مس سونگون در حوزه ورزش مسئولیت اجتماعی دارد/ خودنحریمی مانع اجرای پروژه‌های بزرگ می‌شود
مس سونگون در حوزه ورزش مسئولیت اجتماعی دارد/ خودنحریمی مانع اجرای پروژه‌های بزرگ می‌شود
استاندار آذربایجان شرقی گفت: وجود خود تحریمی‌ها مانع از اجرای پروژه‌های بزرگ در استان می‌شود.

به گزارش شمس، «محمدرضا پورمحمدی» روز سه شنبه در آیین عقد قرارداد احداث مجموعه کارخانجات تولید کاتد مس در مجتمع مس آذربایجان، اظهار کرد: اتفاق امروز دست کمی از زمان شروع فعالیت استخراج در مس سونگون ندارد. ارزش افزوده‌ای که این مجموعه در رونق اقتصاد کشوری دارد قطعا ورزقان را تبدیل به نقطه قوت اقتصاد استان و کشور خواهد کرد.

وی افزود: با تلاش‌های مجموعه مس سونگون و فعالیت‌های اقتصادی استان طی سال‌های تحریم نه تنها چرخه اقتصاد متوقف نشده بلکه شاهد رونق اقتصادی، افزایش سرمایه گذاری‌ها، افزایش صادرات غیرنفتی و کاهش بیکاری از ۹.۳ درصد تا ۷.۴ درصد هم بودیم.

استاندار آذربایجان‌شرقی خاطرنشان ساخت: اگر روزی شهرستان‌های اهر، ورزقان، سراب، کلیبر، سراب و … جزو مناطق مهاجرفرست استان بودند، اکنون با بسترسازی برای سرمایه گذاری و توسعه شاهد مهاجرت معکوس در این مناطق هستیم.

وی با بیان این‌که در زمان آغاز تصدی استانداری سه پروژه ذوب مس، نفلین سینت سراب و تبدیل استان به قطب سوم خودرو کشور در اولویت قرار داشت، توضیح داد: در این روزها شاهد تحقق هر سه این پروژه‌ها هستیم. مجموعه مس سونگون بیش از ۲۰ سال است که منتظر اجرای پروژه ذوب بوده و برای این لحظه نیز تلاش کردند، اگر این موضوع تا به حال به تعویق افتاده به دلایل فشارهای تحریم بوده است.

پورمحمدی با اشاره به مشکل خودتحریمی‌ در اجرای پروژه‌های استانی، افزود: برای پروژه نفلین سنیت سراب که پنج میلیارد تن ذخایر مکشوفه آن است و پودر آلومینایی که در صنایع نظامی و … کاربرد دارد، ۲۰ سال است که با مشکل خودتحریمی مواجه شده و نگذاشتند که این پروژه تحقق یابد و تحریم‌های داخلی هر بار بهانه‌ای برای جلوگیری از امضای توافقات داشتند.

وی با بیان این‌که در مناقصه پروژه ذوب نیز با چنین شرایطی رو به رو بودیم، تصریح کرد: در این راستا و پیش از اجرایی شدن عقد قرارداد، دلایلی واهی چون غیراقتصادی بودن قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا، پایین بودن قیمت پیشنهادی این مجموعه مطرح شده و حتی به سازمان بازرسی کشور ارجاع داده شده بود اما در نهایت امروز شاهد عقد قرارداد این پروژه بزرگ هستیم.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به درآمد بالای شرکت مس از معادن، گفت: این مجموعه باید در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی از جمله‌ بخش ورزشی، بهداشت، آموزش و … هرچه بیشتر وارد شود.

وی با تاکید بر این‌که مسئله تخصیص یک درصد از فروش شرکت مس ایران برای بحث زیست محیطی مس سونگون و معافیت مالیاتی ۲۰ درصدی را پیگیری می‌کنیم، تاکید کرد: ظرفیت معدنی بسیار خوب در استان و افراد توانمندی در راس این حوزه قرار دارند اما صرفا استقرار صنایع و وجود ظرفیت‌ها کافی نیست و مسائل پیرامونی پیچیده‌ای وجود دارد که باید سعی کنیم تا ظرفیت‌های بالقوه را به بالفعل برسانیم.

انتهای پیام/