هرگونه افزایش قیمت کالاهای اساسی به بهانه افزایش قیمت بنزین ممنوع است
هرگونه افزایش قیمت کالاهای اساسی به بهانه افزایش قیمت بنزین ممنوع است

استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: هرگونه افزایش قیمت کالاهای اساسی به بهانه افزایش قیمت بنزین ممنوع است و دستگاه‌های مسئول باید به صورت جدی بر این موضوع نظارت کنند.

به گزارش شمس، محمدرضا پورمحمدی، در جلسه فوق‌العاده کمیسیون تنظیم بازار استان به منظور بررسی و رصد آخرین وضعیت بازار کالاهای اساسی پس از افزایش قیمت بنزین، افزود: افزایش قیمت بنزین تاثیر چندانی بر روی قیمت تمام‌ شده کالاهای تولیدی ندارد.

وی با بیان ینکه افزایش قیمت بنزین یک تصمیم حاکمیتی و لازم‌الاجراست، اظهار داشت: اصلاح قیمت‌ها بویژه در حوزه انرژی، تصمیم درستی است و دولت از محل درآمدهای حاصل از این تصمیم و برای کاهش آثار تورمی آن تسهیلات ویژه‌ای برای مردم در نظر گرفته است که به زودی اجرایی می شود.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به تاثیر افزایش قیمت بنزین بر خدماتی مانند حمل‌ و نقل گفت: این موضوع باید به صورت کارشناسی و در جلسات تخصصی بررسی شود تا اگر نیازی به افزایش قیمت برخی خدمات یا افزایش سهمیه بنزین به بخش‌هایی خاص وجود دارد از طریق قانونی پیگیری شود.

پورمحمدی، بر رصد مستمر قیمت‌ها از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد و ادامه داد: سیاست اصلی ستاد تنظیم بازار ممنوعیت هرگونه افزایش قیمت به بهانه افزایش قیمت بنزین است و زمینه‌های سوءاستفاده در این خصوص باید از بین برود.

وی با اشاره به سوءاستفاده برخی افراد یا جریان‌های معاند از این موضوع، خواستار مواجهه منطقی و به دور از تنش با واکنش‌های بازار و جامعه شد و یادآوری کرد: هیچ اقدامی نباید موجب اخلال در زندگی مردم شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با بیان این که واقعی شدن قیمت بنزین تصمیمی منطقی است، گفت: این حجم از قاچاق و مصرف بنزین و تبعاتی مانند آلودگی هوا، ترافیک و بی‌عدالتی در بهره‌مندی از یارانه سوخت، قابل قبول نبوده و با منطق اقتصاد سازگار نیست.

علی جهانگیری، افزود: این موضوع باید با نگاه کارشناسی تبیین شود و در وهله نخست خود دستگاه‌های مسئول باید درستی این تصمیم در شرایط خاص کنونی را باور کنند.

وی با اشاره به نگرانی مردم از افزایش قیمت سایر کالاها، اظهار داشت: تاثیر افزایش قیمت حامل‌های انرژی بر روی تورم عمومی بیشتر از ۴ درصد در طول سال نیست و هرگونه افزایش قیمت بیشتر از این رقم مصداق سوءاستفاده از فضای به وجود آمده است.

معاون اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی گفت: سازمان صنعت، معدن و تجارت و سایر دستگاه‌های نظارتی باید به صورت مستمر و نظام‌مند وضعیت بازار و قیمت کالاهای اساسی را رصد کنند که البته این کار باید بدون تنش و با خویشتن‌داری انجام شود.

جهانگیری، با اشاره به برنامه‌های دولت برای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر از محل افزایش قیمت بنزین ادامه داد: انتظار می رود از نظر قیمت اتفاق خاصی در بازار روی ندهد و شرایط بازار هم به گونه‌ای است که جایی برای افزایش قیمت‌ها وجود ندارد و مردم نباید از این بابت نگران باشند.

وی یادآوری کرد: به طور قطع دشمنان کشور از این تصمیم منطقی که در راستای اصلاح وضعیت اقتصادی است ناراحت هستند و به دنبال سوءاستفاده و دامن زدن به نارضایتی‌ها خواهند بود که باید با توجیه مردم و تبیین ضرورت‌های این تصمیم از این فضاسازی‌ها جلوگیری کرد.

جهانگیری، همچنین بر پیگیری سهمیه سوخت گروه‌هایی مثل خودروهای حمل‌ و نقل کالا و آژانس‌های مسافرتی و درون‌شهری تاکید کرد.

حبیب امین‌زاده، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی نیز در این جلسه از فعال بودن سامانه ۱۲۴ برای دریافت گزارش‌های مردمی از هرگونه افزایش قیمت کالاها در بازار خبر داد و گفت: بازرسان این سازمان و اتاق اصناف به صورت گسترده در سطح عرضه حضور دارند و هر نوع تغییرات قیمتی را رصد می‌کنند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز نیز در این جلسه افزایش قیمت بنزین را تصمیم درستی دانست و گفت: این تصمیم باعث جلوگیری از قاچاق سوخت شده و موجب می‌شود که منابع کشور به خود مردم بازگردد.

یونس ژائله با بیان اینکه بخش خصوصی از این تصمیم منطقی حمایت می‌کند، خواستار برخورد منطقی با واکنش‌های بازار و جامعه نسبت به این تصمیم شد.

سایر اعضای کمیسیون تنظیم بازار استان بویژه نمایندگان بخش خصوصی و اتحادیه‌های صنفی نیز در این جلسه ضمن منطقی دانستن تصمیم دولت، دیدگاه‌های خود را در خصوص نحوه کنترل بازار پس از افزایش قیمت بنزین ارائه کردند.