من «پان ترک» یا تحریک کننده قومیتی نیستم
من «پان ترک» یا تحریک کننده قومیتی نیستم
نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی گفت: من «پان ترک» یا تحریک کننده قومیتی نیستم، آن کسی تحریک کننده قومیتی است که برادرها را نسبت به هم بدبین می‌کند. تفرقه افکن و نفوذی کسی است که در یک سریال پخش شده در رسانه ملی با آوردن یک سکانس غیر ضروری و نامرتبط با فیلم به ترک ها توهین می‌کند تا شاید بتواند فتنه ای در کشور به پا کند.

به گزارش شمس، محمد حسن نژاد در نشست علنی امروز (دوشنبه، ۲۰ آبان ماه) مجلس شورای اسلامی، در نطق میان دستور خود ضمن تسلیت حادثه زلزله آذربایجان عنوان کرد: موضوعی اولی که به آن اشاره خواهم کرد، موضوع شفافیت است؛ این روزها شفافیت بحث داغ رسانه ملی شده است و این موضوع به گونه‌ای مطرح می‌شود که گویی کل مشکل شفافیت و شفاف نبودن کشور ریشه در مجلس دارد در حالی که مجلس پیشروترین نهاد در حوزه شفافیت است.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی افزود: با رأی نمایندگان مجلس به شفافیت، معجزه رخ نخواهد داد بلکه معجزه زمانی اتفاقی می‌افتد که قوانین مجلس در خصوص شفافیت اجرایی شود.

وی افزود: برای نمونه مجلس قانونی در خصوص نصب صندوق مکانیزه فروش به تصویب رسانده که از فرار مالیاتی جلوگیری می‌کند یا قانون رسیدگی به حساب‌های شخصی افراد و ثبت اسناد و املاک مسئولان در این راستا است. اگر این قوانین اجرایی شود کسی نمی‌تواند اموال نامشروع به دست آورد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همچنین قانون مجلس در خصوص شفافیت صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی موجب برکناری مدیران نالایق و روی کار آمدن مدیران شایسته خواهد شد؛ اگر به دنبال شفافیت هستیم باید در پی اجرای قوانین مصوب مجلس باشیم نه بازی با کلمه شفافیت.

حسن نژاد ضمن تقدیر از رئیس قوه قضائیه به علت مبارزه با فساد ادامه داد: کاری که امروز قوه قضائیه انجام می‌دهد مبارزه با معلول است نه علت؛ تا زمانی که یک کالا دو نرخ داشته باشد (آربیتراژ) کسی به دنبال تولید نخواهد رفت و خروجی آن دادگاه‌های متعدد مبارزه با فساد است.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: زمانی که دلار یا خودرو دو نرخی است فساد وجود دارد، وقتی خودرو سراتو در بازار ۲۰۰ میلیون گرانتر از تولید کارخانه است، زمینه فساد وجود دارد، چگونه می‌توان گوشت را جلوی گربه گذاشت و انتظار داشت گربه دست نزند.

وی ادامه داد: اگر کسی از رانتی استفاده کند و ارز دولتی دریافت کند و کالای خود را به صورت آزاد در بازار به فروش برساند، یا از رانتی استفاده کند و ۱۵ خودرو کارخانه‌ای ثبت‌نام کند و در بازارآزاد به فروش میلیاردر خواهد شد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر می‌خواهیم فساد را ریشه‌کن کنیم باید آربیتراژ را از بین ببریم و اجازه دو نرخی شدن هیچ کالایی را نداریم.

حسن نژاد در بخش دیگری از نطق خود به موضوع عدالت منطقه‌ای اشاره و تأکید کرد: همانقدر که یک شهروند تهرانی از ایران سهم دارد، یک بلوچ مرزنشین نیز از این کشور سهم دارد.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی افزود: زمانی که مرکز ایران احتیاج به زیرساخت، آزادراه و بزرگراه داشت با پول مرزنشینان این زیرساخت‌ها ایجاد شد، حالا که می‌خواهیم برای مرزنشینان زیرساخت ایجاد کنیم، عنوان می‌شود این کار وظیفه بخش خصوصی است.

وی اضافه کرد: این مسائل موجب نارضایتی مردم شده چرا که در توسعه زیرساخت‌ها به موضوع آمایش سرزمین توجه نشده، امروز حتی وقتی صحبت از برداشت از صندوق توسعه ملی می شود، این ارقام قرار است به مرزنشین‌ها تعلق گیرد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی سرانه تولید ناخالص آذربایجان شرقی را ۷۰ درصد میانگین تولید ناخالص در کشور برشمرد و آذربایجان شرقی را فقیرتر از میانگین کشوری دانست و ادامه داد: اگر می‌خواهیم ایران رشد کند باید همه ایران در کنار هم توسعه یابد.

حسن نژاد در بخش دیگری از نطق خود به موضوع اقوام اشاره و ایران را سرای همه اقوام خواند و گفت: من فرزند آذربایجانم اما کدام آذربایجان؟ آذربایجان ایران؛ آذربایجانی که بنا به فرموده مقام معظم رهبری سر ایران است.

وی ادامه داد: آذربایجان در طول تاریخ بیش از هرجای دیگری برای گوشه گوشه ایران جان داده، می‌دهد و خواهد داد پس بدون ایران آذربایجان معنا ندارد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: من ترک هستم اما ترک ایران، ترک برادر فارس، کرد، عرب، بلوچ و سایر اقوام. ترکی که در طول تاریخ برای تمامیت ارضی ایران در گوشه گوشه مرزهای این کشور جان داده است، ترکی که برای نام خلیج فارس جان می‌دهد اما انتظار دارم همان طور که من برای برادرم فارسم می‌میرم، برادرم هم برای من تب کند.

حسن نژاد افزود: انتظار دارم آنقدر که من برای نام خلیج همیشه فارس تعصب دارم، برادر فارس من نیز نسبت به اسامی آذربایجان تعصب داشته باشد.

وی با تأکید بر اینکه من «پان ترک» یا تحریک کننده قومیتی نیستم، افزود: آن کسی تحریک کننده قومیتی است که برادرها را نسبت به هم بدبین می‌کند. تفرقه افکن و نفوذی کسی است که در یک سریال پخش شده در رسانه ملی با آوردن یک سکانس غیر ضروری و نامرتبط با فیلم به ترک ها توهین می‌کند تا شاید بتواند فتنه ای در کشور به پا کند.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بیایید با دادن ابتدایی ترین حق به اقوام یعنی تدریس زبان اقوام، وحدت ملی را تقویت کرده و بهانه را از بدخواهان بگیریم.

پایان پیام