همایش خوشنویسی کتابت «رحمت اللعالمین» در تبریز برگزار می‌شود
همایش خوشنویسی کتابت «رحمت اللعالمین» در تبریز برگزار می‌شود
سرپرست سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری تبریز گفت: همزمان با آخرین روزهای ماه صفر و در آستانه رحلت پیامبر اکرم (ص)، همایش خوشنویسی کتابت «رحمت اللعالمین» با حضور هنرمندان تبریزی برگزار می‌شود.

به گزارش شمس،حجت الاسلام حسین قدوسی، روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در این همایش هنرمندان برای عرض ارادت به محضر حضرت محمد(ص) و نشان دادن همراهی هنر با این ایام سوگواری، اقدام به کتابت آیات، روایات، احادیث و مناقب آن حضرت می کنند.

وی اظهار داشت: در این همایش خوشنویسان و هنرمندان این حوزه همچنین اقدام به آفرینش آثاری مرتبط با پیامبر اکرم (ص)، برگرفته از گنجینه غنی حدیث و کلام الله مجید می پردازند و مجموعه ای ارزشمند از آثار خود را برای بازدید مردم و علاقه مندان به هنر و ائمه اطهار (ع) به نمایش می گذارند.

سرپرست سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری تبریز با بیان اینکه این شهر خاستگاه خط نستعلیق و زادگاه میرعلی تبریزی است، گفت: این شهر جایگاه ویژه ای در هنر خوشنویسی و تاریخ تشیع در جهان اسلام دارد و این همایش نمودی از حضور هنر با خلق آثار بدیع و اثربخش در معنویت است.

قدوسی، ادامه داد: این همایش با مشارکت سازمان فرهنگی هنری شهرداری و انجمن خوشنویسان تبریز برگزار می شود و علاقه‌مندان برای ثبت نام می‌توانند نام و شماره تلفن خود را به شماره همراه ۰۹۹۰۹۹۹۱۴۱۶ و یا حساب کاربری تلگرام @tabrizkhat ارسال کنند.

همایش کتابت خوشنویسی رحمت اللعالمین روز پنج شنبه ۲ آبان ساعت ۱۶ با حضور هنرمندان و مسئولان استانی در محل گالری هنرمندان سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری تبریز برگزار می شود.

هنر خطاطی و خوشنویسی با قدمت ۳ هزار ساله به قبل از اسلام می رسد و بعد از اسلام نیز بیشتر با خط کوفی رواج یافته است.

در قرن هفتم قمری اولین خط ایرانی و فارسی به نام تعلیق ابداع شد و به علت سختی نوشتن و خواندن آن، در قرن هشتم توسط میرعلی تبریزی با ترکیب خط نسخ و تعلیق خط جدیدی به نام «نسخ تعلیق» ابداع کرد و با مرور زمان به علت مشکل در بیان این خط نام آن به «نستعلیق» تغییر یافت.

براین اساس خاستگاه خط خوشنویسی نستعلیق که شناسنامه ایرانی بودن است، به تبریز نسبت داده می شود.