ماسک نزنید به حقوق عمومی تجاوز کرده‌اید/ بیشتر افراد در عروسی و عزا کرونایی می‌شوند
ماسک نزنید به حقوق عمومی تجاوز کرده‌اید/ بیشتر افراد در عروسی و عزا کرونایی می‌شوند

صومی می‌گوید بیشتر مبتلایان کرونا در تجمعات عروسی و مجالس عزا به این ویروس گرفتار شده‌اند.

به گزارش شمس، «محمدحسین صومی» در گفت‌وگوی خبری شبکه سهند با بیان اینکه در حال حاضر ۱۸ هزار و ۶۶۷ نفر مبتلا به کوئید ۱۹  در استان هستند، اظهار داشت: به طور متوسط هفته گذشته روزانه ۸ تا ۹ نفر فوتی در اثر کرونا داشتیم؛ ۵۰ درصد مبتلایان به کرونا زیر ۵۰ سال هستند و فوتی‌های زیر ۵۰ سال نیز ۱۰ درصد متوفیان را شامل می‌شود.

وی عنوان کرد: متوسط سن ابتلا به کرونا در استان ۵۲ سال و متوسط سن فوت ۷۲ سال می‌باشد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره بر اینکه در طول ۲۴ ساعت گذشته۱۶۰ نفر بستری در اثر کرونا داشتیم، خاطرنشان ساخت: در مجموع  ۷۳۳ نفر بیمار بستری مبتلا به کرونا داریم که متاسفانه تعداد بستری نسبت به ترخیصی زیاد است.وی ادامه داد: ۱۸۵ بیمار مبتلا به کرونا در آی سیو و ۱۱۱ بیمار نیز تحت دستگاه ونتیلاتور هستند.

صومی عروسی و عزا را عمده دلیل انتقال بیماری در استان دانست و افزود: طبق بررسی‌ و تحقیقات از بیماران به ۱۴ روز قبل آنها برگشتیم که یک اتفاق افتاده است و دور هم جمع شده و این باعث شیوع بیماری شده است.

وی در تشریح وضعیت کلی استان از لحاظ کرونا، گفت: اهر بیشترین تعداد مبتلا نسبت به جمعیت دارد و همچنین شهرهای بناب، هریس، چاراویماق، میانه و تبریز شهرهایی در راس بیشترین مبتلایان به کرونا به نسبت جمعیت هستند.

صومی اذعان داشت: اگر بهداشت فردی و فاصله‌گذاری اجتماعی را مراعات کنیم و صرفا برای کارهای ضروری بیرون برویم، قطعا بهترین کمک برای کاهش گسترش بیماری است.

وی یادآور شد: برخی‌ها ماسک را در جیب خود گذاشته و هر وقت می‌گوییم که ماسک چرا نزدید، می‌گویند که ماسک دارم که مصداق این است که در جلسه امتحانی هستند و به سوالات جواب نمی‌دهند و وقتی می‌گوییم چرا نمی‌نویسید، توجیه اینکه خودکار دارم را می‌آورد.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه هر ماسک زدن هم ماسک زدن نیست، گفت: در روزهای اولیه شیوع بیماری اعلام کردیم که ماسک برای همه لازم نیست و برای افرادی که مبتلا هستند، نیاز است ولی امروز اگر ماسک را ضروری می‌دانیم به این خاطر است که نمی‌دانم ویروس در بدن چه کسی اسن از این رو من امروز ماسک می‌زنم تا شما را گرفتار نکنم و شما باید ماسک بزنید تا من را گرفتار نکنید که این کار برای رعایت حقوق مردم است.

وی تصریح کرد: آگاهی به مردم، نظارت عام، از جمله راهکارهای مناسب برای برخورد با آدم‌هایی است که رعایت نمی‌کنند.

صومی خاطرنشان کرد: فردا جلسه‌ای با حضور معاون وزیر بهداشت در ستاد استانی مبارزه با کرونا خواهیم داشت که در صورت تصویب، اقدامات جدیدی برای محدودیت مبذول خواهد شد.

انتهای پیام/