ضرورت اصلاح در قانون صدور مجوز مطب‌های پزشکی
ضرورت اصلاح در قانون صدور مجوز مطب‌های پزشکی
سرپرست معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تبریز بر ضرورت تغییر و اصلاح قانون صدور مجوز مطب‌های پزشکی جهت ساماندهی و رفع مشکلات ناشی از احداث بی رویه ساختمان‌های پزشکی در سطح شهر تاکید کرد.

به گزارش شمس، محمد عزتی در بخشی از گفتگو با برنامه تبریزیم شبکه سهند و در پاسخ به چرایی صدور مجوز احداث مطب های پزشکی در سطح شهر علی رغم ایجاد مشکلات ترافیکی و معضلات شهری فراوان گفت: متاسفانه قوانین و ضوابط شهرداری آنگونه که باید، اطلاع رسانی عمومی نمی گردد و همین امر موجب می شود تا شهرداری به عنوان عامل اصلی بروز چنین مشکلاتی در افکار عمومی مطرح گردد در حالی که اینگونه نبوده و خود شهرداری نیز در این قضیه مغموم واقع شده است.

وی افزود: مطابق تبصره بند ۲۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها و ماده واحده قانون مطب پزشکان سال ۶۶ دایر کردن مطب های پزشکان، دفاتر اسناد رسمی، ازدواج و طلاق، وکلا، روزنامه و مجله و دفاتر مهندسی، از نظر این قانون تجاری محسوب نمی شود لذا فعالین مشاغل مذکور نیز با استناد بر همین قانون اقدام به تاسیس دفاتر خود در ساختمان های با کاربری مسکونی می نمایند و نتیجه آن بروز مسائل و مشکلاتی است که اکنون در خیابان ۱۷ شهریور جدید و برخی دیگر از خیابان های شهر شاهد و گریبانگیر آن هستیم.

او در ادامه با انتقاد از مغایرت قوانین موجود گفت: اکنون شهرداری ها در تناقض بین طرح های تفصیلی و مصوبات اشاره شده گیر کرده اند چرا که برخی مصوبه های مجلس شورای اسلامی در قانون شهرداری ها منجر به نقض مصوبه های شورای عالی در طرح های توسعه شهری می شود و دلیل آن نیز تفاوت در مرجع تصویب این قوانین است.

سرپرست معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تبریز پس از تشریح شرایط موجود، در پاسخ به راهکارها و تمهیدات درنظر گرفته شده برای حل این موضوع گفت: قانون قدیمی پاسخگوی شرایط فعلی نبوده و لازم است تغییرات و اصلاحات اساسی در آن اعمال گردد.

وی افزود: ارائه خدمات درمانی مرتبط با سلامت شهروندان تعطیل بردار نبوده و نیاز روزانه محسوب می شود اما روش مطب داری و رسیدگی به بیمار بایستی تغییر یافته و از حالت قدیمی آن خارج شود. در هیچ جای دنیا نمیتوان دید که یک شخص بصورت انفرادی اقدام به تاسیس مطب نموده و شروع به پذیرش بیمار کند چراکه نتیجه آن چیزی جز سفرسازی برای مراجعه کنندگان و ایجاد گره های ترافیکی و کمبود خدمات نخواهد داشت.

عزتی با اشاره به راهکار سایر کشورها در مواجه با همین موضوع گفت: اکنون کشورها برای حل چنین مشکلاتی به سمت ایجاد مراکز پزشکی و تاسیس بیمارستان های تخصصی همراه با تامین نیازهای جانبی نظیر پارکینگ، فضای سبز و … حرکت می کنند و ما نیز در همین راستا اقدام به تاسیس بیمارستان تخصصی کودکان در شهرک خاوران کرده و به معضل ترافیکی محل سابق این بیمارستان در خیابان ششگلان خاتمه دادیم.

او ادامه داد: نزدیک ۱۰ سال است که شهرداری های کلانشهرهای کشور لایحه تغییرات این قوانین را به مجلس شورای اسلامی ارائه می کنند و متاسفانه با رد آن مواجه می شوند اما ضروریست برای حل این بحران قوانین مربوطه یا در نظام پزشکی و یا مجلس شورای اسلامی اصلاح شوند.

عزتی در خاتمه اشاره ای نیز به اقدامات صورت گرفته توسط شهرداری در همین راستا کرد و افزود: شهرداری تبریز در این رابطه، با هزینه کرد از دارایی های خود و واگذاری زمین بصورت رایگان برای سازندگان بیمارستان های تخصصی جهت ایجاد مراکز پزشکی و تجمیع پزشکان گام های بلندی برداشته است که نظیر این اقدام را در واگذاری زمین به بیمارستان ۷۰۰ تختخوابی کودکان خاوران، بیمارستان تخصصی بیماران سرطانی، بیمارستان تخصصی بیماران هموفیلی و … شاهد بوده ایم.

انتهای پیام /