قصه‌گویان برتر آذربایجان‌شرقی معرفی شدند
قصه‌گویان برتر آذربایجان‌شرقی معرفی شدند
مرحله استانی رقابت بیست و دومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آذربایجان‌شرقی با معرفی قصه گویان برتر به کار خود پایان داد.

به گزارش شمس، مدیر کل کانون پرورش فکری آذربایجان‌شرقی در آیین اختتامیه مرحله استانی بیست و دومین رقابت بین المللی قصه گویی،اظهار کرد: افزایش کمی و کیفی و میزان مشارکت بخش های مختلف جامعه به خصوص نوجوانان یکی از نقاط درخشان جشنواره قصه گویی در استان بود.

علی بینش با بیان اینکه قصه گویی به جهت تقویت فضای عاطفی بین مخاطب و قصه گو نقش مهمی در انتقال مفاهیم تربیتی و در نتیجه کاهش آسیب های اجتماعی دارد،افزود: توسعه و ترویج فرهنگ قصه گویی به عنوان یک فعالیت اثرگذار فرهنگی از اهداف اصلی برگزاری جشنواره قصه گویی است.

بینش خاطرنشان کرد: قصه بهترین ابزار برای انتقال مفاهیم اخلاقی و معنوی به کودکان و نوجوانان است و به راستی که کودکان و نوجوانان و پدربزرگ ها و مادربزرگ ها در این جشنواره مفاهیم اخلاقی خوبی را در قالب قصه بیان نمودند.

وی با بیان اینکه قصه گویی نیازمند تمرین است، افزود:بی شک نمی توان با یکی دو بار خوانش متن داستانی، اجرایی موفق و گیرا داشت برای همین باید زمان لازم برای مال خود کردن قصه اختصاص دهیم و قصه گویی خود را بارها از زوایای مختلف ارزیابی کنیم.

بینش اظهار امیدواری کرد که در سایه توان و خلاقیت قصه گوها بتوانیم باغ قصه ها را برای آبادی جان کودکان سرسبز نگه داریم.

وی در معرفی اعضای هیات داوران این بخش از جشنواره قصه گویی گفت: آقایان فرزاد تقی لر، شهرام خزرایی، حسین قربانزاده و صادق کیانی مقدم به عنوان اعضای هیات داوران این جشنواره بودند.

بینش با اشاره به بخش هایی از بیانیه هیات داوران اظهار کرد: در این بیانیه به نقش قصه در جامعه تاکید ویژه شده است آنجا که این بیانیه اشاره می کند، قصه، نسل ها را آشتی می دهد، فاصله ها را از میان بر می دارد، با قصه گویی جهانی دگر خلق می شود، باشد خداوند به قصه های ما برکت دهد. هر ملتی برای بقا نیاز به بده بستان دارد، قصه بده بستانی جهان شمول است در رابطه با فرهنگ، ادبیات، هنر، اجتماع، اقتصاد در قبای ادبیات شفاهی. قصه گویی ابزاری برای ترمیم زیست اجتماعی است.

اعضای هیات داوران پس از بررسی قصه ها آرا خود را به شرح زیر اعلام کردند:

در بخش دختران و پسران: فاطمه محمدی با قصه اصلی و کرم، سیما سعادتی با قصه فرشته ای از آسمون و میر هادی احمدوندی با قصه عاقبت اندیشی به عنوان برگزیده معرفی شدند.

در بخش زنان و مردان رزا عطایی با قصه عمارت شاه، فریبا رضایی آقا میر لو با قصه نور-کار، سمیه مولوی با قصه یاغمور (باران)، سیمین محمد علی پور با قصه گره آخر و فاطمه محمودی با قصه خواب عناوین برگزیده را به خود اختصاص دادند.

در بخش پدربزرگ ها و مادربزرگ ها، مهین ریواز با قصه سارای به عنوان برگزیده معرفی شد.

اعضای هیات داوران پس از بررسی قصه ها آرا خود را در خصوص مقامات شایسته تقدیر به شرح زیر اعلام کردند:

در بخش دختران و پسران فاطمه دین پرست، مهدیه فداکار و مجتبی نعیمی به ترتیب با قصه های باغ هزار دخترون، دایاق و گردوی شانش نفرات شایسته تقدیر معرفی شدند.

در بخش زنان و مردان نیز حکیمه ربی پور با قصه من معذرت نمی خواهم، فاطمه رشتبران با قصه ماهیگیر و دیو و فاطمه نجفی با قصه بستان چی و شاه نفرات شایسته تقدیر انتخاب شدند.

همچنین در بخش پدربزرگ‌ها و مادربزرگ ها فرج فرشی با قصه شاه صنم و عاشق غریب شایسته تقدیر معرفی شد.

در مرحله استانی رقابت بیست و دومین جشنواره بین‌المللی قصه گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، داوران نوجوان به نام های عسل اعظمی، مهدیه فداکار و نیما کبیری فر نیز حضور داشتند که آنها نیز قصه های مهین ریواز با قصه سارای، فاطمه دین پرست با قصه باغ هزار دخترون و فاطمه محمودی با قصه خواب را به عنوان برگزیده انتخاب کردند.

برگزیدگان استانی این جشنواره در مرحله منطقه ای که در آبان ماه امسال در ارومیه برگزار خواهد شد، حضور می یابند.