سکونت ‌‌نیمی از جمعیت تبریز در بافت فرسوده و حاشیه شهر
سکونت ‌‌نیمی از جمعیت تبریز در بافت فرسوده و حاشیه شهر
رئیس شورای شهر تبریز گفت: وارث بافت حاشیه نشین هستیم و براساس آمارها اکنون ۴۰۰ هزار نفر در حاشیه تبریز زندگی می‌کنند.

به گزارش شمس، شهرام دبیری با اشاره به عمر دو ساله شورای شهر پنجم، اظهارداشت: تعدادی از دوستان با شعار تغییر آمده بودند که چنین اتفاقی نیفتاد، اما نباید اتفاقات مثبتی که در راستای اصلاح ساختار، سالم سازی سیستم و ضابطه مند کردن انجام گرفت را نادیده گرفت.

رئیس شورای شهر تبریز، خاطرنشان ساخت: شورای پنجم این دو سال را با آرامش و بدون اختلاف سپری کرده‌اند که خوب است، اما کافی نیست و باید شاهد تحولاتی در شورا می‌بودیم، درست است که تعدادی از بدهی‌ها تسویه شده‌اند، اما مردم عملکرد می‌خواهند و باید کمیسیون‌ها بیش از این فعال بوده و طرح‌ها، لوایح و سرمایه گذاری‌های متنوعی را مطرح می‌کردند و به مباحثی مانند پروژه‌های عمرانی، بافت فرسوده، حاشیه نشینی و خرید اتوبوس‌ها توجه بیشتری می‌شد.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تبریز با تاکید بر اهمیت شورای شهر، دوران قبل از راه اندازی شوراها و بعد از آن را مقایسه کرد و گفت: قبل از تشکیل شوراها، تصمیمات در دست استاندار و وابسته به یک فرد بود که با تغییر او هم روال تغییر می‌کرد، اما شوراها منتخب مردم هستند و تصمیمات را بر اساس اتفاق نظر اتخاذ می‌کنند، چنانکه نظام ما نظام مردم سالاری است.

دبیری در پاسخ به این سؤال که، آیا کم بودن تعداد اعضا تأثیر مثبتی بر عملکرد شورا دارد یا تکثر در تعداد مانند دوره چهارم بهتر است؟ گفت: کم بودن تعداد اعضا بهتر است، البته در کشورهایی مانند ترکیه که حدود صد نفر عضو شورا دارند، اعضا هر کدام از حزبی هستند و تصمیمات به صورت حزبی گرفته می‌شود.

وی ادامه داد: در بعضی از کشورها، به خاطر وجود احزاب در شوراها، شهردار هم با رأی مستقیم مردم انتخاب می‌شود، چراکه احزاب شخص مورد نظر خود را معرفی می‌کنند و مردم نیز بر اساس برنامه حزب و کاندیدای حزب رأی می‌دهند.

ریاست شورای شهر تبریز در پاسخ به این که، آیا توافقی بودن ریاست اکبرنژاد در سال اول شورا واقعیت دارد، ابرازداشت: ارتباط و دوستی ما با دکتر اکبرنژاد به سال‌های قبل از شورا باز می‌گردد و از مفاخر انقلاب و جنگ به شمار می‌روند، شخصیت قابل احترامی هم دارند، اما این توافق انجام شده بود و من برای ریاست ایشان در سال اول مخالفتی نشان ندادم.

وی افزود: لیست امید برنامه‌ای داشت که اگر من کرسی ریاست را بدست می‌گرفتم، ما را مقصر عدم تحقق برنامه‌های خود می‌دانستند و به همین جهت اصراری برای ریاست در سال اول نداشتم، لیست امید هم تاحدی توانسته‌اند برنامه‌های گفته شده خود را پیش ببرند، اما به نظرم در حد ایده آل نبوده است.

دبیری در پاسخ به سوالی به انتقادات مطرح شده نسبت به شورای چهارم پرداخت که آیا با ریاست شما در دوره پنجم، عملکرد متفاوت خواهد بود؟ ابراز داشت: عملکرد شورای چهارم در تحقق بودجه و پروژه‌های عمرانی رضایت بخش بود اما چون مردم همیشه با رانت و فساد مخالف بوده‌اند، عملکرد شورا هم با این موضوعات زیر سؤال رفت و باید توجه کرد که از لحاظ قانونی ریاست شورا هیچگونه حقی در راستای نظارت بر اعضاء ندارد.

وی در پاسخ به این که، عملکرد شهردار منتخب شورای پنجم را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ اذعان داشت: دکتر شهین باهر فرد پاکدست، سالم، متخصص و با انگیزه‌ای است که تجاربی مانند عضویت در شورای چهارم، ریاست سازمان نظام مهندسی و شهرداری باسمنج را در کارنامه خود داشت که به نظر من مناسب‌ترین گزینه برای کرسی شهرداری بود.

رئیس شورای شهر تبریز، خاطرنشان ساخت: با توجه به شرایط اقتصادی کشور، کم بودن درصد درآمد پایدار برای شهرداری، افزایش هزینه‌های جاری و دست مزدها، اداره شهرداری کار سختی است و به نظرم عملکرد شهرداری تبریز در مقایسه با دیگر شهرها قابل قبول بوده است، اما از حالت ایده آل فاصله دارد و می‌توانیم علی رغم این شرایط سخت یک سری درآمد ایجاد کنیم.

وی در پاسخ به این که، در شورای پنجم چه برنامه‌هایی برای بافت حاشیه نشین شهر طراحی کرد، گفت: تقریباً نصف جمعیت تبریز در بافت حاشیه نشین و فرسوده سکونت دارند و حدود ۴۰۰ هزار نفر در بافت حاشیه زندگی می‌کنند.

دبیری ادامه داد: ما وارث بافت حاشیه نشین هستیم و با این که در حیطه وظایف شهرداری نیست و بر عهده وزارت راه و شهرسازی است، اما در شورای قبلی ورود کرده و سیاست‌های تشویقی مانند اعطا پروانه ساخت به سندهای قولنامه‌ای با تعهد به صورت رایگان و احداث و فروش ۱۷۰ واحد آپارتمانی با قیمت کم در عوض تخریب ساختمان‌های آنان در بافت حاشیه از جمله سیاست‌های شهرداری بود.

وی با اشاره به سفر اخیر وزیر راه و شهرسازی، ابراز داشت: در این سفر مصوب شد، تا زمین‌های دولتی در اختیار شهرداری قرار بگیرند تا شهرداری بتواند با ساخت واحدهای جدید، حاشیه نشین‌ها را به آن جا منتقل کند و باید این مصوبه خوب را عملیاتی کنیم و با سیاست‌های تشویقی توانمندسازی، حاشیه نشینی را کم کنیم.

این عضو شورای شهر تبریز با بیان این که در توسعه شهری، انسان، محور توسعه است، بر لزوم توجه به مسائل فرهنگی شهر تاکید کرد و گفت: توجه اساسی باید به فرهنگ شهروندی صورت پذیرد، البته پروژه‌های عمرانی و سایر مسائل توسعه پایدار مانند محیط زیست و آسفالت شهری که از مطالبات مردمی است جایگاه خود را دارد.

ریاست شورای شهر تبریز، در پاسخ به تسنیم، آخرین وضعیت مترو تبریز را مورد اشاره قرار داد و عنوان کرد: هزینه‌های مترو سرسام آور است، هر کیلومتر حدود ۴۰۰ میلیارد هزینه دارد، اما با این حال تلاش بر این است تا خط یک مترو تا پایان امسال به لاله برسد، هر چند برخی ایستگاه‌ها آماده نباشد ولی خط ریلی آماده استفاده شود.

  • منبع خبر : تسنیم