چرا کمپ زنان معتاد احداث نشد؟/ مرا مقابل افکار عمومی بدقول نشان می‌دهید!
چرا کمپ زنان معتاد احداث نشد؟/ مرا مقابل افکار عمومی بدقول نشان می‌دهید!

استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه تعدادی از مصوبات شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر بر زمین مانده است، گفت: از عملکرد این شورا گلایه‌مندم.

به گزارش شمس، «محمدرضا پورمحمدی» روز سه شنبه در نشست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان، اظهار داشت: اینکه تعدادی از برنامه‌های این شورا از جمله ایجاد کمپ نگهداری معتادان زن در استان با وجود قول‌های مساعد بنده و مسئولان مرکزی در اسفند ماه، پارسال هنوز به سرانجامی نرسیده است، جای گلایه و تامل دارد و باید مسئول این شورا در این خصوص اقدامات فوری انجام دهند.

وی متذکر شد: اینکه برای راه اندازی مرکز نگهداری معتادان زن که نیاز مبرم استان است، در رسانه‌های گروهی قول‌هایی داده شده و پس از گذشت چندین ماه خبری از آن نیست، ما را نزد افکار عمومی بدقول نشان می‌دهد و باید جدیت و حساسیت‌ها را برای اجرایی کردن این وعده‌ها بالا برد.

استاندار آذربایجان‌شرقی از برگزاری نشست ‌ای شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان هر ۶ ماه یک بار نیز انتقاد و اضافه کرد: گزارش‌های ارائه شده در این ۶ ماه چندان مناسب نیست و باید جلسات این شورا با فاصله زمانی اندک برگزار شود تا رسیدگی ها نیز تسریع شود.

وی با بیان اینکه مساله اعتیاد بانوان و کاهش سن اعتیاد جزو مسایل بسیار مهم است که ناهنجاری های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را به دنبال دارد، یادآوری کرد: این مسایل باید در نشست های تخصصی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی به درستی کنکاش شده و نسخه‌های درمان برای آن پیچیده شود.

پورمحمدی خواستار جدیت بیشتر شورای هماهنگی مبارزه با موادر مخدر استان شد و گفت: ما به هیچ عنوان منکر خدمات این شورا نیستیم و به رغم مشکلات شدید مالی در طی سال های اخیر برنامه های مناسبی تدارک دیده شده است، اما باید توجه داشت که هنر مدیریت در چنین مواقع سخت و دشواری آشکار می شود.

وی پرداختن به موضوع مواد مخدر را حیاتی و لازمه توسعه جامعه دانست و افزود: اینکه ۸۰ هزار نفر از جمعیت آذربایجان‌شرقی به مرکز ماده ۱۶ مراجعه کرده است آمار بالایی است که اگر هر فرد با ۳ عضو خانواده درگیر باشد، بخش بزرگی از جمعیت استان را شامل می شود و برنامه ریزی برای درمان و پیشگیری از اعتیاد اجتناب ناپذیر است.

این مقام مسئول با تاکید بر ضرورت اهتمام بیش از پیش برای مبارزه و پیشگیری از اعتیاد در استان، ادامه داد: باید توجه داشت که بخشی از قاچاق موادمخدر مربوط به مسایل اقتصادی است و آنچه که در این زمینه بسیار مهم و حیاتی است، اضمحلال درونی جامعه به لحاظ اجتماعی و فرهنگی می باشد که هدف اصلی دشمنان نیز بر همین اصل استوار شده است.

وی از آذربایجان شرقی به عنوان استان پاک در زمینه مواد مخدر یاد کرد و اظهار داشت: بر اساس آخرین آمارها، میزان شیوع مواد مخدر در این استان بیش از ۱ درصد جمعیت می‌باشد، در حالی که میانگین کشوری آن بیش از ۵ درصد است.

استاندار آذربایجان شرقی، شیوع ویروس کرونا طی ماه‌های اخیر را از جمله عوامل مشاهده معتادان متجاهر در سطح استان بیان و اضافه کرد: مدت ۳ ماه است که مرکز ماده ۱۶ از پذیرش این افراد ممنوع شده است اما نباید اجازه داد تا معتادان در مراکز شهری جولان کنند.

پورمحمدی، همچنین وگذاری پشتیبانی مرکز ماده ۱۶ به بهزیستی آذربایجان شرقی یا شهرداری تبریز را حساس خواند و متذکر شد: در این زمینه باید با برگزاری جلسات کارشناسی تمامی جوانب امر سنجیده شده و سپس تصمیم نهایی گرفته شود.

انتهای پیام/