کنگره بین‌المللی سلامت و توانبخشی سالمندان در تبریز برگزار می‌شود
کنگره بین‌المللی سلامت و توانبخشی سالمندان در تبریز برگزار می‌شود
دبیر علمی چهارمین کنگره بین‌المللی سلامت و توانبخشی سالمندان از برگزاری این کنگره در تبریز از هفدهم الی نوزدهم مهر ماه خبر داد.

به گزارش شمس، دکتر حسن سلیمان‌پور در تشریح این خبر اظهار کرد: اثر سبک زندگی و تغییرات محیط بر سالمندان، کاربرد پت اسکن در سالمندی، سالمندی سالم، پوکی استخوان، استئوآرتیت زانو، سکته مغزی، بیماری آلزایمر و بیماری پارکینسون از جمله محورهای این کنگره به شمار می‎آیند.

وی با اشاره به حضور اساتید برجسته کشوری و بین‎المللی در کنگره بین‌المللی سلامت و توانبخشی سالمندان، اضافه کرد: شرکت کنندگان در این کنگره جمعی از متخصصان بیماری‌های داخلی، بیماری‌های مغز و اعصاب، بیهوشی، پزشکی اجتماعی، پزشکی هسته‌ای، متخصصان رادیولوژی و روانپزشکی هستند.

وی افزود: متخصصان طب اورژانس، طب سنتی، طب فیزیکی و توانبخشی، پزشکان عمومی، کارشناسان، کارشناسان ارشد و دانشجویان دکتری روانشناسی، هوشبری، پرستاری، علوم تغذیه، فیزیوتراپی و سایر متخصصان مرتبط با حوزه سالمندی نیز از دیگر گروه‌های اهداف این کنگره هستند.

سلیمان‌پور گفت: سخنرانان اصلی کنگره شامل ۱۳ سخنران بین‌المللی و استاد مهمان بوده و ۴۱ نفر از اساتید دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز در کنگره بین‌المللی سلامت و توانبخشی سالمندان حضور می‎یابند.

وی، برگزاری کارگاه‌های جانبی در کنگره بین‌المللی سلامت و توانبخشی سالمندان را از برنامه‌های جنبی این کنگره عنوان کرد و افزود: کارگاه‌ها در دو بخش کارگاه‎های انگلیسی (روزهای چهارشنبه و پنجشنبه) و فارسی (پنجشنبه و جمعه) برگزار می‌شوند.

وی با اشاره به برگزاری نشست علوی همزمان با کنگره بین‌المللی سلامت و توانبخشی سالمندان گفت: نشست علوی از جمله کنگره‌های بین‌المللی است که پژوهشکده سالمندی دانشگاه علوم پزشکی تبریز آن را به صورت دوره‌ای برگزار می‌کند و وجه تسمیه این نشست، تکریم مقام علمی و اخلاقی «پروفسور عباس علوی» از پیشگامان جهانی دانش پزشکی هسته‌ای نوین و یکی از مفاخر آذربایجان و ایران است.

دبیر علمی چهارمین کنگره بین‌المللی سلامت و توانبخشی سالمندان افزود: با توجه به اینکه پروفسور علوی دانشمندی برجسته و سمبل تواضع و اخلاق است، پیشنهاد تکریم و پاسداشت مقام علمی و اخلاقی وی به تأیید رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز رسید و پژوهشکده سالمندی دانشگاه علوم پزشکی تبریز به افتخار این دانشمند برجسته تاسیس شد.

وی بیان کرد: سلسله نشست‌های پروفسور علوی هر ساله در شهرهای اودنسه دانمارک و تبریز برگزار شده و امسال نیز سخنرانانی از وزارت بهداشت و اساتیدی از دانشگاه‌های پنسیلوانیا، اودنسه، کپنهاگ، کالیفرنیا، تهران، کرمانشاه، نیشابور و مرکز دیابت استینو در این رویداد بزرگ حضور دارند.

سلیمان‌پور در پایان خاطرنشان کرد: بررسی و داوری بیش از۶۰ خلاصه پروپوزال از نکات قابل توجه این نشست بوده و در بخش دانشجویی نیز دانشجویان، خلاصه پروپوزال‌های خود را جهت انتخاب پروپوزال بین‌المللی، ارائه می‌دهند.

بر اساس این گزارش، چهارمین کنگره بین‌المللی سلامت و توانبخشی سالمندان و چهارمین نشست بین‌المللی علوی، ۱۷ الی ۱۹ مهر ماه سال جاری به همت پژوهشکده سالمندی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در تالار شهید شایان مهر دانشکده پزشکی این دانشگاه برگزار می‎شود.

  • منبع خبر : ایسنا