محیط زیست در برخورد با آلایندگی «کاوه سودا» قصور کرده است
محیط زیست در برخورد با آلایندگی «کاوه سودا» قصور کرده است
جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای خطاب به معاون رئیس جمهور خواستار برخورد قانونی با تخلفات وسیع زیست محیطی کارخانه صنایع شیمیایی کاوه سودا شدند.

به گزارش شمس، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه‌‌ای خطاب به معاون رئیس جمهور خواستار برخورد قانونی با تخلفات وسیع زیست محیطی کارخانه صنایع شیمیایی کاوه سودا شدند.

در این نامه که به امضای نمایندگان مردم تبریز، اسکو و آذرشهر، بناب، مراغه و عجبشیر رسیده، آمده است:

آقای دکتر عیسی کلانتری
معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست
سلام علیکم

احتراما به آگاهی می‌رسانیم؛ با وجود آلودگی خطرناک پساب و پسماند کارخانه صنایع شیمیایی کاوه سودا که تولیدکننده کربنات سدیم در شهرستان مراغه می‌باشد، اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی از اقدام قانونی برای برخورد با تخلفات وسیع این واحد شیمیایی قصور کرده است.

جهت مزید آگاهی اضافه می‌نماییم که روزانه ۸ هزار متر مکعب پساب صنعتی با مقدار PH نزدیک ۱۱ و مقدار EC حدود ۲۰۰ هزار و نیز حدود ۱۳۰ تن پسماند خطرناک صنعتی بدون تصفیه در محوطه اطراف کارخانه به وسعت حدود ۳۰۰ هکتار دفع شده و موجب آلودگی وسیع منابع زیر زمینی آب و خاک منطقه و نیز آلودگی پارک ملی دریاچه ارومیه می‌شود.

عدم اجرای ماده ۱۱ قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست، تبصره ۱ ماده ۳۸ قانون اخد عوارض آلایندگی زیست محیطی و ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی در برخورد با واحد آلاینده موصوف موجب بروز تنش‌های اجتماعی و مخدوش شدن وجهه سازمان حفاظت محیط زیست در پاسداری از حریم طبیعت شده است.

علی‌هذا از آنجایی که شواهد متقن موجب بروز علامت سوال‌های جدی در این خصوص شده است، مصرانه از جنابعالی می‌خواهیم با اعزام تیمی مستقل انطباق فعالیت این واحد را با موازین زیست محیطی مورد بررسی قرار داده و نتیجه آن را گزارش نمایند.»

این نامه به امضای علی جلیلی نماینده مراغه و عجبشیر، ضیاء‌الله اعزازی نماینده بناب، زهرا ساعی، محمدحسین فرهنگی، احمد علیرضا بیگی و اسماعیل سعیدی نمایندگان مردم تبریز، اسکو و آذرشهر رسیده است.

گفتنی است در ماه‌های اخیر بحث بحران زیست محیطی کارخانه صنایع شیمیایی کاوه سودا در مراغه در صدر اخبار رسانه‌های آذربایجان شرقی و حتی رسانه ملی قرار گرفته است.

انتهای پیام/