موضوعی به نام کنترل تورم در کشور وجود ندارد/ تورم ۴ درصدی ماهانه افسارگیسخته است
موضوعی به نام کنترل تورم در کشور وجود ندارد/ تورم ۴ درصدی ماهانه افسارگیسخته است
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درباره برخی ادعاها مبنی بر کاهش نرخ تورم توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش شمس، محمد حسن نژاد  درباره کنترل تورم، اظهار کرد: در حال حاضر موضوعی به نام کنترل تورم در کشور وجود ندارد، در واقع کاهش شتاب تورم همانند این است که فرد با سرعت غیرمجاز ۱۵۰ کیلومتر بر ساعت در خیابان حرکت می‌کند اما پس از مدتی این سرعت به ۱۳۰ کیلومتر کاهش پیدا می‌کند؛ سرعت همچنان بالا بوده اما کاهش پیدا کرده است.

سرعت افزایش بهای کالاها کاهش پیدا کرده است

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تورم ماهانه کشور از ۵ درصد به ۳.۵ درصد کاهش پیدا کرده است، افزود: تورم از بین نرفته و قیمت‌ها کاهشی نشده بلکه سرعت افزایش بهای کالاها کاهش پیدا کرده است.

کاهش کشش قیمتی تقاضا؛ کم شدن نرخ تورم

وی کاهش کشش قیمتی تقاضا را دلیل کم شدن نرخ تورم دانست و اظهار کرد: قدرت خرید مردم مشخص بوده و مصرف‌کننده تا رده قیمتی معینی، از خرید منصرف نمی‌شود اما با افزایش نرخ کالاها مصرف کننده نیز از خرید منصرف می‌شود؛ به طور مثال مصرف‌کننده تمایل دارد ماهی سالمون نروژی مصرف کند اما زمانی که این کالا افزایش قیمت افسارگسیخته داشته باشد کالایی جایگزین مانند ماهی قزل آلا استفاده می‌کند.

تورم ناشی از فشار عرضه یا تقاضا است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه همواره تورم ناشی از فشار عرضه یا تقاضا است، اضافه کرد: تورم ایجاد شده در ماه‌های گذشته در کشور ناشی از فشار تقاضا نبود بلکه عرضه کالا کاهش پیدا کرد به همین دلیل قیمت‌ها افزایشی شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: اگرچه نرخ تورم کاهش پیدا کرده اما عرضه افزایشی نداشته در واقع به دلیل گرانی کالاها مردم ناچار شدند تقاضای خود را کاهش دهند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تورم ۴ درصدی ماهانه را تورمی افسارگیسخته خواند و تصریح کرد:بطور مثال دولت قیمت گوشت ۵ هزار تومانی را به ۵۰ هزار تومان افزایش می‌دهد اما زمانی که با اعتراض مردم مواجه می‌شود با ادعای اینکه گوشت را ارزان کرده، آن را با قیمت ۴۰ هزار تومان در بازار به فروش می‌رساند در این شرایط علیرغم گران شدن گوشت، دولت ادعای ارزان شدن نیز دارد.