معادل کل گندم آذربایجان‌شرقی در دشت تبریز تولید می‌شود/ تاسیس شهرک شیلات و پرورش آرتمیا در تبریز
معادل کل گندم آذربایجان‌شرقی در دشت تبریز تولید می‌شود/ تاسیس شهرک شیلات و پرورش آرتمیا در تبریز

مدیر جهادکشاورزی شهرستان تبریز گفت: با احیای دشت تبریز معادل نیاز گندم کل استان فقط از این دشت، برداشت می‌شود.

به گزارش شمس، فرامرز افشانی با اشاره به اینکه با احیای دشت تبریز معادل نیاز گندم کل استان فقط از این دشت، برداشت می‌شود، اظهار داشت: در این زمینه با تعدادی از نمایندگان مجلس رایزنی شده و به همراه سازمان جهادکشاورزی استان، امور آب و اراضی پیگیر موضوع هستیم.

وی گفت: دشت تبریز از تبریز، صوفیان و شبستر تا دریاچه ارومیه را در برمی‌گیرد و بالغ بر ۱۲۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی را شامل می‌شود که می‌توان با حمایت دولت و حتی سازمان‌های بین‌المللی و انتقال آب از ارس آن را احیا کرد.

افشانی اضافه کرد: تاکنون ۳۰ تا ۳۵ درصد از عملیات اجرای انتقال آب ارس انجام گرفته است.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان تبریز متذکر شد: پیشنهادی مبتنی بر استفاده بهینه از پساب خروجی تصفیه‌خانه فاضلاب تبریز به کارگروه کشاورزی شهرستان ارائه شده است که به تاسیس شهرک شیلات و پرورش آرتمیا یا ماهی در پایین‌دست این تصفیه‌خانه اشاره دارد؛ پساب تصفیه شده خروجی حدود ۱.۵ تا دو متر مکعب آب بر ثانیه ظرفیت دارد.

افشانی با تکیه بر بحث ایجاد منطقه گردشگری نیز متذکر شد: پیشنهاد بنده، ایجاد منطقه گردشگری در باسمنج است که با اتمام بررسی‌ها و تحقیقات مناسب و کافی در خصوص تغییر کاربری و ایجاد منطقه گردشگری در این منطقه، اقدامات و پیگیری‌های مربوطه انجام خواهد شد.