موزه مکاتب هنری در تبریز راه‌اندازی می‌شود
موزه مکاتب هنری در تبریز راه‌اندازی می‌شود
موزه مکاتب هنری تبریز با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی تاسیس و راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش شمس، موزه «مکاتب هنری تبریز» در «خانه حریری» که از خانه‌های قدیمی و تاریخی تبریز است، با هدف معرفی، توسعه و تقویت داشته‌های هنری مکتب تبریز در رشته‌های گوناگون ایجاد شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با ابراز خرسندی از ایجاد این موزه، اظهار کرد: تبریز به لحاظ ظرفیت‌های فرهنگی و هنری بسیار غنی است و جای خالی چنین موزه ای در استان بسیار خالی است.

محمد محمدپور با اشاره به آمادگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در راستای تقویت محتوایی این موزه، افزود: مستندات بسیار ارزشمندی از جمله اسناد و مدارکی مربوط به مکاتب هنری تبریز وجود دارد که برای ایجاد این موزه در اختیار اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار خواهد گرفت.

وی اضافه کرد: ایجاد این موزه گامی شایسته در راستای ارج نهادن به مکتب‌های هنری فاخر تبریز است و به طور قطع پس از ایجاد باید به مرور تقویت و تکمیل شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی نیز با بیان اینکه خانه حریری بعد از طی مراحل قانونی واگذاری به بخش خصوص در قالب موزه مکاتب هنری تبریز مورد استفاده قرار خواهد گرفت، بیان کرد: پیرو کاربری تعیین شده برای این خانه، طرح محتوایی این موزه توسط مشاور آماده و مقرر شده تا این مجموعه، محتوایی از مکاتب هنری اصیل تبریز مانند نقاشی، خط، موسیقی، نگارگری داشته باشد.

مرتضی آبدار افزود: با عنایت به تصویب کمیته تعیین کاربری بناهای تاریخی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مبنی بر ایجاد موزه مکاتب هنری تبریز در خانه حریری، با اتمام مرمت و ساماندهی این خانه شرایط برای ایجاد این موزه مهیا شده است.

وی اظهار کرد: مشاوره برای طرح محتوایی موزه و فعالان عرصه فرهنگ و هنر در مجموعه فرهنگی باغ کمال تشکیل شده و نقطه نظرات برای راه اندازی هرچه فاخرتر بودن این موزه تخصصی مورد بررسی قرار گرفته است.

آبدار اضافه کرد: بر اساس سیاست های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در حمایت از تاسیس موزه های خصوصی، این موزه با استفاده کامل از ظرفیت بخش خصوصی راه اندازی می‌شود و در این راستا جلسات متعددی در خصوص اخذ نکته نظرات صاحب نظران و هنرمندان برگزار و در اجرا و راه اندازی موزه لحاظ خواهد شد.