاست‌های ارزی و رفع موانع صدور و تمدید کارتهای بازرگانی و دیگر مجوزهای وزارت صمت از جمله مواردی است که اعضای اتاق تبریز از وزارت صمت انتظار دارند در جهت رفع و حل آنها اقدام کند.

نشست صاحبان صنایع با فعالان اقتصادی با معاون صنایع عمومی وزارت صمت در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز برگزار شد و صاحبان صنایع استان به بیان چالش‌ها و مشکلات خود پرداختند.

انتهای پیام /