اداره کل پزشکی قانونی آذربایجان شرقی از مرگ 19 نفر بر اثر غرق شدگی در آذربایجان شرقی طی چهار ماه اول سال جاری، خبر داد.

به گزارش شمس، این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته، یک نفر افزایش یافته است. بر اساس این گزارش، ۱۰ نفر در تیر ماه امسال، بر اثر غرق شدگی جان خود را از دست دادند که این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته به دو برابر افزایش یافته است.

کل متوفیان غرق شدگی در این استان در سال گذشته ۳۴ نفر بود که شش نفر از آنان زن بودند.

توصیه می‌شود که هموطنان حتما مناطق امن و ایمن سازی شده را برای شنا کردن انتخاب کنند و به نکات و توصیه‌های لازم توجه کافی داشته باشند. فراموش نکنیم که بر اساس آمارهای موجود، تعداد قابل توجهی از موارد غرق‌ شدگی در رودخانه‌ها و آب‌های کم عمق اتفاق می‌افتد، بنابراین توصیه‌ها برای پیشگیری از غرق ‌شدگی در این اماکن را جدی بگیریم و به علائم هشدار دهنده در محل‌های شنا توجه کنیم.

آشنایی با فنون اولیه شنا و آشنایی با محدودیت‌ها و رعایت آن‌ها از ابتدایی‌ترین الزامات قبل از شنا محسوب می‌شود. اطلاع از وضعیت عمق آب قبل از تصمیم به شیرجه زدن و حتی قبل از ورود به آب ضروری است. شیرجه در آب‌های کم عمق، خطر ضربه به سر و نیز شکستگی گردن را به دنبال دارد و در عین حال ورود به آب‌های عمیق، خطر غرق شدگی را برای مبتدیان افزایش می‌دهد.

بررسی دمای آب قبل از شنا ضروری است، به عنوان مثال اگر مدت زیادی در آفتاب مانده‌اید، از وارد شدن ناگهانی به آب سرد خودداری کنید، علت این توصیه پیشگیری از شوک دمایی است. به هیچ وجه تنها و در محیط‌هایی که نجات غریق وجود ندارد، شنا نکنید. در آب و در موقع شنا از شوخی‌های خطرناک بپرهیزید.

پس از مصرف داروهایی که موجب خواب آلودگی یا شل شدن عضلات می‌شود، شنا نکنید. دریا، رودخانه و یا دریاچه سد محل مناسبی برای آموزش شنا نیستند. آموزش شنا را به کلاس‌های آموزشی و تحت نظر مربی شنا موکول کنید. توانایی خود را در شنا کردن بیش از حد در نظر نگیرید. به یاد داشته باشید یک سوم قربانی های غرق شدگی با فن شنا به طور کامل آشنا بوده‌اند.

به هیچ وجه تشت‌های آب و لگن‌ها و یا حوضچه‌های کوچک آب را در جایی که کودک خردسال وجود دارد، رها نکنید، در صورتی که به هر دلیل مجبور به ترک محل شدید، کودک را نیز با خود همراه ببرید و از تنها رها کردن او خودداری کنید.

در حمام و حین استفاده از وان، مراقب کودکان و سالمندان باشید. در صورت مواجهه با یک غریق، اگر با فن نجات غریق آشنا نیستید، سعی کنید فقط با استفاده از چوب یا طناب یا جلیقه نجات و یا تشکیل زنجیره انسانی به وی کمک کنید.

برای نجات یک غریق، اول امنیت خود را در نظر بگیرید. از پشت به غریق نزدیک شوید و از او بخواهید تقلا نکند. پس از رساندن غریق به ساحل به سرعت با اورژانس تماس بگیرید.

بسیاری از رودخانه‌ها با وجود ظاهری آرام بسیار خطرناک و عمیق هستند، به نحوی که فرد بعد از چند قدم جلو رفتن در رودخانه متوجه عمق زیاد آن و گرفتار گردآب می‌شود، بنابراین توصیه می‌کنیم بدون اطلاع از وضعیت رودخانه هرگز برای شنا در آن اقدام نکنید. به یاد داشته باشیم بیشترین غرق شدگی در رودخانه‌های کشور اتفاق افتاده است.

انتهای پیام