مرغداران در اسرع وقت نسبت به واکسیناسیون و بیمه طیور خود اقدام کنند
مرغداران در اسرع وقت نسبت به واکسیناسیون و بیمه طیور خود اقدام کنند
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی آذربایجان شرقی از مشاهده بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در شهرستان کلیبر خبر داد.

به گزارش شمس،مهدی حامی معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان با اعلام این خبر گفت: براساس گزارش های رسیده مبنی بر تلفات طیور بومی کلیبر در ۲۳ اردیبهشت، آنفلوآنزای H5 یا فوق حاد پرندگان در نمونه برداری توسط اکیپ های عملیاتی این اداره کل تایید شد.

وی همچنین با اشاره به مشاهده بیماری آنفلوانزای فوق حاد در روستای ساری یاتاق شهرستان خداآفرین افزود: با بررسی های اپیدمیولوژیک مبنی بر علت رخداد حادثه، مشخص شد این بیماری در نتیجه انتقال طیور از این روستای خداآفرین به شهرستان کلیبر رخ داده است.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی آذربایجان شرقی گفت: به منظور جلوگیری از گسترش این بیماری ۳۷۶ قطعه مرغ در روستای مذکور معدوم ، دفن بهداشتی و محل نگهداری طیور ضدعفونی گردید.

وی با بیان اینکه هم اکنون فصل مهاجرت پرندگان وحشی است عامل شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد در این روستا را ورود پرندگان مهاجر به حاشیه رود ارس عنوان کرد.

حامی برضرورت رعایت توصیه های بهداشتی برای جلوگیری از شیوع این بیماری فوق حاد پرندگان در استان تاکید کرد و افزود: رعایت قرنطینه و جلوگیری از ورود و خروج خودروهای ضدعفونی نشده حمل تخم مرغ و کود و سایر محموله های ضروری به واحدهای مرغداری، می تواند از بروز آنفلوانزای فوق حاد پیشگری کند یا شیوع آن را کاهش دهد.

وی با اعلام اینکه در این استان واکسن آنفلوانزای فوق حاد به میزان کافی وجود دارد از مرغداران خواست برای واکسیناسیون طیور اقدام نمایند.

آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از مهم‌ترین بیماری‌های طیور و یک بیماری تنفسی ویروسی مشترک بین انسان و پرندگان با علایم سیاه شدن و خونریزی تاج و ساق پا، علایم تنفسی حاد، بی حالی شدید، دور هم جمع شدن طیور در گله پرورشی، کاهش شدید مصرف دان، افت ناگهانی تولید تخم مرغ روزانه و تلفات ناگهانی و کانونی در گله است.