کشت ماده مخدر گل به چاردیواری رسید/ روایت جوان تبریزی از نحوه اعتیاد به ماری‌جوآنا
کشت ماده مخدر گل به چاردیواری رسید/ روایت جوان تبریزی از نحوه اعتیاد به ماری‌جوآنا
شاید مواد مخدر "گل" تنها گلی باشد که انتقام پر پر شدن تمام گلهای دنیا را از انسان ها بگیرد، ماده مخدری که دودمان آدمی را برمی چیند و خانمان سوز است.

اجتماعی شمس: “گل”  مخدری که می گویند اعتیاد‌آور نیست و حتی عده‌ای از مصرف کنندگان می‌گویند با روان‌پزشک صحبت کرده‌اند و از قول پزشک می‌گویند اگر هفته‌ای سه چهار بار مصرف کنند، اتفاقی نخواهد افتاد. این درحالیست که مصرف این مواد بیشتر از سایر مواد مخدر اعتیاد آور است.

بر اساس آمار ستاد مبارزه با مخدر کشور، “گل” دومین ماده مخدر شایع در ایران است که بیش‌تر از سوی جوانان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اسیر شدن در دام “گل” تنها با جمله، گل که مواد مخدر و اعتیاد آور نیست، آغاز می‌شود، بسیاری از جوانان و حتی دانش آموزانی که توسط دوستانشان معتاد به مصرف مواد مخدر گل شده‌اند، با این تصور غلط به گل روی آورده‌اند.

تبلیغات زیادی در مورد عدم اعتیادآور بودن این ماده مخدر انجام شده و حتی کم خطرتر از حشیش معرفی می‌شود، این درحالیست که میزان توهم‌زایی آن ۴ تا ۶ برابر بیشتر از حشیش اعلام شده است.

مواد مخدر گل، همان ماری‌جوآنا است که در فرهنگ عامه با نام‌های علف و گل نیز شناخته می‌شود. این ماده مخدر حتی با یک‌بار مصرف، اعتیادآور است؛ تا جایی که با مصرف نکردن آن فرد دچار اضطراب شدید، بی‌قراری، وحشت‌زدگی، تپش قلب و غیره می‌شود.

 

 

مواد مخدر “گل” در آذربایجان‌شرقی کشت نمی‌شود

رضا استادرحیمی، سرپرست دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی در گفت و گو با خبرنگار شمس در خصوص آمار مصرف مواد مخدر در استان اظهار می کند: آمار مصرف مواد مخدر در استان از سطح کشوری پایین است و استان در جایگاه ۲۸ قرار دارد.

وی با بیان اینکه استان از لحاظ شیوع مواد مخدر در بین دانش آموزان و دانشجویان، جزو پاکترین استان‌هاست و درصد شیوع ۰/۴۴ درصد است، اعلام می‌کند: میزان شیوع مواد مخدر در بین دانش آموزان استان از سطح کشوری پایین‌تر است.

این مقام مسئول با بیان اینکه باید در خصوص آسیب‌های مواد مخدر و آشنایی دانش آموزان و خانواده‌ها با اثرات تخریبی انواع مواد مخدر، گفتمان سازی و فرهنگ سازی شود، تاکید می‌کند: برای پیشگیری از شیوع مواد مخدر در بین جوانان و جامعه، کنترل مقابله‌ای جواب نمی‌دهد، باید با فرهنگ سازی در بین خانواده‌ها، آگاهی‌های لازم را به خانواده‌ها ارائه دهیم.

استاد رحیمی اعلام می‌کند: متاسفانه برخی از جوانان تصور می‌کنند که مواد مخدر گل اعتیادآور نیست، در حالی که شدت تخریب و اعتیادآوری گل بیشتر از سایر مواد مخدر است.

وی با بیان اینکه در خصوص مصرف گل در استان آمار دقیقی در دست نیست، اظهار می‌کند: تاکنون گزارشی مبنی بر کشت این نوع مواد مخدر در استان گزارش نشده و از سوی نیروی انتظامی استان و سازمان جهاکشاورزی استان رصد می‌شود تا مانع از کشت این گیاه اعتیاد آور در استان شویم.

مواد مخدر گل چه اثرات مخربی دارد؟

دکتر مهتاب منصوری، کارشناس مسئول دفتر اعتیاد اداره کل بهزیستی استان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار شمس در خصوص مواد مخدر گل می‌گوید: مواد مخدر گل، همان مواد مخدر ماریجواناست که برای فروش بهتر و بیشتر، اسم آن را تغییر داده اند، تا جوانان منحرف شده و برای خرید و مصرف آن ترغیب داشته باشند.

وی در خصوص علت گرایش جوانان به این مواد مخدر اظهار می‌کند: این تصور غلط که مواد مخدر گل اعتیاد آور نیست در بین جوانان رایج شده و باعث می‌شود آنها به مصرف این مواد روی آورند، نداشتن اطلاعات و عدم آگاهی جوانان باعث شده که از آثار تخریبی آن مطلع نباشند؛ البته برخی از جوانان به دلیل اینکه مواد مخدر گل در برخی از کشورها چون کانادا آزاد است، می‌پندارند که این ماده اعتیادآور نیست و علت آزاد بودن آن را اعتیادآور نبودن آن می‌دانند.

منصوری با بیان اینکه به طور تقریبی، آمار مصرف کنندگان مواد مخدر گل در استان، ۴۰۰ نفر اعلام شده، ادامه می‌دهد:  اثرات مصرف گل تا ۳۰ دقیقه بعد از مصرف به اوج می‌رسد و ۲ تا ۳ ساعت بعد از آن نیز ادامه دارد، کسب لذت کاذب به دلیل تبلیغات شبکه‌های مجازی، مصرف گروه‌های دوستان و دسترسی آسان به این مواد از مهمترین دلایل گرایش جوانان به آن اعلام شده است.

کارشناس مسئول دفتر اعتیاد اداره کل بهزیستی آذربایجان شرقی در خصوص عوارض مصرف مواد مخدر گل اعلام می‌کند: افزایش ضربان قلب، خشک شدن دهان و گلو، گیجی و عدم تمرکز، تکلم آهسته، پرخاشگری و خشم، افسردگی و انزوا از جمله عوارض شایع مصرف مواد مخدر گل است.

وی ادامه می‌دهد:  این ماده اثرات مخربی روی حافظه و عدم تمرکز می‌گذارد به طوریکه فرد به شکل دائم وسیله‌ای را جا می‌گذارد و شماره تلفن‌ها و اسامی را فراموش می‌کند، توهم و هذیان از شایع‌ترین عوارض مصرف گل بلافاصله بعد از مصرف آن است به طوریکه فرد دچار توهم شنوایی، دیداری و هذیان گویی می شود، خنده های بی‌مورد و قرمز شدن چشم در بسیاری از مواقع علامت اصلی مصرف گل به ویژه در نوجوانان است. این نشان‌ ها در کنار پرخاشگری، عصبی شدن، افزایش اشتها، پایین آمدن حافظه و افت تحصیلی باید به عنوان یک زنگ خطر در نظر گرفته شوند.

منصوری تاکید می‌کند: خط « تلفن ملی اعتیاد» با شماره ۰۹۶۲۸ یکی از روش‌هایی است که فرد معتاد و خانواده وی می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مواد مخدر از آن کمک بگیرند.

وقتی مواد مخدر “گل” در گلدان‌های خانگی کشت می‌شود

زهرا ساعی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نیز در گفت‌وگو با خبرنگار شمس در خصوص شیوع مواد مخدر گل در کشور می‌گوید: متاسفانه در حال حاضر، دسترسی به مواد مخدر گل سهل الوصول شده است، در بسیاری از خوابگاه ها و حتی گلدان‌های خانگی این گیاه مخدر کشت می‌شود.

وی ادامه می دهد: در جلساتی که در کمسیون اجتماعی مجلس با نیروی انتظامی برگزار می کنیم، آماری ارائه می شود که نشان می دهد مصرف گل در بین جوانان بیشتر شده است و به راحتی این گیاه کشت می شودو با قیمت بسیار پایین در بین جوانان توزیع می‌شود.

نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس خاطرنشان می‌کند: اغلب جوانان زمانی که در برخی مهمانی‌های دوستانه و شبانه و با دعوت دوستان تصور می‌کنند که گل اعتیاد آور نیست، در دام این مواد مخدر اسیر می‌شوند.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس اسلامی تصریح می‌کند: خلاء آموزشی و اطلاع رسانی در خصوص اثراث مخرب “گل” در جامعه احساس می‌شود، باید اطلاع رسانی و آگاهی در خصوص اثرات مخرب انواع مواد مخدر به ویژه گل از بستر مدارس آغاز شود و همچنین به خانواده‌ها در خصوص این مواد، اطلاعاتی ارائه شود تا خانواده‌ها از خطرات این مواد غافل نباشند.

وی به نقش موثر خانواده‌ها در جلوگیری از دچار شدن فرزندان به اعتیاد تاکید می‌کند و می‌گوید: هر چقدر خانواده‌ای رابطه مستحکم و صمیمی با فرزندان برقرار کند و خانواده نسبت به خطرات مواد مخدر آگاه باشد، میزان ابتلا به اعتیاد در آن خانواده کمتر خواهد بود.

گفت‌وگو با یک فرد معتاد به گل

لازم به ذکر است گفت‌وگوی یک فرد مبتلا به مواد مخدر گل را با روزنامه قانون در خصوص اثرات و خطرات مخرب مواد مخدر گل در ذیل می‌خوانید:

پیش از خواندن این مصاحبه تلخ، ذکر این نکته الزامی است که این روزنامه هیچ یک از ادعاهای این مصرف کننده را تایید نمی‌کند و انتشار صحبت‌های او فقط برای آشنایی با دنیایی است که جوانان معتاد به گل برای خود ساخته‌اند. احسان در یک شب‌گرم تابستانی، پای گفت‌و‌گو  نشست و از زیر و بم مخدری به نام گل و تجربه مصرف آن صحبت کرد. مشروح این گفت‌وگو را درادامه پی می‌گیریم.

چند وقت است که مصرف می کنی؟

دو سال و نیم.

قبل اینکه استفاده کنی هم تمایلی به مصرف داشتی؟

نه اصلا. مصرفم اتفاقی بود. با بچه های دانشگاه به مهمانی رفتیم. بچه ها زدند من هم زدم. بعد صورتم به پهنای دو گوش باز شده بود. یکی از بچه ها می گفت خنده خودت است یا ادا در می آوری؟

الان هم چت هستی؟

(با خنده) نه.

ولی فکر کنم هستی.

(با خنده) نه من تکذیب می کنم!

مهمانی را می گفتی. بعد چه اتفاقی افتاد؟

رفتم جلوی آینه به خودم نگاه کردم ولی به نظرم چشم‌هام قرمز نبود. بعد پیتزا آوردند و پیتزا را طوری خوردم که سرم را هم بالا نیاوردم. اصلا در جریان نبودم که اشتهایم چه قدر باز شده است. ۶ ماه بعد، یک رول دیگر از یکی از بچه های دانشگاه گرفتم و مصرف کردم. حدودا چند هفته بعد هم، مبلغی از دوستم طلبکار بودم که به جایش یک پک گل داد. آن پک را شب‌ها توی پارک سر سیگار بار می‌زدم ولی گل خوبی نبود و اثر نداشت. یعنی من چت‌شدن واقعی را بعد از آن دفعات تجربه کردم.

اولین بار کی چت شدی؟

دو سال قبل، شبی بود که با یکی از دوستانم از کار برمی‌گشتیم. توی ماشین مصرف کردیم. بعد ماشین‌ها یه کم اسلوموشن شدند و من کم کم های می شدم. پشت فرمان هم بودم و مجبور بودم رانندگی کنم. نمی دانستم که چه طورباید این‌ور و آن‌ور بروم. دوستم مثلا ۱۰۰ متر مانده به میدان می گفت که برو سمت راست، برو این‌ور برو آن‌ور. پارک دوبل نمی توانستم بکنم و جغرافیام را از دست داده بودم.

توهم هم داشتی؟

توهم نبود. گل اصلا توهم ندارد.فقط خطای دید است. من ماشین جلویی را می دیدم اما نمی توانستم تشخیص بدهم که چند نفرند. بعد با خنده از دوستم می‌پرسیدم کسی داخل آن ماشین هست؟ او هم حالت را تشدید می‌کرد، می گفت آره هست نه نیست. چهار نفر هستند اصلایا دو نفر؟ نمی فهمیدیم چهار نفر هستند یا دو نفر. آدم نمی دیدم. سایه می دیدیم و تشخیص نمی دادیم. دراگ‌های دیگر توهم دارند اما گل نه.

قبلش هیچ تصوری داشتی که چت شدن چه شکلی است؟

نه. فقط به وجد آمده بودم. قوه ادراکم عوض شده بود. یعنی در آن حالت، لوکیشن های تکراری یا آزاردهنده هم دیگر تکراری و آزاردهنده نیست. با یک حال جدید همه جا هستی. معاشرتی‌تر می شوید، راحت حرف می زنید.

کدوم ویژگی گل، برای مصرف دوباره ‌ترغیبت کرد؟

در مجموع همه حالت ها با هم. این ها هیچ کدام از هم جدا نیست، اینا همه برآیند تغییر همان قوه ادراک است. این‌گونه نیست که دایم به چیزی بخندی. تو از یک زاویه دیگر می‌بینی، ازآن زاویه که می بینی اول می خندی بعد بیشتر می بینی بعد فکر می کنی بعد دوباره ممکن است بخندی. تمام لحظه هایش با هم متفاوت است. یک تایمی هست نمی توانی نخندی، یک تایمی هم هست که نمی‌توانی بخندی. تفاوت زیادی که با الکل دارد، این است که الکل هر حالت مزخرفی که داشته باشی را تشدید می‌کند ولی گل به نوعی آرام‌بخش به حساب می آید. بستگی به مصرف کننده نیز دارد. بعضی‌ها وقتی های هستند و در یک شرایط خاص قرار می‌گیرند، ممکن است پَنیک بزنند، یعنی از پس شرایط برنیایند.

تو از پس شرایط بر می آیی؟

بله. تا حد زیادی کنترل دارم.

از همان اول که مصرف کردی ؟

نه . دفعات اول هیچ وقت این‌طور نیست. دفعه اول هم به تعداد دفعات نیست. دفعه اول یعنی تا زمانی که روتین بشود. من کسی را می شناسم که سه سال قبل اولین بار گل زده بود بعد پارسال زده و بعد امسال دوبار زده؛ چون روتین نبوده، هر بار برایش دفعه اول محسوب می‌شده. حد فاصل مصرف که کم بشود، دیگر مثل دفعه اول نیست و راحت‌تر می‌شود کنترل کرد. در مجموع، گل، مصرف‌کننده گه‌گاه، روتین ماهانه، و روتین روزانه دارد.

تو کدام هستی؟

من مصرف کننده روزانه‌ام. من فاز روتین ماهانه نداشتم. ۶ ماه بعد از اولین بار، ظرف یکی دو ماه مستقیم وارد فاز مصرف روتین روزانه شدم. پزشک روان‌شناسم در جریان است.

یعنی مرتب با روان‌شناست در ارتباطی؟

نه. ولی آخرین باری که دیدمش گفت مشکلی ندارد.

آخرین بار کی بود؟

یک سال، یک سال و نیم قبل. ولی میزان مصرفم همین بود.

پزشک گفت که مصرف روزانه مشکلی ندارد؟

گفت که هفته ای سه چهار بار اشکالی ندارد.

نپرسیدی مصرف هر روز ممکن است منجر به چه آسیبی شود؟

نه.

اصلا از کسی پرسیدی که عوارض مصرف روزانه چیست؟

اطلاعات دارم به هر حال.

اینکه می گویند گل اعتیاد ندارد را قبول داری؟

نه. کاملا اعتیاد دارد. نسخ می شوید، گل می زنید و دیگر نسخ نیستید!

اعتیاد روحی دارد یا اعتیاد جسمی؟

عصبی می شوید.

این به نظر شما جسمی نیست؟

اینکه می گویند از نظر روحی آسیب می زند، چون همه فکر می‌کنند چیزی که به اعصاب و روان مربوط باشد کلا اعتیاد نیست. بله استخوان درد نمی گیرید، چون مورفین نیست به همین خاطر آسیب فیزیکی ندارد و در چهره نیز تاثیر خاصی ندارد. شما هر دراگ و هر مخدر دیگری ببینید، در چهره تاثیر دارد به جز گل. ورزشکارها و بازیگرهایی هستند که همه می‌دانیم روزانه مصرف بالای گل دارند. قهرمان زیبایی اندام جهان، چند وقت پیش اعتراف کرد که هر روز مصرف گل داشته است. نمی شود به این راحتی تشخیصش داد. اما چون به روان مربوط است، اگر استفاده نکنی، بدخلق، زودرنج و عصبی می‌شوی. همان اتفاقاتی که وقتی کسی را که دوست داری ازت می‌گیرند، برایت می افتد. این هم چیزی است که بهش عادت کرده ای.

مصرف روزانه، یعنی اینکه تو وقتی تنها هم هستی، مصرف می کنی؟

بله. تنهایی برای خیلی ها جالب نیست. من تنهایی فکر می کنم. فیلم می‌بینم. بیشتر ولی فکر می کنم. برای من تنهایی جالب است.

اینکه به چیزی به این شکل وابستگی داری، برایت آزاردهنده نیست؟

نه چون به خیلی چیزها وابستگی دارم. ماجرای وابستگی زیر سوال نیست؛ شما به عنوان انسان، یک سری وابستگی ها داری و باید مراقب باشی این وابستگی ها خطرناک نشوند.

یعنی مخدر دیگری جز گل مصرف نکردی؟ کوکایین مثلا ؟

(با خنده) کوک گران است. کسی که درآمد من را دارد نمی تواند.

بعضی ها حتی وقتی سر کار هستند، باید گل مصرف کنند. دلیل چیست؟ تمرکزشان را از دست داده اند، یعنی بدون مصرف تمرکز ندارند؟

دو حالت داره؛یا از کارشان متنفرند و سعی می کنند بگذرانند یا اینکه به این شکل کار کردن را بیشتر دوست دارند. یک سری کارها را که احتیاج به دقت زیاد دارد ، در زمان چت بودن نمی توان انجام داد ولی بعضی کارها، نه. من شده که هشت صبح رفتم پارک، زدم، بیست دقیقه نشستم بعد دو تا قطره توی چشمم چکاندم و رفتم دفتر و مثل بنز کار کردم. یا اینکه یک روز دوستم حالش خوب نبود و نمی‌توانست درست کار کند. یک رول ریز استفاده کرد و خوب شد. بحث تمرکز نیست. شما آدم هایی را نمی‌شناسید که در روز برای انجام دادن یک کار روتین، قرص آرام بخش می خورند؟ اگر نخورند، کلافه هستند.

رول ریز یعنی چقدر؟

سیگار اِسه باریک را دیده اید؟ نصف آن یا از آن هم کمتر.

پس می شود گفت که بعد از مصرف طولانی مدت، برای آرامش و تمرکز به مصرف گل نیاز هست حتی اگر با آرام‌بخش مقایسه شود؟

بستگی به موقعیتی که در آن هستید، هم دارد. اگه در شرایط بدی از زندگی باشید، احتمالش زیاد است که برای تمرکز و آرامش، نیاز مبرم داشته باشید و تازه حتی در آن حالت هم خیلی نتوانید تمرکز کنید.

تجربه های مصرف گل متفاوت است؟

تجربه ها به دو علت متفاوت است. یکی اینکه نژاد گل ها روی قوه ادراک تاثیرات متفاوت دارد. دیگر اینکه شخصیت افراد و ویژگی و صفات ذاتی آن‌ها در اتفاقی که برای‌شان میفتد، خیلی مهم است. به عنوان یک فیدبک کلی مصرف‌کننده را معاشرتی و خوش خنده می کند اما اینکه آن لحظه فکرت دقیقا کجاها می‌رود و به چه شکل اَکت می کنی و در قوه ادراکت چه تغییری حاصل می‌شود، به هزار و یک علت دیگر هم بستگی دارد که می تواند از کودکی تا اتفاقی که همین امروز ظهر برایت افتاده، باشد. دوستی دارم که در حالت عادی این‌قدر چرب و بزرگ فلسفی حرف می‌زند که اصلا نمی‌فهمی دارد در مورد چه حرف میزند ولی وقتی چت می‌شود، آب دهانش را نمی تواند جمع کند و به هر چیز مضحکی می خندد و اراجیف می گوید.

از نژاد و نوع گل حرف زدی. گل خوب و بد چیست؟

به گل بد، گل خیار می گویند! کالری خیار صفر است و هر چه بخوری، هیچی نمی شود. اون گل را هم هر چقدر بزنی، هیچ اتفاقی نمی افتد. گل خوب را اگر بزنی، می‌پاشی! کاملا به نوع کاشت و جایی که کاشته شده، مربوط است. گل، انواع مختلف دارد. آتدور و ایندور . آتدور در مزرعه کاشته می‌شود و معمولا گل هایی هستند که معمولی و نسبتا خوبن. ایندور، محصول خانه است با نورهای خاص و بار خیلی بهتری می‌دهد. چیزی در گل هست به نام تی‌اچ سی و هر چقدر بیشتر باشد، آن گل بهتر است. همه نژادها اگر در ایندور خوب کاشته شوند، نژادهای خوبی هستند. اما چیزی هست به اسم اسپری تی اچ سی که در ایران زیاد استفاده می‌شودمخصوصا کسایی که نابلد هستند. آن‌ها گلی می‌دهند به اسم گل سم که خیس و چسبناک است. این‌ها معمولا گل های نامرغوبی هستند که اسپری روی آن‌ها خورده و به محض استفاده، قبل از اینکه آن رول را خاموش بکنی، شدیدا چت می شوی. چتی خوبی نیست و هنگ اُوری خیلی بدی دارد. چون حجم عظیمی از تی‌اچ‌سی روی آن اسپری شده؛ در صورتی که گل طبیعی را که استفاده کنی، حداقل یک ربع طول می‌کشد تا های شوی.

مصرف هر روزه چقدر در ماه برایت هزینه دارد؟

من هفته ای یک پک ۱ الی ۲ گرمی پنجاه تومانی مصرف می کنم. تقریبا در ماه ۲۰۰ الی ۳۰۰ هزار تومان. گاهی بیشتر گاهی کمتر.

قیمت ها به چه صورت است؟

گل خوب در تهران از پکی پنجاه تومان شروع می شود و تا هر قیمتی که بخواهید، هست. ولی باز هم در نقاط مختلف قیمت متفاوت است. دو گرم گل در تهران، پکی پنجاه تومان هست و در پاکدشت، پکی هفت هزار تومان!

اگر زمانی پول نداشته باشی یا این مخدر در دسترس نباشد، چطور؟

این دقیقا دلیلی است که من ترجیح می‌دهم سراغ چیزی که اعتیاد فیزیکی دارد، نروم. چون خلق تنگ و کلافگی برای مردم جا افتاده و عجیب نیست. می توانی بگویی که اعصابم خورد است. شده که یک هفته اعصاب‌تان خورد باشد؟ حتما شده. نکته دیگر اینکه می‌شود یک هفته و یک ماه با اعصاب ناراحت زندگی کرد ولی یک هفته و یک ماه با بدن درد فقط می‌شود یک گوشه افتاد.

نوجوانان و جوانان به دلایل مختلف به مصرف گل روی می‌آورند. حس کنجکاوی، ابراز وجود و نمایش بزرگ شدن، احساس تعلق به گروه و فشار همسالان می‌تواند از دلایل علاقه نوجوانان و جوانان به مواد مخدر گل باشد. از طرف دیگر تفکر غلط اعتیادآور نبودن گل باعث میشود جوانان بیشتر در دام این ماده مخدر خطرناک اسیر شوند، در چند سال اخیر شاهد افزایش مصرف مشتقات شاهدانه و از جمله «گل» در کشورمان بخصوص در بین قشر دانش آموزان و دانشجویان هستیم.

بسیاری از مصرف کنندگان مواد مخدر، اولین ماده‌ای را که تجربه کرده‌اند، گل بوده است و ماریجوانا دروازه ورود به مواد پرخطرتر دیگر است. چه بسا افرادی که در ابتدا نسبت به سایر مواد همچون هروئین و شیشه تمایلی نداشته‌اند و پس از مصرف گل به سمت چنین مواد خطرناکی روی آورده‌اند. نیاز است بیش از پیش در خصوص این مواد مخدر به ظاهر بیخطر، در بطن جامعه و بین خانواده ها اطلاع رسانی شود، تا شاهد افزایش آمار قربانیان این مواد مخدر در کشور نباشیم.

  • نویسنده : المیرا جلیلی