پیوند همزمان ۲ کبد و انجام نخستین پیوند پانکراس در تبریز
پیوند همزمان ۲ کبد و انجام نخستین پیوند پانکراس در تبریز
2 کبد و پانکراس ۲ نفر از هموطنان اهل ارومیه که متاسفانه دچار مرگ مغزی شده بودند به دو شهروند در تبریز پیوند زده شد.

«دکتر مهسا صادقیان» در گفت‌وگو با خبرنگار شمس در تشریح جزئیات این خبر اظهار کرد: کبد دو نفر از هموطنان اهل ارومیه که دچار مرگ مغزی شده بودند روز گذشته به تبریز انتقال یافته و توسط تیم جراحی پیوند اعضای مرکز آموزشی و درمانی امام رضا (ع) تبریز با موفقیت پیوند شد.

وی افزود: همچنین نخستین پیوند پانکراس نیز انجام گرفت که این عمل نخستین مورد پیوند همزمان پانکراس و کبد بر روی یک بیمار در تبریز است.

مسئول هماهنگ‌کنندگان واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی آذربایجان‌شرقی ادامه داد: پیوند پانکراس در برخی از بیمارانی که مبتلا به دیابت هستند و به درمان‌های معمول پاسخ نمی‌دهند و دچار عوارض طولانی مدت ناشی از بیماری دیابت شده‌اند انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه اهداکنندگان کبد مرحومه تهمینه محمدزاده ۵۰ ساله و مرحوم مقصود محمدی ۴۹ ساله بودند، گفت: گیرنده کبد اول دختر ۱۵ ساله اهل اردبیل و گیرنده کبد دوم و پانکراس نیز آقای ۵۰ ساله اهل مهاباد بودند که حال عمومی هر دو بیمار رضایت‌بخش بوده و روند بهبودی را طی می‌کنند.

صادقیان یادآور شد: عمل پیوند کبد یکی از حساس‌ترین و سخت‌ترین اعمال جراحی محسوب می‌شود که این عمل موفقیت‌آمیز به‌دست توان‌مند دکتر فرزاد کاکایی و دکتر علی شریفی از پزشکان مجرب بخش پیوند اعضاء بیمارستان امام رضا (ع) تبریز به ثمر نشسته است.