شورا به منافع حومه تبریز هم توجه کند/ شورا انتظار تایید ۱۰۰ درصدی مصوبات را ندارد
شورا به منافع حومه تبریز هم توجه کند/ شورا انتظار تایید ۱۰۰ درصدی مصوبات را ندارد
صبح امروز نشست هم‌اندیشی اعضای شورای اسلامی شهر و اعضای هیأت تطبیق فرمانداری تبریز در رابطه با مصوبات و اقدامات صورت گرفته در راستای توسعه تبریز برگزار شد.

به گزارش شمس، علی جعفری‌آذر صبح امروز در نشست هم‌اندیشی اعضای شورای اسلامی شهر و اعضای هیأت تطبیق فرمانداری تبریز در رابطه با مصوبات و اقدامات صورت گرفته در راستای توسعه تبریز، اظهار داشت: این اقدامات باید به صورتی باشد که منافع آن نه‌تنها شامل تبریز بلکه حومه تبریز را هم تحت تأثیر قرار دهد.

وی افزود: از اعضای شورا و شهردار تبریز به خدماتی که اخیراً در سطح شهر صورت گرفته، قدردانی می‌کنم. تبریز مسائل و مشکلات مختلفی دارد که به همراهی همگانی جهت رفع آنها نیاز داریم. در دوران جدید هیأت تطبیق از اساتید حقوقی و مالی نیز به اعضا اضافه کرده‌ایم تا حداکثر تعامل را با رعایت موارد قانونی و در چارچوب وظایف خودمان داشته باشیم.

فرماندار تبریز ادامه داد: از حضور شهردار و اعضای شورای شهر در جلسات هیأت تطبیق برای توضیح در خصوص مصوبات و لایحه‌ها استقبال می‌کنیم. همه ما تلاش می‌کنیم تا در کنار یکدیگر گام مثبتی در رفع مشکلات شهرمان برداریم. پیشرفت، عمران و آبادانی تبریز دغدغه همه‌مان بوده و هیچ تعارض منافعی در این خصوص وجود ندارد.

علی نوای‌باغبان، رئیس کمیسیون برنامه‌ و بودجه شورای اسلامی شهر تبریز در ابتدای این جلسه گفت: در عموم مسائل جامعه، ابهامات و مشکلات ناشی از عدم تعامل، تفاهم و گفت‌وگو بوده که موارد مربوط به شهرداری، شورا و هیأت تطبیق هم جزو همین مسائل است. اگر جلسه امروز منجر به درجه‌ای از هم‌افزایی شود، قطعاً به هدف رسیده اما طبیعی است که نمی‌توان تمام مسائل را در یک جلسه مطرح کرده و به نتیجه رسید، بنابراین این جلسات می‌تواند تداوم پیدا کند.

وی یادآور شد: این انتظار وجود ندارد که مصوبه‌ها به صورت ۱۰۰ درصدی تأیید شوند. با این حال در رد مصوبات فهم کامل از موضوع وجود داشته و تصمیمی گرفته شود که به نفع شهر و همشهریان باشد، پیشنهادم این است که اعضای شورا با حضور در جلسه هیأت تطبیق بتوانند توضیحات لازم در خصوص لوایح و مصوبات را ارائه کنند.

حجت‌الاسلام رسول برگی، رئیس شورای اسلامی شهر تبریز نیز این جلسه بیان داشت: جلسه امروز، جلسه تعامل، هم‌فکری و اندیشه‌ورزی است تا بتوانیم به بهترین شکل به شهرمان خدمت کرده و با تدوین برنامه‌های مناسب شاهد پیشرفت شهرمان باشیم.

وی با اشاره به تأثیر حضور نماینده شورای اسلامی شهر در جلسات هیأت تطبیق متذکر شد: این اقدام می‌تواند در رفع ابهامات احتمالی مؤثر باشد همچنین مشکل خاصی وجود ندارد و می‌توان با هماهنگی و تعامل بیشتر نسبت به رفع مسائل موجود اقدام کرد.

در ادامه این جلسه روح‌الله دهقان‌نژاد، رئیس کمیسیون تحقیق، نظارت، ارزیابی و حقوقی شورای اسلامی شهر تبریز با اشاره به روند قانونی تأیید مصوبات شورای اسلامی شهر به عنوان پارلمان محلی، اذعان داشت: در این میان بحث مهمی وجود دارد که برخی مباحث به عنوان دغدغه مطرح می‌شود که برخی مبانی و بسترهای قانونی نیز در این خصوص وجود دارد.

وی افزود: در اکثر شهرها این دغدغه وجود دارد که به نوعی یا باید ارتباط با هیئت تطبیق افزایش یابد یا اینکه رویه مشترکی وجود داشته باشد تا دیدگاه‌ها به هم نزدیک‌تر شده و مصوباتی که بر اساس دغدغه‌ها تصویب می‌شوند، به نتیجه بهتری برسند. تأکید و خواسته بنده این است که ببینیم چگونه می‌توانیم به تعامل و هم‌افزایی دست پیدا کنیم

رئیس کمیسیون تحقیق، نظارت، ارزیابی و حقوقی شورای اسلامی شهر تبریز ادامه داد: شورای ششم با اضافه کردن موضوع حقوقی به کمیسیون تحقیق، نظارت و ارزیابی، می‌خواهد به مباحث مختلف وجهه حقوقی بدهد تا مبادا مصوبه داشته باشیم که در هیأت تطبیق یا با موارد قانونی دیگر تقابل و تعارض داشته باشد.

دهقان‌نژاد یادآور شد: هدفمان حرکت رو به جلو است و تلاش می‌کنیم با وحدت رویه پیش برویم و هزینه‌ها را کاهش دهیم تا مصوبات شورای شهر که به تأیید هیئت تطبیق می‌رسد در نهایت منجر به پیشرفت شهرمان شود.

فریدون بابایی‌اقدم، رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تبریز هم با اشاره به لزوم تعامل و هم‌افزایی بین شورای شهر، شهرداری و هیأت تطبیق فرمانداری گفت: پیشنهادم این است که در خصوص لایحه‌های ارسالی از سوی شهرداری، شهردار یا رئیس شورا در جلسه هیأت تطبیق حضور داشته باشد تا توضیحات لازم در خصوص آن را ارائه کند. در خصوص طرح‌هایی که از سوی اعضای شورا مطرح می‌شود نیز طراح آن برای توضیحات بیشتر در جلسات حضور داشته باشد.

وی تصریح کرد: هدف این است که مشکلی را حل کنیم اما وقتی مصوبات و لوایح رد می‌شود، مثل این است که به راحتی امیدی که برای رفع مشکل ایجاد شده را کنار می‌گذاریم، بنابراین فکر می‌کنم پیشنهادی که توسط آقای دهقان‌نژاد نیز مطرح شد، می‌تواند در راستای تعامل و همراهی هر چه بیشتر عملیاتی شود، باید در شورا هم به قانون‌مند بودن مصوبات توجه بیشتری کنیم.

لازم به ذکر است، در این جلسه مقرر شد اعضای شورای شهر به تناسب مصوبات در هیأت تطبیق فرمانداری حضور یافته و توضیحات تکمیلی در خصوص این مصوبات را ارائه کنند.

انتهای پیام/