کاهش ۳۹ درصدی آماری فوتی‎های ناشی از مصرف مواد مخدر
کاهش ۳۹ درصدی آماری فوتی‎های ناشی از مصرف مواد مخدر
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز از کاهش 39 درصدی آماری فوتی‎های ناشی از سوء مصرف مواد در سال 96 و عدم افزایش آن در سال‎های بعد خبر داد.
به گزارش شمس، محمدحسین صومی در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر با اشاره به وظایف دانشگاه در حوزه کنترل مصرف مواد مخدر و پیشگیری فرهنگی اظهار کرد: سالانه ۵۰۰ تن تریاک و ۱۶۴ تن هروئین در ایران مصرف می‎شود و طبق بررسی‎های صورت گرفته در سال گذشته در کشور از هر ۵۰ نفر یک نفر از الکل استفاده کرده‎اند.
وی به تشریح برنامه عملیاتی و تدوین برش استانی سند پیشگیری از اعتیاد پرداخت و افزود: پیروی از چهار اصل عدالت اجتماعی، مشارکت مردمی، همکاری بین بخشی و تکنولوژی مناسب در این ارتباط بسیار مورد تاکید ما قرار دارد.
صومی کاهش ۲۵ درصدی نرخ بروز اعتیاد را هدف اجتماعی سند پیشگیری از اعتیاد عنوان و تصریح کرد: ۱۵ برنامه عملیاتی واضح را در حوزه فرهنگی، ۴ برنامه در حوزه درمان و ۶ برنامه در حوزه پیشگیری برنامه‎های پیشگیری و مدیریت مصرف مواد مخدر علوم پزشکی را تشکیل می‎دهند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز همچنین از برگزاری کارگاه آموزشی برای ۸۰۰ نفر از سرشاخه‎های جوانان داوطلب هلال احمر کشور یاد کرد.
این مسوول متذکر شد: از ۷۲ درصد جمعیت غربالگری  و ۳ درصد غربال مثبت در زمینه درگیری با مواد شناسایی شده مخدر هستند.
وی در عین حال به فعالیت در زمینه راه‎اندازی مرکز ماده ۱۶، راه‎اندازی واحد مراقبت بعد از خروج و راه‎اندازی واحد غربالگری اشاره کرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در ادامه از کاهش ۳۹ درصدی آماری فوتی‎های ناشی از سوء مصرف مواد در سال ۹۶ و عدم افزایش آن در سال‎های بعد خبر داد.
  • منبع خبر : فارس