موزه فوتبال همزمان با آغاز لیگ نوزدهم در محل جدید افتتاح می‌شود
موزه فوتبال همزمان با آغاز لیگ نوزدهم در محل جدید افتتاح می‌شود
همزمان با آغاز نوزدهمین دوره رقابت های فوتبال لیگ برتر باشگاه های کشور، اولین موزه تخصصی فوتبال در ایران متشکل از آثار و تصاویر یک قرن گذشته فوتبال تبریز و باشگاه تراکتورسازی در محل جدید خود افتتاح می شود.

به گزارش شمس، ایرج شهین‌باهر با اعلام این خبر، گفت: اولین موزه فوتبال در ایران که آثار، اسناد و تصاویری از بازیکنان و تیم های فوتبال تبریز طی ۱۰۲ سال اخیر در آن به نمایش گذاشته می شود، همزمان با آغاز لیگ نوزدهم در محل جدید خود راه اندازی و در معرض دید هواداران، شهروندان و میهمانان قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: در این موزه که در سه طبقه احداث شده است تندیس، اسناد و تصاویر تاریخی، وسایل و لوازم فوتبال، دانستنی هایی در مورد فوتبال تبریز، باشگاه های قدیمی و تصاویری از بزرگان و بنیانگذاران فوتبال تبریز از سال ۱۲۹۶ تاکنون به نمایش گذاشته می‌شود.

شهردار تبریز با بیان اینکه بیش از ۹۰درصد کارهای احداث این موزه در محل جدید به پایان رسیده است، عنوان کرد: طبق پیش بینی ما و با توجه به پیشرفت کار، محل جدید این موزه همزمان با آغاز نوزدهمین دوره رقابت های لیگ برتر فوتبال باشگاه های کشور افتتاح می‌شود.

وی با اشاره به محل جدید موزه فوتبال تبریز، گفت: محل جدید موزه فوتبال تبریز در منطقه ۲ و در بلوار ۲۹ بهمن واقع شده که از نظر موقعیت، شرایط بسیار بهتری نسبت به محل قبلی دارد. ساختمان قبلی موزه فوتبال در پارک بانوان شهرک امام (ره) واقع شده بود که چندان در معرض دید و دسترس علاقه مندان نبود اما ساختمان جدید در محلی واقع شده که دسترسی به آن آسان تر است و کاملا در معرض دید شهروندان و میهمانان قرار دارد.

شهین باهر همچنین از طراحی و ساخت المان های ویژه برای موزه فوتبال تبریز خبر داد و افزود: المان هایی با موضوع دو جام جهانی اخیر و توپ فوتبال و همچنین پیکر یک فوتبالیست در حال طراحی است تا در محوطه داخلی، بیرونی و همچنین پشت بام ساختمان این موزه نصب شود.

وی ادامه داد: محوطه ساختمان موزه به وسیله اشکال و وسایل فوتبالی از جمله چمن مصنوعی تزئین می شود و تا فضای کاملا فوتبالی در آن حاکم باشد. همچنین یک طبقه از این ساختمان محل نمایش و عرضه محصولات ورزشی است که علاوه بر فروش محصولات، اجناسی همچون پیراهن های قدیمی تیم های تراکتورسازی، ماشین سازی و … در معرض دید عموم قرار می‌گیرد.

موزه فوتبال تبریز پیش از این در سال ۹۳ در تالار باغ رضوان واقع در پارک بانوان شهرک امام (ره) تبریز راه اندازی شده بود که با توجه به محل نامناسب آن، چندان مورد استقبال شهروندان و بخصوص گردشگران و میهمانان قرار نگرفت و به نظر می رسد با تصمیم شهردار تبریز نسبت به انتقال این موزه به محل جدید که در یکی از بهترین و قابل دسترس ترین نقاط تبریز واقع شده است، آثار و اسناد تاریخ فوتبال تبریز بیش از پیش و به نحوی شایسته برای علاقه مندان و هواداران فوتبال به نمایش گذاشته می‌شود.