شلوغی بازار در این وضعیت، تاسف بار است/ تشخیص کرونا با حبس١٠ ثانیه ای نفس پایه علمی ندارد
شلوغی بازار در این وضعیت، تاسف بار است/ تشخیص کرونا با حبس١٠ ثانیه ای نفس پایه علمی ندارد
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه شلوغی بازار در این وضعیت، تاسف بار است، گفت: شیوع ویروس کرونا، مسئله کشوری و ملی بوده و از هم‌وطنان و هم‌استانی‌ها خواهش می‌کنیم تا این موضوع را جدی بگیرند.

به گزارش شمس، عباسعلی درستی در برنامه زنده تلویزیونی با بیان این مطلب اظهار کرد: بارها تاکید کرده‌ایم که رعایت بهداشت فردی، زیاد ظاهر نشدن در مراسم و مجامع عمومی و کاهش رفت و آمد در مکان‌های پر تردد از کلیدهای مقابله با کرونا ویروس است، اما در روزهای گذشته شاهد افزایش سفر در کشور بوده‌ایم.

وی اضافه کرد: شیوع این ویروس از استان قم شروع شد و سپس در استان‌های تهران، گیلان و اراک نیز دیده شد، اما سفرهایی از این استان‌ها به دیگر شهرها نیز انجام شده که استان ما نیز از آن جمله است.

وی متذکر شد: ویروس کاملا منتشر شده و مردم باید رعایت کنند. کشورمان در خطر بوده و بهتر است به جای ترسیدن، هوشیار بوده و همکاری لازم را داشته باشیم و با اقدامات و هماهنگی، همبستگی ملی را نشان دهیم.

درستی در ادامه با بیان این‌که کرونا ویروس در ۸۰ الی ۹۰ درصد موارد بدون علامت یا با علامت خفیف ظاهر می‌شود، گفت: این افراد نیازی به مراجعه به بیمارستان ندارند و با استراحت در منزل و رعایت نکات بهداشتی بهبود می‌یابند، مراکز بهداشتی و درمانی نیز برای پذیرش ۲۰ درصد مابقی دارای علائم شدیدتر و یا نیازمند بستری، آماده هستند.

وی اضافه کرد: بیمارستان الزهرا (س) و بیمارستان‌های چشم در تبریز به منظور پشتیبانی از سه مرکز آموزشی درمانی معین برای بستری کردن بیماران نیازمند به بستری تعیین شده‌اند، تمامی بیماران مراجعه کننده به اورژانس در تمامی بیمارستان‌ها پذیرش می‌شوند، اما بستری‌ کردن فقط در مراکز آموزشی درمانی سینا، امام رضا (ع) و کودکان انجام می‌شود.

وی با بیان این‌که داروهای توصیه شده برای مقابله با این بیماری در تبریز نیز موجود هستند، اظهار کرد: کرونا ویروس درمان قطعی و مشخصی ندارد، اما تخمین زده می‌شود داروهای پیشنهادی در ۵۰ الی ۶۰ درصد موارد موثر باشند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در ادامه با نادرست خواندن برخی مطالب منتشر شده در شبکه‌های مجازی به عنوان راه تشخیص کرونا با حبس کردن ۱۰ ثانیه‌ای جریان تنفس، گفت: این مطالب پایه علمی نداشته و فقط تعداد مراجعه به بیمارستان‌ها را افزایش می‌دهند، این‌ها حرکات مذبوحانه دشمنان برای افزایش تعداد مراجعان است.

وی در بخش دیگری از سخنانش هرگونه اطلاع رسانی در خصوص تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها را منوط به تصمیم گیری کارشناسان وزارت بهداشت و سیاستگذاران کشور دانست.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز با تشریح آخرین اقدامات در خصوص ضدعفونی مکان‌های عمومی، بیان کرد: ضدعفونی مکان‌های عمومی مانند مدارس و اتوبوس‌ها در حال انجام بوده و ارگان‌ها نیز همکاری خوبی در این خصوص با ما دارند، با همکاری شهرداری تبریز، اتوبوس‌ها به طور روزانه ضدعفونی می شوند و در جلسه‌ای که با راه آهن داشتیم، آن‌ها هم ضدعفونی قطارها را پذیرفتند، همچنین کارشناسان ما با مستقر شدن در ورودی راه آهن مسافران را بررسی می‌کنند.

وی افزود: مدارس هم ضدعفونی می‌شوند و روزی که دانش‌آموزان وارد مدرسه شوند، مطمئن باشند که مدرسه یک روز قبل ضد عفونی شده است، مصلای تبریز نیز فردا به طور کامل ضدعفونی شده و توصیه می‌کنیم تا نمازگزاران سجاده و یا دستمال تمیزی برای ادای فریضه نماز به همراه داشته باشند.

وی در ادامه از همت تمامی مسئولان استانی برای تامین مواد ضدعفونی کننده در استان خبر داد و گفت: واحدهای تولیدی با ظرفیت بیشتر راه افتاده و مردم نگران کمبود مواد ضدعفونی کننده نباشند، محصولات تولید شده در روزهای آتی به وفور یافت می‌شوند.

وی یادآور شد: در خصوص کمبود ماسک هم امیدواریم با تولید در کشور و همچنین تبریز و دریافت سهمیه وزارت بهداشت، ماسک هم برای همه تامین شود، ضمن اینکه استفاده از ماسک تنها برای بیماران و افرادی که ارتباط نزدیک با بیماران دارند ضروری بوده و افراد در صورت تردد در مکان‌های پر رفت و آمد نیز می‌توانند از ماسک استفاده کنند.

درستی در ادامه با اشاره به کنترل مسافران وارد شده به کشور از طریق دو مرز زمینی و یک مرز هوایی در آذربایجان‌شرقی، بیان کرد: مسافران هنگام ورود بررسی و ارزیابی شده و با گرفتن آدرس و ثبت مشخصات ارتباط ما با مسافران تا ۱۴ روزه دار پیدا می‌کند.

وی در ادامه با تشریح تمهیدات لازم برای مبارزه با شیوع کرونا ویروس در تعطیلات نوروزی، اظهار کرد: هماهنگی‌های لازم با اداره کل میراث فرهنگی استان انجام و دستورالعمل‌ها هم برای آن‌ها ابلاغ شده است، کارشناسان ما به طور جدی از ۱۵ اسفند ماه در مکان‌های عمومی حضور یافته و موارد لازم را گوشزد می‌کنند.

وی در بخش پایانی سخنانش خاطرنشان کرد: به مسافران گفته خواهد شد که در صورت داشتن علایم چه کاری انجام داده و به کجا مراجعه کنند، همچنین در ورودی تمامی شهرستان‌ها نیز اکیپ‌های بهداشتی مستقر می‌شوند.

انتهای پیام/