هلال‌احمر آذربایجان‌شرقی آماده خدمات رسانی به زایران اربعین حسینی
هلال‌احمر آذربایجان‌شرقی آماده خدمات رسانی به زایران اربعین حسینی
مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر آذربایجان‌شرقی از آمادگی کامل این سازمان برای خدمات رسانی به زایران اربعین حسینی خبر داد و گفت: ۳۶ پایگاه اصلی و موقت در استان برای خدمات رسانی به زایران در آماده باش کامل هستند.

به گزارش شمس، سعید کنعانی با اشاره به اینکه برنامه های امداد و نجات اربعین به صورت ستادی کل کشور اعلام می شود، افزود: امسال ۴۰ درصد پوشش خدمات امدادی و درمانی نسبت به سال قبل افزایش یافته است.

وی با اشاره به اینکه جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در این عملیات عظیم دو ماموریت را در داخل و خارج از کشور برنامه‌ریزی و اجرا خواهد کرد، ادامه داد: این جمعیت در داخل کشور متولی اصلی امداد و نجات به ویژه ایجاد آمادگی در مرزهای خروجی بوده و در خارج کشور نیز وظیفه بهداشت، درمان و همچنین پاسخگویی اضطراری در حوادث و سوانح را عهده‌دار خواهد بود.

کنعانی گفت: در داخل کشور و تا رسیدن به مرزهای زمینی مهران، چذابه، شلمچه و خسروی، سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر خدمات لازم را به زایران سالار شهیدان (ع) ارایه می کند و در خارج از مرزها (کشور عراق) مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر خدمات درمانی مربوطه را به زایران اربعین حسینی (ع) در شهرهای کربلا معلی، کاظمین شریفین، سامرا، کوت، حله و نجف اشرف را ارائه خواهند کرد.
وی ادامه داد: ارائه خدمات درمانی به زائران ایرانی اربعین حسینی در داخل کشور نیز به عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه خدمات امداد و نجات برای زایران اربعین از ۱۳ مهرماه تا ۳ آبان ماه سال جاری انجام می شود، ادامه داد: تا به امروز از طریق ستاد کشوری از آذربایجان شرقی ۲ دستگاه آمبولانس و یک دستگاه تریلر درخواست شده که در کشور عراق مستقر است.

وی اظهار داشت: ۵ نفر از کارکنان اصلی هلال احمر و سه نفر نیز امدادگران آذربایجان شرقی نیز اعزام شدند.

کنعانی با اشاره به اینکه در حدود ۲ هزار و ۵۰۰ نفر کادر درمانی از کل کشور از طریق ثبت نام در سامانه برای خدمات رسانی به زایران حسینی اعزام خواهند شد، گفت: از این تعداد ۱۰ پزشک که از نیروهای داوطلب هلال احمر استان هستند و ۳ تکنسین دارویی هلال احمر نیز انتخاب و اعزام می شوند. همچنین در خصوص تامین اقلام مورد نیاز توسط هلال احمر گفت: استان ها اجازه باز کردن انبارهای هلال احمر به دلیل احتمال وقوع حادثه ندارند و همه اقلام از طریق تهران و استان های مرزی تامین می شود.

وی همچنین به زائران ایرانی عتبات عالیات در کشور عراق توصیه کرد: تمام لوازم شخصی و اضطراری از جمله داروهای خاص را با خود به همراه داشته باشند. به علاوه ممنوعیت های دارویی عربستان در سفر اربعین وجود ندارد.

به گزارش ایرنا، راهپیمایی اربعین حسینی(ع) نماد وحدت مسلمان جهان است چرا که در این روز همه مسلمانان از سراسر جهان به سمت کربلا در حرکت هستند.

مسافت پیاده ‌روی اربعین میان دو شهر نجف و کربلا حدود ۸۰ کیلومتر است و یکهزار و ۴۵۲ ستون در این مسیر وجود دارد که فاصله بین هر ستون ۵۰ متر است.
برای پیاده ‌روی کل مسیر زمانی در حدود ۲۰ تا ۲۵ ساعت لازم است و بهترین زمان برای شروع این پیاده روی روز ۱۶ صفر است.

  • منبع خبر : ایرنا