نیاز به همکاری دامداران برای جلوگیری از تب برفکی
نیاز به همکاری دامداران برای جلوگیری از تب برفکی
جلسه شورای هماهنگی اداره کل دامپزشکی آذربایجان شرقی، با حضور مدیر کل، معاونین و روسای ادارات ستادی و شهرستان ها به میزبانی کلیبر برگزار شد.

به گزارش شمس، امیر حسین بهداد هدف از برگزاری این جلسه را ایجاد هماهنگی‌های لازم در خصوص مسائل فنی و اداری دامپزشکی عنوان کرد و بر آمادگی کامل این اداره کل در جهت مقابله با وقوع بیماری های احتمالی در سطح شهرستانها تاکید کرد.

وی در این جلسه آخرین وضعیت بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سطح کشور و استان، بخصوص استان های همجوار را تشریح و از تامین واکسن این بیماری و ممنوعیت حمل و نقل پولت بدون اجرای واکسیناسیون در جهت پیشگیری از این بیماری در استان خبرداد.

وضعیت بیماری های استراتژیک دامی از جمله بیماری تب برفکی از دیگر موضوعات و مباحث مطرح شده در این جلسه بود که بهداد در خصوص وضعیت بیماری تب برفکی، مراقبت، پیشگیری و كنترل بیماری‌های مشترك بین انسان و دام در استان  نکات و مطالب مهمی را بیان داشت.

 مدیر کل دامپزشکی استان با اعلام اینکه فاز اول واکسیناسیون تب برفکی در دام های سنگین با بهره مندی از واکسن های تولید داخل و وارداتی از ۲۵ خرداد ماه در سطح استان آغاز شده است، از دامداران و روستائیان خواست تا با اکیپ های واکسیناسیون دامپزشکی نهایت همکاری را داشته باشند تا در آینده شاهد شیوع این بیماری نشویم.

در این جلسه حامی معاون سلامت و دکتر مرادی کریمی معاون توسعه مدیریت و منابع اداره کل نیز نکته نظرات و راهکارهای اجرایی خود را در خصوص مسائل فنی و اداری بیان کردند و سپس روسای ادارات ستادی به تفکیک در حوزه کاری خود توضیحاتی را ارائه نمودند.

در ادامه روسای ادارات دامپزشکی شهرستان ها به بیان مشکلات در زمینه مسائل فنی و اداری پرداخته و خواسته های خود را جهت رفع موانع کاری مطرح کردند.

تامین واکسن اختصاصی برای بیماری اکتیما در استان، اولویت دهی به کانونهای بیماری تب مالت انسانی در واکسیناسیون دامها بر علیه بیماری بروسلوز با استعلام از مرکز بهداشت استان و شهرستان ها، رتبه بندی کشتارگاههای طیور استان از نظر کیفی در سه ماهه دوم سال، ساماندهی میادین دام استان در قالب تشکیل کمیته ساماندهی میادین دام از دیگر موارد مطرح شده در این جلسه بود.