مرا هم پان‌فارس نامیدند و هم پان‌ترک!/ شهریار بیشتر به‌زبان فارسی شعر سروده است
مرا هم پان‌فارس نامیدند و هم پان‌ترک!/ شهریار بیشتر به‌زبان فارسی شعر سروده است

شعردوست می‌گوید من مکرراً در جایی‌که باید از فارس‌ها تعریف کنم، به پان‌فارس بودن و در جایی‌که باید از ترک‌ها تعریف کنم به پان ترک بودن متهم شده‌ام.

به گزارش شمس، «علی‌اصغر شعردوست» شامگاه جمعه در همایش بین‌المللی بزرگداشت استاد شهریار اظهار داشت: من رمز ماندگاری شهریار را عشق و ارادت او به مولی‌الموحدین علی(ع) می‌دانم، شهریار تمامی گوهرهای شعر کلاسیک را فدای امیرالمؤمنین(ع) کرده‌ است، لذا تا امیرالمؤمنین، آیات الهی و اهل‌بیت(ع) هستند، شهریار نیز خواهد بود.

وی متذکرز شد: من مکرراً در جایی‌که باید از فارس‌ها تعریف کنم، به پان‌فارس بودن و در جایی‌که باید از ترک‌ها تعریف کنم به پان ترک بودن متهم شده‌ام اما روح بلند امام حسین(ع) را شاهد می‌گیرم که در شبی که می‌خواستم پیشنهاد نام‌گذاری این روز را مطرح کنم، توسل کردم و تاکنون نیز آثار مثبت این روز را می‌بینم.

مدیرعامل بنیاد شهریار در خصوص رابطه شهریار و زبان ترکی گفت: شهریار زمانی شروع به سرودن شعر ترکی کرد که شاعری نام آوازه‌ در زبان فارسی بود و سروده‌های ترکی شهریار از نظر کمیت بسیار پایین‌تر از شعر فارسی است اما همین تعداد کم نیز فخیم‌ترین و زیباترین نمونه‌های شعر ترکی هستند.

وی با اشاره به تعبیر رهبر انقلاب در خصوص شهریار خاطرنشان کرد: ایشان در صدمین سالگرد تولد استاد شهریار فرمودند که ما در تاریخ ادبیات ایران‌زمین شاعرانی را که بتوان آن‌ها را حکیم خطاب کرد زیاد سراغ نداریم؛ مانند حکیم ابوالقاسم فردوسی، حکیم نظامی گنجوی و من شهریار را در میان شاعران حکیم ایران‌زمین می‌دانم.

شعردوست با انتقاد از وضعیت مقبره الشعرا خطاب به‌ مسئولین عنوان کرد: در جایی‌که اکنون قرار داریم شعرایی دفن شده‌اند که از اقصی نقاط جهان اسلام به این مکان آمده‌اند تا در این‌جا دفن شوند و لذا می‌توان این مکان را دارالسلام شعرا نامید اما آن‌طورکه باید در حق این مکان کار نشده‌است و با این وضعیت موجود شاید دهه‌ها طول بکشد تا مقبره الشعرا آباد شود.

وی تاکید داشت: خواسته‌ی ما این است هیئت‌امنایی شایسته و درخور مقبره الشعرا تشکیل شود و از بودجه‌های ملی و استانی استفاده شود، چرا که این وضعیت شایسته‌ی مقبره الشعرا، تبریز و ایران نیست.

انتهای پیام/