وجود ۶ هزار و ۷۲۲ زندانی در استان/ کشف ۲ کیلوگرم مواد مخدر در داخل زندان
وجود ۶ هزار و ۷۲۲ زندانی در استان/ کشف ۲ کیلوگرم مواد مخدر در داخل زندان

مدیرکل زندان‌های آذربایجان‌شرقی گفت: در حال حاضر بیش از ۳۱ درصد از مجموع زندانیان این استان را مجرمان و متهمان موادمخدر تشکیل می دهند.

به گزارش شمس، «محمد یاری» روز سه شنبه در نشست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان، ابراز داشت: طبق آخرین آمار موجود، هم اکنون تعداد ۲ هزار و ۱۲۲ نفر مرتبط با مواد مخدر در زندان‌های آذربایجان شرقی به سر می‌برند که از این تعداد یک هزار و ۱۲۳ نفر را محکومان و بقیه را متهمان این نوع جرایم شامل می‌شود.

وی مجموع زندانیان آذربایجان شرقی را ۶ هزار و ۷۲۲ نفر اعلام و اضافه کرد: از این تعداد افزون بر ۴ هزار نفر در زندان مرکزی شهر تبریز جای گرفته‌اند که با توجه به کمبود فضای فیزیکی و نیز محل این مرکز، به نوعی اداره کل زندان های استان را با مشکلات عدیده مواجه کرده است.

مدیرکل زندان‌های آذربایجان‌شرقی از کاهش ۱۵ درصدی ورودی زندان‌های استان در ۳ ماهه اول سال جاری خبر داد و اظهار داشت: در همین مدت حدود ۲ کیلوگرم انواع کشفیات مواد مخدر در زندان‌های استان ثبت شده است که ۸۰ درصد آن مربوط به مبادی ورودی زندان‌ها و از طریق پرتاب به داخل زندان‌ها بوده است.

یاری با اشاره به اقدامات تامینی و درمانی اداره کل زندان های آذربایجان شرقی در حوزه مواد مخدر، گفت: در این رابطه دو نوع درمان شامل ام ام تی و ان آ در داخل زندان ها انجام می شود که تاکنون یک هزار و ۲۰۰ نفر از زندانیان مواد مخدر به وسیله درمان نوع اول و متادول درمانی شده‌اند و ۷۲۰ نفر نیز از طریق قرص‌های زیرزبانی در حال درمان هستند.

وی ارایه خدمات مشاوره‌ای به زندانیان مواد مخدر و خانواده‌های آنان را از دیگر برنامه های اداره زندان‌های آذربایجان شرقی برای مجرمان مواد مخدر برشمرد و یادآور شد: در این خصوص نیز تاکنون ۷ هزار و ۲۰۰ نفر از خدمات مشاوره‌ای بهره مند شده‌اند.

این مقام مسئول با بیان اینکه اداره کل زندان‌های آذربایجان‌شرقی در زمینه کمبود نیروی انسانی با چنان مشکلات بزرگی روبروست که بندهایی با جمعیت کیفری ۶۰۰ نفر را با یک نفر در طول شبانه روز و ۲۴ ساعت حراست می‌کنیم، توضیح داد: در این زمینه به حدی دچار مشکل هستیم که حتی توانایی خرید اسلحه و مهمات را نیز نداریم و دولت به این منظور اوراقی واگذار کرده است که سررسید آنها برای سال ۱۴۰۱ است.

وی اضافه کرد: همین مشکلات مالی باعث شده است ساخت سوله برای کمپ شهرستان مرند که در حال حاضر تعداد ۴۰۰ زندانی در آن نگهداری می شود سال‌ها به درازا بکشد و در این زمینه به شدت نیازمند حمایت و پشتیبانی استانداری و نمایندگان مجلس شورای اسلامی هستیم.

انتهای پیام/