مسابقات قهرمانی اسپوکس آذربایجان شرقی در اسکو برگزار می‌شود
مسابقات قهرمانی اسپوکس آذربایجان شرقی در اسکو برگزار می‌شود
رئیس کمیته اسپوکس آذربایجان شرقی از برگزاری نخستین دوره مسابقات قهرمانی اسپوکس استان در شهرستان اسکو خبر داد.

سعید رنجبر پرنیاء در گفت‌وگو با خبرنگار شمس، با اشاره به برگزاری اولین دوره مسابقات اسپوکس قهرمانی استان اظهار کرد: این مسابقات در بخش آقایان، روز ۱۸ مرداد ماه در سالن حجاب اسکو برگزار خواهد شد.

وی افزود: این مسابقات در ماده آکیناکه تک و در رده های سنی نونهالان، نوجوانان، جوانان، امید، بزرگسالان، برگزار خواهدشد که به نفرات اول تا سوم هر رده سنی مدال و حکم قهرمانی نیز اهدا خواهد شد.

رنجبر خاطر نشان کرد: راه‌اندازی سایر کمیته‌های شهرستانی، برگزاری کارگاه‌های آموزشی اسپوکس در استان، برگزاری اولین دوره مسابقات استانی جام فجر، توجه ویژه به بخش بانوان و استعدادیابی در مدارس و دانشگاه‌های استان از مهم‌ترین برنامه‌های کمیته اسپوکس استان آذربایجان شرقی در سال جاری است.

گفتنی است؛ رشته ورزشی اسپوکس ورزش سریع ترین با هوشترین – قویترین جایگاه خاصی برای ایجاد شادی، سلامت، تعامل اجتماعی، اتحاد و رشد جوامع و شهروندان سراسر جهان از طریق ارتقاء و ترویج فرهنگ تربیت بدنی و توسعه ورزش برای همه و فعالیت های بدنی دارد.

این رشته برگرفته از انواع ابزارهای جنگی و غیر جنگی ایران باستان به شکل ایمن (اسفنجی) است و از تحرک بالایی برخوردار بوده و نیاز به سرعت، هوشیاری و قدرت داشته و حتی سطح آن ها را در افرادتقویت می کند ورزشکاران این رشته با حضور در تمرینات ویژه و ارتقاء سطح آمادگی جسمانی- استقامت- چابکی و سرعت و هشیاری قادر به حضور در رقابت های قهرمانی و همگانی آن خواهند بود.

این رشته برای نخستین بار توسط ارشد محمدرضا هاشم پور (قهرمان جهان، مربی و داور بین المللی هنرهای رزمی) در سال ۱۳۹۰ پایه گذاری شد.

در سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ چندین اجلاس رسمی و غیررسمی بین المللی در ارتباط با معرفی این رشته رزمی به مجامع بین المللی ورزش برگزار شد و پس از بازتاب مثبت بین المللی، رسمیت دادن به فعالیت های این رشته از طرف مراجع مرتبط ورزش کشور در گام بعدی قرار گرفت.

در این راستا پس از کارشناسی و بررسی های لازم از طرف معاونت توسعه ورزش قهرمانی و معاونت توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان از سال ۱۳۹۵ فعالیت ورزش اسپوکس در کشور تأیید و شروع فعالیت رسمی این رشته ورزشی تحت پوشش فدراسیون انجمن های ورزشی پیشنهاد شد.