کشورهای همسایه را به وحدت و احترام به تمامیت ارضی دعوت می‌کنم
کشورهای همسایه را به وحدت و احترام به تمامیت ارضی دعوت می‌کنم

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی گفت: نمی‌دانم منظور برخی از مسئولان کشورهای همسایه از خواندن شعر، ایجاد اختلال در روابط جهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان است یا نه؟ آن هم در زمانی که وزیر خارجه جمهوری آذربایجان در ایران به سر می‌برد و توافق‌های بسیار خوبی در این سفر انجام گرفته است.

به گزارش شمس، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم در واکنش به شعرخوانی اخیر رییس جمهور ترکیه در باکو در پیامی ویدیویی، اظهار کرد: امروز مراجعانی داشتم که از من درخواست کردند در رابطه با موضوع  اخیر نیز اظهار نظر کنم، البته اظهار نظر رسمی را مسئولان دولتی و وزارت امور خارجه کشورمان باید اعلام کنند، که اعلام هم کردند.

وی افزود: نمی‌دانم منظور برخی از مسئولان کشورهای همسایه از خواندن شعر، ایجاد اختلال در روابط جهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان است یا نه؟ آن هم در زمانی که وزیر خارجه جمهوری آذربایجان در ایران به سر می‌برد و توافق‌های بسیار خوبی در این سفر انجام گرفته و در مقطعی که روابط دو کشور به خصوص بعد از فرمایش رهبر معظم انقلاب و مواضع مسئولان ایران اسلامی در مورد آزادسازی اراضی اشغالی، مسیر خوبی را در حال طی کردن است، نمی‌دانم در این زمان، این صحبت‌ها، شعرخوانی‌ها چه معنی دارد؟ اما عرض می‌کنم: «چو ایران مباشد تن من مباد، بدین بوم و بر زنده یک تن مباد».

وی ادامه داد: در سخنانی که در صحبت‌ها و اظهارات رییس جمهور محترم ترکیه بیان شد، نمی‌دانم سهند و سبلان چه ربطی به قره باغ  و جمهوری آذربایجان و حتی چه ربطی به کشور همسایه‌ی ما ترکیه دارد؟ این شعرهایی که در مورد جدایی خوانده می‌شود در ایران ما هم می‌خوانند و معمولا کسی که عزیزش را از دست می‌دهد، این شعرها را می‌خواند؛ ما کشورهای اسلامی باید این روزها دست به دست هم داده و سرود ظفر بخوانیم، چراکه بخش مهمی از خاک‌های اشغالی جمهوری آذربایجان الحمدالله آزاد شده است.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین آل‌هاشم با تاکید بر این‌که کشورهای همسایه باید نسبت به تمامیت ارضی کشورها احترام قائل باشند، اظهار کرد: ایران اسلامی به تمامیت ارضی تمامی همسایگان خود احترام قائل است.

وی در این رابطه با قرائت ابیاتی از شعر استاد شهریار، گفت: “با خطی برجسته در تاریخ ایران نقش بست، همت والای سردار میهن ستارخان. این همان تبریز که امثال خیابانی در او، جان برافشاندن بر شمع وطن پروانه سان. این همان تبریز کز خون جوانانش هنوز، لاله گون بینی همی رود ارس، دشت مغان.”

وی اضافه کرد: نکند رژیم صهیونیستی در پشت پرده بخواهد عادی سازی پنهانی داشته باشد؛ شما که خودتان یک زمانی در مورد این رژیم بیان داشتید: «رژیم کودک کش»؛ می‌گویم نکند رژیم صهیونیستی در پشت پرده باشد؟ فلذا یک شعری خطاب به دشمنان صهیونیستی مسلمانان می‌خوانم: «ندارد حنای دگر این عناد، شنو از من ای دشمن اتحاد، به‌خون شهیدان قسم مانده است، همه مردم ما بر این اعتقاد، دو گوش خودت را باز کن، چو ایران مباشد، تن من مباد».

امام جمعه تبریز در ادامه تاکید کرد: بالاخره نباید فراموش کنیم که در جریان کودتا، اولین کشوری که موضوع گیری کرد و کودتا را محکوم کرد، جمهوری اسلامی ایران بود.

وی در خاتمه گفت: بالاخره، بنده در پایان بازهم کشورهای مسلمان و همسایه را به وحدت و همدلی و احترام گذاشتن به تمامیت ارضی کشورها و همچنین وحدت و همدلی در مقابل دشمن اصلی “آمریکا و رژیم صهیونیستی” دعوت می‌کنم.