هزینه ثبت‌نام مدارس را پرداخت کنیم یا نه؟/ بودجه‌ای نیست، مدارس دست به دامن والدین شدند
هزینه ثبت‌نام مدارس را پرداخت کنیم یا نه؟/ بودجه‌ای نیست، مدارس دست به دامن والدین شدند
دریافت هزینه ثبت‌نام چندسالی است که به معضل و چالشی بین والدین و مدارس تبدیل شده اما مدارس مدعی‌اند که این هزینه‌های دریافتی کفاف مشکلات جاری مدرسه را نیز نمی‌دهد.

اجتماعی شمس: ۱۰۰،۳۰۰،۵۰۰ و حتی ۷۰۰ هزار تومان نرخی است که این روزها مدارس برای ثبت‌نام دانش آموزان تعیین کردند. بستگی به نقطه‌ی جغرافیایی که مدارس در آن قرار دارند نرخ ثبت‌نام هم متغیر است، به عنوان مثال مدرسه‌ای در باغ‌معروف برای ثبت‌نام ۱۰۰ هزار تومان دریافت می‌کند و مدرسه‌ای در شهناز ۶۰۰ هزار تومان! نرخ متغیر است اما یک چیز ثابت است: “پرداخت هزینه ثبت‌نام اجباریست!”

آموزش‌وپرورش می‌گوید خلاف قانون است و گزارش دهید، مدرسه هم می‌گوید بروید آموزش‌وپرورش ثبت‌نامتان کند! والدین کلافه شده‌اند اما چاره‌ای هم جز پرداخت هزینه ندارند چون نه فرزندانشان در مدرسه ثبت نام می‌شود و نه خبری از کارنامه هست. این روندی است که از پنج سال گذشته شروع شده و در یکی دو سال اخیر نیز تشدید شده است.

سرانه کاغذ حذف شده است؛ پول از کجا بیاوریم؟

به سراغ یکی از مدیران مدارس در شهر جدید سهند می‌روم که برای پایه سوم ۳۰۰ هزار تومان حق ثبت‌نام می‌گیرند. این مدیر در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شمس در خصوص دریافت وجه برای ثبت‌نام عنوان کرد: این پول به عنوان حق بیمه، پول کاغذ و مسائلی نظیر این گرفته می‌شود؛ خود آموزش‌وپرورش گفته است پول بگیریم چون سرانه‌ی کاغذی که به ما می‌دادند چند سالی می‌شود که حذف شده است.

وی ادامه داد: برخی خانواده‌ها هستند که حتی پول بیمه ندارند و یا به هنگام جشن تکلیف نمی‌توانند پولی پرداخت کنند و گاهی اضافه همین مبالغ صرف پول بیمه این دانش آموزان می‌شود.

این مدیر مدرسه تشریح کرد: هزینه‌ای که مدرسه از والدین می‌گیرد به هیچ وجه کفاف هزینه‌های جاری را نمی‌دهد و شما تنها یک طرف قضیه را می‌بینید، امسال قیمت کاغذ A4 نزدیک به ۴۶ هزار تومان شده است؛ به نظرتان از کجا باید این پول تامین شود وقتی سرانه‌ای هم دریافت نمی‌کنیم؟

وی افزود: مگر می‌شود از دانش آموز امتحان نگرفت برای اینکه کاغذ نداریم؟ پدر و مادرهایی که حالا به خاطر هزینه ثبت‌نام گله‌مندند آن موقع به خاطر امتحان نگرفتن به مدرسه شکایت می‌آورند.

این مدیر جوان گفت: البته هزینه‌های دیگری هم وجود دارد که ما سعی می‌کنیم آنها را حذف کنیم اما خود آموزش‌وپرورش شماره حسابی داده تا پول ثبت نام به آن حساب واریز شود چون خودشان هم می‌دانند هزینه‌ها سرسام آور است.

وی در پاسخ به هزینه‌های آب،برق و گاز تشریح کرد: این هزینه برای مدارس ما رایگان است و از این منظر مشکلی وجود ندارد اما هزینه‌های پیش‌بینی نشده‌ای مثل تعمیرات هم وجود دارد.

بودجه آموزش‌وپرورش ۳۰ درصد افزایش یافت اما چیزی به مدارس نرسید

بودجه سال ۹۸ بودجه آموزش‌وپرورش طبق گفته معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش به ۵۶ هزار و ۳۰۹ میلیارد تومان رسیده  که در مجموع ۲۹.۵ درصد رشد داشته است.

الهیار ترکمن با تأکید براینکه در بین دستگاه‌های اجرایی در سقف اول و دوم بودجه وزارت آموزش و پرورش دارای بیشترین رشد بود، افزود: در سال ۹۷، ۱۱.۳ درصد منابع بودجه عمومی کشور به آموزش و پرورش اختصاص یافت که در سال ۹۸ این رقم به ۱۳.۹ درصد رسید و اگر دو هزار میلیارد تومان رتبه‌بندی را از آن خارج کنیم ۱۳.۴ درصد منابع عمومی دولت به آموزش و پرورش اختصاص یافته است.

با وجود رشد ۳۰ درصدی بودجه آموز‌وپرورش این افزایش دردی از مدارس دوا نکرده و افزایش هزینه‌های جاری بر افزایش بودجه چربیده است که امسال نیز والدین باید هزینه‌های ثبت‌نام را پرداخت کنند.

والدین کلافه و سردرگم؛ دانش‌آموزان وامانده در کشمکش

در روزگاری نه چندان دور مدارس وقتی ۵ هزار تومان کمک به مدرسه در مدارس دولتی طلب می‌کردند صدای والدین بلند می‌شد و در آخر هم مدیران مدارس مجبور به عقب نشینی می‌شدند اما این روزها هزینه‌های چند صد هزار تومانی اجباری است و والدین هم مجبور هستند چنین مبالغی را برای ثبت‌نام فرزندانشان در مدارس پرداخت کنند؛ هرچند که کلافه و عصبی هستند اما چاره‌ای هم ندارند.

آموزش‌وپروش: بودجه کاهش نیافته اما هزینه‌ها سرسام آور شده است

یکی از مسئولین آموزش‌وپرورش که نخواسته نامش فاش شود در گفت‌وگو با خبرنگار شمس گفت: از نظر قانونی مدارس نباید پولی دریافت کنند اما از آنجایی که طی چند سال گذشته هزینه‌ها به صورت سرسام آوری بالا رفته برای تامین بخشی از هزینه‌ها مدارس مبالغی را از والدین دریافت می‌کنند.

وی ادامه داد: آموز‌ش‌وپرورش از این مساله مطلع است اما نمی‌توان به مدرسه‌ها خرده گرفت چون اگر این هزینه دریافت نشود عملا اداره مدارس غیرممکن است؛ البته مدارس نیز باید وضع مالی خانواده‌ها را در نظر بگیرند و هزینه معقولی برای ثبت‌نام دریافت کنند و یا این هزینه را در چند نوبت دریافت کنند تا فشاری به خانواده‌ها وارد نشود.

سازش و توافق؛ تنها راهکار بین مدارس و والدین

به نظر می‌رسد در چنین شرایطی تنها راهکار برای این مساله سازش بین مدارس و والدین است؛ چون از طرفی مدارس برای اداره خود تحت فشار مالی هستند و از طرفی هم مبالغ ثبت‌نام برای خانواده‌ها سنگین است و راه‌حلی مانند عدم دریافت پول از طرف مدارس نیز وجود ندارد.

  • نویسنده : فرناز پورعباس