ورود بیش از  ۲۳۶ هزار گردشگر خارجی به آذربایجان شرقی در نیمه نخست امسال
ورود بیش از  ۲۳۶ هزار گردشگر خارجی به آذربایجان شرقی در نیمه نخست امسال
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی از ورود بیش از ۲۳۶ هزار گردشگر خارجی به استان آذربایجان شرقی در نیمه نخست سال ۱۳۹۸ خبر داد.

به گزارش شمس، “مرتضی آبدار” در جمع خبرنگاران اظهار کرد: «تبریز ۲۰۱۸» یقیناً باز تعریفی در حوزه گردشگری بود که با توجه به تبدیل شدن به یک مطالبه عمومی شاهد تحول این صنعت در استان بودیم که به دنبال آن به تحول زیرساخت‌ها و معرفی پتانسیل‌های گردشگری استان در این دوره نگاه ویژه شد.

آبدار با اشاره به اینکه سال ۹۷ شاهد رشد قابل ملاحظه‌ای در شاخص‌های گردشگری استان بودیم، ادامه داد: به دنبال معرفی ظرفیت‌های آذربایجان شرقی در سطح ملی و بین‌المللی، در شش ماه نخست سال ۹۸ شاهد استقبال چشمگیر گردشگران از این استان بودیم، به طوری که طی ایام مذکور، آذربایجان شرقی میزبان سه میلیون و ۲۰۰ هزار گردشگر داخلی و ۲۳۶ هزار گردشگر خارجی بوده است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان گفت: با توجه به افزایش ورود گردشگران به استان و لزوم افزایش و بهبود زیرساخت‌های حوزه گردشگری، طی سال جاری نیز در شش ماه نخست، شاهد بهره برداری سه هتل و هتل آپارتمان و ۲۵ واحد بوم گردی بوده‌ایم.

آبدار با اشاره به راهکارهای توسعه گردشگری استان، بیان کرد: اداره کل میراث فرهنگی استان همواره در راستای بستر سازی عمومی و تبیین اهمیت جایگاه گردشگری در سطوح مختلف افکار عمومی، تلاش در راستای معرفی تصویر واقعی و صحیح از استان در جوامع بین الملل در تلاش بوده که به دنبال آن طی سال گذشته و شش ماه نخست سال جاری شاهد افزایش حجم سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه گردشگری بوده‌ایم.

وی ادامه داد: در سال جاری نیز طی نیم سال نخست، ۳۰ مورد جذب سرمایه گذاری در استان به ثبت رسیده است.

آبدار در ادامه با اشاره به میزان پروژه های در حال ساخت و حجم سرمایه گذاری آنها افزود: در حال حاضر ۷۹ پروژه با حجم سرمایه گذاری بالغ بر ۳۳۲۹ میلیارد تومان در استان در حال اجراست، که برای ۴۴۸۹ نفر اشتغال ایجاد خواهد نمود.

وی افزود: در راستای تسهیل روند سرمایه گذاری در حوزه گردشگری نیز، در نیمه نخست سال ۹۸، ۳۰ مورد موافقت اصولی صادر شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان با بیان اینکه در معرفی جاذبه‌ها و ظرفیت‌های مهم گردشگری استان، فعالیت تأسیسات گردشگری نقش بسزایی دارند، ادامه داد: با توجه به اهمیت فعالیت تاسیسات گردشگری حرفه‌ای در توسعه این صنعت، در نیمه نخست سال جاری، ۳۳ مورد مجوز فعالیت تاسیسات گردشگری اعم از هتل، هتل آپارتمان و بوم گردی … صادر شده است.

آبدار با تاکید بر لزوم افزایش کیفیت خدمات، ارتباط حرفهای با دریافت کنندگان خدمات گردشگری برگزاری دوره‌های آموزشی و توانمندسازی ذینفعان این حوزه را یکی از راهکارهای مهم در این راستا عنوان کرد و گفت: به دنبال اهمیت حوزه آموزش در توسعه گردشگری، اداره کل میراث فرهنگی استان در نیمه نخست سال جاری اقدام به برگزاری هشت دوره آموزشی برای ۱۸۰۰ نفر کرده است.

آبدار در خاتمه تسهیل روند فعالیت فعالان حوزه گردشگری استان را از اولویت‌های مهم این اداره کل، عنوان و به میزان تسهیلات پرداخت شده در این حوزه اشاره کرد و گفت: در نیمه نخست سال جاری ۳۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به متقاضیان با معرفی به بانک‌های عامل پرداخت شده است.