فاطمی امین:‌ در همه زمینه‌ها رشد تولید داشته‌ایم/ اشتغال ۸ میلیون نفر در واحدهای صنعتی و معدنی و رشد اقتصادی تولید ۴.۹ درصد
فاطمی امین:‌ در همه زمینه‌ها رشد تولید داشته‌ایم/ اشتغال ۸ میلیون نفر در واحدهای صنعتی و معدنی و رشد اقتصادی تولید ۴.۹ درصد
وزیر صمت گفت: رشد اقتصادی تولید در 6 ماهه نخست سال جاری ۴.۹ درصد بوده است در حالی که این میزان در مدت مشابه سال گذشته ۳.۵ و در سال ۱۳۹۹ حدود ۹ دهم درصد بوده است.

به گزارش شمس، سید رضا فاطمی امین، وزیر صمت  پیش از ظهر امروز در جریان سفر به استان آذربایجان شرقی در دیدار با حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمد علی آل هاشم، امام جمعه تبریز و نماینده ولی فقیه در استان اظهار کرد: زمانی که در یک جامعه اشتغال غیرمولد وجود داشته باشد موجب ضربه به اقتصاد آن جامعه می شود اما رشد تولید موجب افزایش اشتغال شده و مطابق آمار در ۶ ماهه نخست سال جاری بیش از ۸ میلیون نفر در واحدهای صنعتی و معدنی مشغول به کار بودند.

وی با اشاره به دغدغه های تولیدکنندگان و امام جمعه تبریز از رشد تولید در واحدهای صنعتی خبر داد و گفت: این اتفاق نوید بخش شرایط خوب اقتصادی در آینده است.

فاطمی امین به شاخص تولید که مهمترین شاخص اقتصادی محسوب می شود اشاره کرد و گفت: وقتی تولید افزایش می یابد به تقاضاها پاسخ داده می شود و این موضوع سبب به تعادل رسیدن بازار است.

وزیر صمت با تاکید بر این نکته که وضعیت واحدهای صنعتی در آذربایجان شرقی مناسب و تولید آنها رو به رشد است گفت: اکنون بازار تراکتور با افزایش۷۰ درصدی تولید به تعادل و توازن رسیده است و سبب شده قیمت های کاذب کاهش یابد.

فاطمی امین شاخص دوم اقتصادی مدنظر را اشتغال عنوان کرد و گفت: زمانی که در یک جامعه اشتغال غیرمولد وجود داشته باشد موجب ضربه به اقتصاد آن جامعه می شود اما رشد تولید موجب افزایش اشتغال شده و مطابق آمار در ۶ ماهه نخست سال جاری بیش از ۸ میلیون نفر در واحدهای صنعتی و معدنی مشغول به کار بودند.

وی شاخص سوم را توزیع مناسب منابع و ثروت عنوان کرد و گفت: اکنون برخی از کشورها را مشاهده می کنیم که تمام پول تولید و فروش نفت خود را خرج می کنند؛ اما با وجود این که قیمت دلار در این کشورها افزایش نمی یابد شاهد به هم خوردن توزیع ثروت و عدم سرمایه گذاری در زیرساخت ها و پیشرفت این کشورها هستیم.

به گفته وزیر صمت رشد اقتصادی تولید در شش ماهه نخست سال جاری ۴.۹ درصد بوده است در حالی که این میزان در مدت مشابه سال گذشته ۳.۵ و در سال ۱۳۹۹ حدود ۹ دهم درصد بوده است.

فاطمی امین تاکید کرد: داده ها نشان می دهد که در همه زمینه ها رشد تولید داشتیم و شرکت های صنعتی بورسی که ۵۰ درصد تولید کشور را انجام می دهند از تیرماه هر ماه ۶ درصد و بالاتر نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته اند که این آمار بی نظیر است.

وی دلیل وجود مشکلات معیشتی مردم با وجود شرایط اقتصادی رو به پیشرفت در حوزه صنعت را تورم انباشته طی سالیان گذشته عنوان کرد و گفت: زمانی که یک جامعه سالیان طولانی دچار تورم باشد دخل و خرج خانواده ها از تعادل خارج شده و موجب می شود آنها تحت فشار قرار گیرند.

وزیر صمت راهکار عبور از این بحران را افزایش تولید در واحدهای صنعتی دانست و گفت: این افزایش موجب اشتغال و در نهایت توازن در عرضه و تقاضا و کاهش قیمت ها می شود.

پایان پیام/