فعالیت ۲ پایگاه‌ اهدای خون تبریز در تاسوعا و عاشورا/ آذربایجان‌شرقی به اهدای مستمر خون نیاز دارد
فعالیت ۲ پایگاه‌ اهدای خون تبریز در تاسوعا و عاشورا/ آذربایجان‌شرقی به اهدای مستمر خون نیاز دارد
رسولی گفت: در روزهای یک‌شنبه و دوشنبه ۱۶ و ۱۷ مرداد ماه مصادف با ایام تاسوعا و عاشورای حسینی، پايگاه‌های مسجد كبود و آخوني تبريز و پايگاه‌هاي شهرستان‌هاي مراغه و ميانه از ساعت 8 صبح تا ساعت 17 در خدمت مومنان خیر و نوعدوست خواهند بود.

«مهدی رسولی» در گفت‌وگو با خبرنگار شمس با بیان اینکه در ۴ ماهه ابتدای امسال تعداد مراجعه کنندگان جهت اهدای خون در سطح استان ۳۸ هزار و ۴۰۵ نفر بوده و از این تعداد ۳۱ هزار و ۲۵۶ نفر موفق به اهدای خون شده‌اند، اعلام کرد: بیشترین رده سنی اهدا کنندگان خون را گروه سنی ۲۱ تا ۳۰ سال تشکیل می‌دهند.

وی با اعلام اینکه خانم‌ها حداکثر ۳ بار در سال و آقایان حداکثر ۴ بار می‌توانند خون اهدا کنند، ادامه داد: توصیه می‌کنیم اهداکنندگان حداقل دو مرتبه در طول سال اهدای خون داشته باشند.

مدیرکل سازمان انتقال خون آذربایجان‌شرقی در خصوص اهدای خون در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی، توضیح داد: در حال حاضر در استان آذربایجان‌شرقی دو پایگاه انتقال خون در شهر تبریز و دو مرکز تهیه و فرآوری در شهرهای مراغه و میانه وظیفه جمع‌آوری، فرآوری و نگهداری و توزیع خون را بر عهده دارند. عوامل اين مراكز در روزهای یک‌شنبه و دوشنبه ۱۶ و ۱۷ مرداد ماه مصادف با ایام تاسوعا و عاشورای حسینی در پايگاه مسجد كبود و آخوني تبريز و در پايگاه‌هاي شهرستان‌هاي مراغه و ميانه از ساعت ۸ صبح تا ساعت ۱۷ در خدمت مومنان خیر و نوعدوست خواهند بود.

وی با بیان اینکه عمر نگهداری خون، ۳۵ روز است، گفت: صحیح نیست اهدای خون را به روزهای خاص موکول بکنیم، برخی بیماران چون تالاسمی‌ها، مادران باردار، ترومای نیاز به عمل جراحی نظیر تصادف همواره به دریافت خون احتیاج دارند و اهداکنندگان بایستی در طول سال و به‌صورت مستمر نسبت به اهدای خون مبادرت ورزند تا خون اهدایی در زمان مناسب مورد استفاده قرار گیرد.

رسولی از جامعه بانوان نیز خواست میزان مشارکت خود در اهدای خون بیشتر کنند، چرا که در مقایسه با آقایان سطح مشارکت و مراجعه بانوان برای اهدای خون کم است.

وی در پایان با اشاره به اینکه هم‌اکنون میزان ذخایر خونی استان نسبتاً مناسب بوده، عنوان کرد: مراکز انتقال خون به گروه‌های خونی منفی و A مثبت به علت کمیاب بودن این گروه‌های خونی بیشتر از سایر گروه‌ها نیاز دارند.

گفت‌وگو از: میلاد نوروزی

انتهای پیام /