وحدت بین مسلمانان ترکیه و ایران ارزشمند است
وحدت بین مسلمانان ترکیه و ایران ارزشمند است

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی، وحدت بین مسلمانان ترکیه و ایران را ارزشمند توصیف کرد و ادامه داد: به برکت وجود علمای دینی در ترکیه وحدت بین برادران تشیع و تسنن ستودنی است و باید این وحدت اسلامی روز به روز توسعه یافته و حفظ شود.

به گزارش شمس، حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم در دیدار سرکنسول جدید ترکیه در تبریز با وی، تحریم‌های ظالمانه آمریکا را یکی از دلایل کاهش حجم مبادلات اقتصادی عنوان کرد و ادامه داد: با تشدید تحریم‌های آمریکا و همچنین شیوع بیماری کرونا، ترانزیت کالا و حمل ونقل مسافر در مرزهای ایران و ترکیه کاهش داده و امیدواریم که به‌زودی شاهد تغییر این وضعیت باشیم.

وی با بیان این‌که افزایش حجم مبادلات تجاری و توسعه مناسبات اقتصادی خواست دو طرف برای تعمیق بخشی به روابط همسایگی است، گفت: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه روابط اقتصادی و سیاسی بسیار خوبی دارند و بعد از کودتای نافرجام در این کشور، ایران اولین کشوری بود که این کودتا را محکوم کرد.

وی با اشاره به اشتراکات تاریخی و فرهنگی ایران و ترکیه، افزود: این اشتراکات می‌تواند زمینه رفت‌وآمد اتباع و گردشگران دو کشور را فراهم کند و در این میان منطقه شمالغرب که از زمان‌های دور تاکنون بستر اصلی روابط ایران و ترکیه بوده، می‌تواند در عمق بخشی به اشتراکات فرهنگی، مذهبی و سیاسی نقش بی‌بدیل داشته باشد.

طوفان هبک، سرکنسول جدید ترکیه در تبریز هم در این دیدار، توسعه سطح مراودات تجاری، آموزشی و فرهنگی را از جمله اهداف خود خواند و اضافه کرد: تاثیر کرونا ویروس بر روابط دولت‌ها و ملت‌ها غیرقابل انکار است.

وی با بیان این‌که برای واردات و صادرات کالا منتظر بازگشایی خطوط هوایی هستیم، افزود: کرونا واقعیتی است که اکثر کشورها را با مشکل مواجه کرده و دولت‌ها برای مهار و کنترل آن سخت گیری‌هایی در نظر گرفته‌اند که ترکیه هم یکی از آن‌ها است.

وی با اشاره به اشتراکات دینی، جغرافیایی و فرهنگی، گفت: ایران و ترکیه در سیاست‌های خارجی هم اشتراکاتی دارند و آن پشتیبانی از مظلومان جهان خصوصا فلسطین است که با صدای بلند فریاد مظلومیت مردم این کشور را به گوش جهانیان رساندیم.

هبک، بیانیه اخیر ائمه جمعه شمالغرب کشورمان در حمایت از مردم آذربایجان و آزادی قره باغ را مورد اشاره قرار داد و گفت: ائمه جمعه تبریز، ارومیه، اردبیل و زنجان قره باغ را خاک آذربایجان خواندند ما با تقدیر از این مواضع، حمایت خود را هم از بیانیه صادر شده اعلام می‌کنیم.

انتهای پیام