ضرورت مصون‌سازی زیرساخت‌های ارس در برابر تهدیدات احتمالی
ضرورت مصون‌سازی زیرساخت‌های ارس در برابر تهدیدات احتمالی
سرپرست معاونت فنی و زیربنایی سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: با توجه به بازدید و بررسی های انجام شده، یکی از توصیه های کلی این سازمان مصون‌سازی زیرساخت‌های منطقه آزاد ارس در برابر تهدیدات و خطرات احتمالی است.

به گزارش شمس، مصطفی طزری شب گذشته در جلسه کمیته پدافند غیرعامل این منطقه با تاکید بر اینکه در پدافند غیرعامل مهم ترین بحث پیش‌بینی و پیشگیری است اظهار داشت: منطقه آزاد ارس به دلیل قرارگیری در نقطه صفر مرزی و نیز به علت استقرار واحدهای صنعتی در این منطقه، یکی از مناطق استراتژیک می باشد که باید در کاهش آسیب پذیری و مصون سازی زیرساخت‌ها دقت و توجه لازم لحاظ شود.

وی افزود: به استناد ماده ۶۵ احکام دائمی توسعه  و ماده ۱۱ اساسنامه سازمان پدافند غیرعامل کشور، مسئولیت پدافند غیرعامل در مناطق آزاد کشور به عنوان عالی ترین مقام حاکمیت در منطقه بر عهده مدیرعامل آن منطقه می باشد.

طرزی وجود برخی از آسیب ها در کشور را ناشی از عدم توجه به برخی دستورالعمل ها دانست و گفت: در اغلب موارد مشکل ما کمبود تجهیزات نیست. یکی از تهدیدات نوین، بحث های «سایبری» است؛ از این رو باید زیرساخت های سایبری در برابر تهدیدات مصون باشند.

وی افزود: پیش بینی پیامدهای آبشاری که در شهرک های صنعتی، رعایت مجاورت های منطقه ای، لحاظ نمودن جهت حرکت باد در جانمایی واحدهای صنعتی و تقویت تجهیزات ایستگاه های آتش نشانی منطقه آزاد ارس از جمله مواردی است که باید برای آنها تصمیماتی اتخاذ شود.

 مدیرکل پدافند غیرعامل آذربایجان شرقی نیز هدف از این بازدید و نشست را بررسی اجرای صحیح اهداف و سیاست های سازمان پدافند غیرعامل کشور در منطقه آزاد ارس و شهرستان جلفا عنوان کرد.

بازنگری برنامه پنج ساله پدافند غیرعامل ارس

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس نیز با اشاره به ویژگی‌های این منطقه گفت: لازم است در عرصه‌های گوناگون در حوزه پدافند غیرعامل توجه لازم صورت بگیرد و این نیازمند بازنگری در برنامه های پنج ساله این حوزه است.

مجید کیانی گفت: طی سال‌های گذشته برنامه پنج ساله در حوزه پدافند غیرعامل در ارس تدوین شده است که در این برنامه‌ها می‌بایست بازنگری شود و پس از انجام مطالعات مورد نیاز، آسیب‌ها شناسایی، دسته‌بندی و منابع به برنامه‌های در اولویت تخصیص یابد.‌

وی بر همکاری سازمان مدیریت پدافند غیرعامل کشور در مطالعات، تدوین و بازنگری برنامه‌های پدافند غیرعامل ارس تاکید و اضافه کرد: برای کاهش آسیب‌ها، فراهم کردن مقدمات کار ضروری است و باید ارزشیابی و ارزیابی در کارها صورت بگیرد. این نیازمند استفاده از تجربیات و راهکارها و دستورالعمل‌های سازمان می‌باشد.‌

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس با تاکید بر آغاز تدوین طرح جامع پدافند منطقه، متذکر شد: با توجه به اینکه منطقه آزاد ارس صنعتی‌ترین منطقه آزاد کشور است از این رو در جانمایی شرکت‌ها، به‌خصوص کارخانجات شیمیایی نظارت و دقت لازم را  داشته باشیم.‌

در ادامه فرماندار شهرستان جلفا عنوان کرد: به‌دلیل موقعیت خاص منطقه آزاد ارس و شهرستان جلفا، باید اعتبارات خاصی برای مدیریت بحران این منطقه در نظر گرفته شود. منطقه آزاد ارس یک سازمان با منابع درآمدی محدود است و نباید رویکردمان این باشد که این منطقه تمامی مسئولیت‌ها را عهده‌دار شود.

«پدافند غیرعامل» مجموعه اقدام‌های غیرنظامی را در بر می‌گیرد که هم در زمان جنگ و هم در زمان صلح در دستور کار قرار دارد؛ این اقدامات به افزایش بازدارندگی کشور، کاهش آسیب‌پذیری، تداوم فعالیت‌های ضروری اقتصادی، پایداری ملی و آسان‌سازی مدیریت در زمان وقوع تهدید از سوی دشمن خواهد انجامید.

«سازمان پدافند غیرعامل کشور» در سال ۱۳۸۲ هجری خورشیدی با دستور رهبر معظم انقلاب شکل گرفت.

انتهای پیام/