سست کردن پایه‌های نظام از منکرات است
سست کردن پایه‌های نظام از منکرات است
نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌شرقی و امام‌جمعه تبریز گفت: تلاش برای سست کردن پایه‌های نظام اسلامی از جمله اعمال منکر است.

به گزارش شمس، حجت الاسلام محمدعلی آل هاشم چهارشنبه شب در نشست روسای ستاد امر به معروف و نهی از منکر دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی استان با اشاره به مشکلات اقتصادی موجود در جامعه، افزود: اینکه برخی ها به این بهانه پایه های نظام اسلامی را سست و دل های امیدوار را نسبت به آینده ناامید می کنند، عمل منکر است.

وی کج نشان دادن راه درست، گمراه کردن مردم، کمک به دشمن، تلاش برای به فساد کشاندن جوانان را از دیگر اعمال منکر در جامعه عنوان کرد که باید با فرهنگ سازی جلوی این قبیل منکرات گرفته شود.

آل هاشم با بیان اینکه کارمندان در محل کار، کاسبان مؤمن و متدین در محل کسب، هنرمندان با ابزار هنر و استادان در کلاس درس می توانند در فریضه امر به معروف و نهی از منکر اقدام موثر انجام دهند، اظهار داشت: در این راستا به شدت نیازمند شناخت و عمل به دستورات الهی هستیم تا با شناخت و عمل به آن سرمشق و الگوی دیگر جوامع انسانی شویم.

وی با اشاره توصیف قرآن از امت اسلامی در انجام و دعوت به کارهای خیر و نهی از اعمال منکر، افزود: در مسئولیت پذیری و نقش آفرینی جامعه اسلامی مرد و زن هر دو سهم مشترک دارند و همه باید با شناخت معروف و منکر در برابر منکرات اقدام موثر داشته باشند.

آل هاشم با اشاره به اهمیت یادآوری حقوق زنان، کودکان و جوانان در خانواده ها، اضافه کرد: در این راستا باید به فریضه بزرگ امر به معروف و نهی از منکر باید در بین اعضای خانواده عمل شود.

وی با تاکید بر لزوم استفاده از زبان نرم در عمل به فریضه امر به معروف و نهی از منکر، گفت: برای انجام این فریضه نخست باید خود شخص عامل باشد و دوم اینکه از خانواده و نزدیکان خود شروع کند.

آل هاشم، شناخت معروف و احتمال اثرگذاری را ۲ اصل مهم برشمرد و گفت: تقویت و کمک به نظام اسلامی و ایجاد اتحاد بین مردم، امر به معروف است و منکر در جامعه مدنی تنها بدحجابی نیست، بلکه اتلاف منابع عمومی و وقت، اصراف در موادغذایی و افزایش ضایعات آن نوعی منکر به حساب می آید.

وی نقش روسای دانشگاه در عمل به فریضه امر به معروف و نهی از منکر را ممتاز خواند و گفت: قوام و دوام حکومت اسلامی با عمل به امر به معروف و نهی از منکر ممکن است و در جنگ و تهاجم فرهنگی دشمنان و برای مقابله با آنها باید با نشاط و شادابی بیشتر اجتماعی به این فریضه عمل کرد.