سلایق فردی در تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات دخیل نباشد
سلایق فردی در تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات دخیل نباشد
 نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی و امام جمعه گفت: در تأیید صلاحیت نامزدهای انتخاباتی، مهم عمل به قانون ،شرع مقدس اسلام و میزان التزام عملی به نظام اسلامی است و نباید سلایق شخصی در این امر دخیل باشد.

به گزارش شمس، حجت الاسلام و المسلمین سید محمدعلی آل هاشم در همایش توجیهی و آموزشی اعضای هیئت نظارت بر انتخابات شهرستانها در تبریز افزود: شورای نگهبان آرای مردم را از دستبرد صاحبان ثروت و قدرت مصون نگه می دارد.

امام جمعه تبریز تصریح کرد: دشمن با تلاش شبانه روزی در صدد نفوذ به مجلس ،دولت و قوه قضائیه است به این علت نباید در تأیید صلاحیت نامزدها تسامحی صورت گیرد یا سلایق شخصی اعمال شود.

وی خطاب به اعضای هیئت نظارت بر انتخابات گفت: ازنظرات شخصی خودداری و با اخلاص در عمل از باندبازی و قوم گرایی دوری کنید و مانند یک ناظر واقعی در شورای نگبان باشید چرا که نظارت بر انتخابات بر عهده شورای نگهبان است و ضامن حفظ اسلامیت و جمهوریت نظام این مرجع است.

وی افزود : آرای مردم در نظام جمهوری اسلامی ایران تعیین کننده و نقش آفرین است نه زینتی؛ از این رو نظام ما نظام مردمسالاری دینی است نه دموکراسی بی قید.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم گفت :تحقق مردم سالاری یا همان جمهوریت به همراه تحقق اسلامیت در نظام اسلامی بر عهده شورای نگهبان است که اگر کوتاهی کند نظام از حیث مردمسالاری به خطر می افتد و امکان سوءاستفاده برای صاحبان قدرت و ثروت و دست درازی به آرای توده های مردم فراهم می شود.

وی افزود : دفاترنظارت استان نقاط ثقل اجرایی شورای نگهبان هستند که باید تخصص لازم را داشته باشند تا درسایه ارتباط اعضای این دفاتر با شورای نگهبان صلاحیت کاندیداها به طور مناسب بررسی شود.

رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی نیز در این همایش گفت : ستاد پیشگیری از جرایم انتخاباتی با دستورالعملهای لازم در استان تشکیل شده است و رویکرد ستاد نه فقط رصد و پایش مستمر فعالیت های انتخاباتی نامزدها بلکه مجریان انتخابات و مدیرانی است که ممکن است از امکانات دولتی برای مقاصد انتخاباتی سوء استفاده کنند.

خلیل اللهی افزود : رویکرد دیگر دستگاه قضایی اتخاذ تدابیر پیشگیرانه است و منتظر اقدام پس از وقوع جرم نمی مانیم بلکه فعالیتها را رصد کرده و اشتباهات را در وهله اول تذکر قانونی می دهیم و برای بار دوم باتشکیل پرونده اقدام قانونی می کنیم.

وی همچنین به تشکیل شعبات تخصصی رسیدگی به جرایم انتخاباتی اشاره کرد و گفت :شعبات ویژه در دادسراهای تبریز و شهرستانها و دادگاه های بدوی تشکیل شده که مسلط به مسائل انتخاباتی هستند.

رئیس کل دادگستری استان افزود: بهره گیری از ظرفیت های قومی نیز از جرم های انتخاباتی است و برخی نامزدها قولهایی به مردم می دهند که جزو خطوط قرمز نظام است و برخی به سیاه نمایی و بد جلوه دادن دستاوردهای نظام می پردازند که دستگاه قضایی با این موارد بدون اغماض برخورد خواهد کرد.