علت افزایش دارایی شرکت‌ها تورم است/ بازار بورس باید از مالیات بر عایدی سرمایه مستثنا شود
علت افزایش دارایی شرکت‌ها تورم است/ بازار بورس باید از مالیات بر عایدی سرمایه مستثنا شود
حسن‌نژاد با بیان اینکه بازار بورس باید از مالیات بر عایدی سرمایه مستثنا شود، گفت: این موضوع که از شرکت های بورسی که با تجدید ارزیابی، ارزش دارایی های آنها افزایش یافته مالیات بر عایدی سرمایه اخذ شود، منطقی نیست.

به گزارش شمس، محمد حسن نژاد با اشاره به اظهاراتی درباره اخذ مالیات بر عایدی سرمایه از بازار سرمایه، گفت: بازار بورس با سکه و ارز تفاوت دارد، چراکه زمانی که سهام خرید و فروش می‌شود عملا سرمایه تبدیل به تولید، اشتغال و ارزش افزوده شده است، لذا بازار سرمایه با این موضوع که سکه خرید و فروش شود، زمین تا آسمان تفاوت دارد.

وی با بیان اینکه سرمایه و سود شرکت های بورسی پس از تجدیدارزیابی در شرکت باقی می‌ماند، افزود: پس از تجدید ارزیابی شرکت‌ها با سود کسب شده افزایش سرمایه می‌دهند تا بتوانند راحت تر به فعایت خود ادامه دهند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه علت افزایش ارزش دارایی شرکت‌ها تورم است، ادامه داد: زمانی که شرکت‌ها سرمایه خود را واقعی سازی می‌کنند تورم ایجاد شده در کشور زمین آنها را گران نشان می‌دهد، اما این شرکت ها حتی نمی‌توانند زمین خود را به فروش برسانند که از آن طریق سود خود را برداشت کنند.

وی تاکید کرد: شرکت‌های بورسی تنها در مباحث حسابداری و محاسباتی افزایش قیمت داشته و این افزایش را به شرکت بازگردانده اند، لذا این سوال مطرح می‌شود که چرا باید از این افزایش سرمایه مالیات اخذ شود، در حالی که چیزی عاید شرکت نشده است.

حسن‌نژاد با بیان اینکه بازار بورس باید از مالیات بر عایدی سرمایه مستثنا شود، افزود: زمانی که شرکتی در بورس سهامی فروخته و یا خریداری می‌کند باید از سودی که کسب کرده مالیات اخذ شود، اما اینکه از ارزش افزوده ای که با تجدید ارزیابی کسب شده، مالیات بر عایدی سرمایه اخذ شود امکانپذیر و منطقی نیست.

وی با اشاره به اینکه شرکت‌ها از طریق دو مدل متفاوت می توانند سود کسب کنند، ادامه داد: نخستین مدل این است که شرکت سهمی را خریداری کرده و بفروشد و سود کسب کند و مدل دیگر اینکه شرکت سهم خود را نگه دارد که اگر در این مدل سود نقدی از شرکت اخذ شود یعنی دریافت مالیات مضاعف که براین اساس یک بار شرکت روی سود مالیات پرداخت کرده و یک بار نیز مالیات جداگانه پرداخت کند که این مدل در دنیا مرسوم نیست.

نماینده مردم جلفا تصریح کرد: گاهی فردی صبر نمی‌کند که مجمع شرکت برگزار شود و خارج از این بازه زمانی خرید و فروش سهام انجام می دهد که این فرد با توجه به اینکه از مابه التفاوت قیمتی سود کسب کرده باید مالیات آن را پرداخت کند.

پایان پیام