گرانی‌های اخیر سیستماتیک است/ با یک بسته غذایی نمی‌شود زندگی را اداره کرد
گرانی‌های اخیر سیستماتیک است/ با یک بسته غذایی نمی‌شود زندگی را اداره کرد
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس دهم می‌گوید گرانی‌های اخیر سیستماتیک است و مقابله با آن نظارت سیستماتیک می‌خواهد وگرنه با حضور چند بازرس در مغازه‌ها شرایط بهبود نمی‌یابد.

«محمداسماعیل سعیدی» نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس دهم در گفت‌وگو با خبرنگار شمس با اشاره به گرانی کالاهای ضروری مردم، خودرو و مسکن، اظهار داشت: افزایش تورم مال امروز و دیروز نیست و ما در سال‌های مختلف شاهد افزایش یک‌باره قیمت‌ها بوده‌ایم، بخش عمده مشکلات اقتصادی ما ساختاری است اما دولت‌ها شجاعت اصلاح ساختار را نداشته‌اند.

وی افزود: اقتصادی که وابسته به نفت باشد پرتلاطم می‌شود و از بازارهای بین‌المللی تاثیر می‌پذیرد؛ اگر اقتصاد مقاومتی در سرلوحه‌ی دولت‌مردان قرار می‌گرفت ما اکنون شاهد لجام گسیختگی قیمت‌ها در بازار نمی‌شدیم.

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با بیان اینکه تاثیر روانی کرونا در افزایش قیمت‌ها را نادیده نمی‌گیریم، تصریح کرد: نمی‌شود همه‌چیز را گردن کرونا انداخت، این ویروس شاید در بروز برخی نوسانات در بازار تاثیرگذار باشد اما دیگر در این حد موثر نیست و بیشتر گرانی‌ها از بی‌توجهی و غفلت مسئولان نشأت می‌گیرد.

وی اذعان داشت: مواد اولیه و کالا از زمان ورود به ایران و یا تولید جهت عرضه در بازار چندین ماه پروسه‌ی زمانی طی می‌کند اما وقتی قیمت دلار یک هزار تومان افزایش می‌یابد قیمت همین کالاهای موجود در بازار گران‌تر می‌شود؛ این درحالیست که کالای موجود در بازار پیش‌تر و هنگامی که دلار ارزان بود تولید و یا وارد شده است.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از حذف طرح شبنم در دولت روحانی، توضیح داد: ما نمی‌گوییم طرح شبنم ایراد نداشت اما دولت می‌توانست به‌جای حذف آن ایرادات را اصلاح کند، به موجب طرح شبنم کالا از مبدأ تولید تا مقصد رصد و تعقیب می‌شد و ناظر می‌فهمید این کالا در کجا به چه قیمتی تولید و به دست مصرف کننده می‌رسد و پول آن کجا می‌رود.

وی ادامه داد: دولت می‌خواست سیستم نظارت و بازرسی را نیز حذف کند و با مخالفت شدید نمایندگان به مقصود خود نرسید اما همین سیستم نظارتی را نیز تضعیف کرد.

سعیدی با بیان اینکه با حضور چند ناظر و بازرس در مغازه‌ها نمی‌شود مانع گرانی شد، خاطرنشان ساخت: این گرانی سیستماتیک است و مقابله با آن نظارت سیستماتیک و احیاء طرح‌هایی همچون شبنم را می‌طلبد وگرنه با حضور چند بازرس در مغازه‌ها که نمی‌توان مانع افزایش قیمت‌ها شد.

وی تصریح کرد: خودروساز وابسته به دولت و صنعت خودروسازی در دستان قوه مجریه است، آیا قیمت خودروها گران نشده است؟! این نشان می‌دهد خود دولت مشکل دارد و ابتدا باید اصلاح را از بدنه‌ی دولت آغاز و بعد آن را به جامعه تعمیم دهد.

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در پایان گفت‌وگوی خود با شمس با تاکید بر اینکه گرانی‌های اخیر مردم را تحت فشار قرار داده است، ابراز داشت: خیران پای کار آمده‌اند و از نیازمندان حمایت می‌کنند اما با یک بسته غذایی می‌شود زندگی را اداره کرد؟ این بسته‌ها نهایتاً می‌تواند خانواده‌ی زمین خورده را چند روزی بلند کند و این دولت است که باید فکر اساسی نماید.

انتهای پیام/