صادرات قطعی از منطقه آزاد ارس ۸۵ درصد افزایش یافت
صادرات قطعی از منطقه آزاد ارس ۸۵ درصد افزایش یافت
مدیرعامل منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس، ارزش صادرات قطعی منطقه در ۶ ماهه نخست امسال را ۴۸ میلیون دلار اعلام کرد و گفت: نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد افزایش ۸۵ درصدی این نوع صادرات هستیم.

به گزارش شمس، محسن نریمان اظهار داشت: در ۶ ماهه نخست پارسال ۲۸ میلیون دلار صادرات قطعی از این منطقه انجام شده بود.

وی ارزش صادرات حاصل از تولید در منطقه به سرزمین اصلی را در نیمه نخست امسال ۷۸ میلیون دلار اعلام کرد و گفت: این رقم نسبت به صادرات ۴۸ میلیون دلاری نیمه نخست پارسال رشد ۶۵ درصدی را نشان می‌دهد.

نریمان همچنین از افزایش بیش از چهار برابری صادرات مجدد از منطقه آزاد ارس در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبرداد و افزود: در ۶ ماهه نخست سال گذشته ۲۰ میلیون دلار صادرات مجدد کالا داشتیم که امسال به ۸۵ میلیون دلار رسید.

مدیر عامل منطقه آزاد ارس اعلام کرد: ارزش صادرات کالای داخلی از منطقه در مدت یاده شده از ۱۱ میلیون دلار به ۳۴ میلیون دلار رسیده است.

نریمان مجموع صادرات از منطقه آزاد ارس در قالب صادرات قطعی، حاصل از تولید به سرزمین اصلی، صادرات مجدد و صادرات کالای داخلی را در ۶ ماهه نخست امسال ۲۴۵ میلیون دلار اعلام و خاطرنشان کرد: ارزش کل صادرات ۶ ماهه امسال از این منطقه به صادرات ۲۵۱ میلیون دلاری ۱۲ ماهه سال گذشته نزدیک شده است.

وی عمده کشورهای هدف صادراتی منطقه آزاد ارس را آذربایجان، ترکیه، عراق، قرقیزستان، افغانستان، ارمنستان، چین، امارات متحده عربی، فدراسیون روسیه و گرجستان اعلام کرد و گفت: در ۶ ماهه نخست سال جاری آذربایجان با ۴۴ درصد، ترکیه با ۲۴ درصد و عراق با ۹ درصد بیشترین سهم را از صادرات منطقه داشتند.

مدیر عامل منطقه آزاد ارس همچنین از واردات ۲۶.۴ میلیون دلاری کالا به منطقه آزاد ارس در ۶ ماهه نخست امسال خبرداد و گفت: این میزان واردات نسبت به واردات ۲۸.۵ میلیون دلار نیمه نخست سال گذشته کاهش ۲.۱ میلیون دلاری را نشان می‌دهد.

موقعیت راهبردی منطقه آزاد ارس در شمال غرب کشور و موضوع الحاق ایران به اتحادیه اوراسیا و نقش اساسی مناطق آزاد ارس، انزلی و چابهار و همچنین هم‌مرز بودن ارس با جمهوری آذربایجان، ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان و نزدیکی آن به کشورهای ترکیه و عراق و هم‌جواری جغرافیایی با کشورهای CIS (مشترک المنافع) با هدف‌گذاری بازار ۶۰۰ میلیون نفری منجر به ایجاد ظرفیت‌های اقتصادی بسیار مناسبی برای این منطقه در بین مناطق آزاد کشور شده است.