سرنگونی یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکا
سرنگونی یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکا
یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکا پس از تجاوز به فضای سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در ساعات اولیه بامداد امروز توسط پدافند نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هدف قرار گرفت و سرنگون شد.

به گزارش شمس، یک فروند پهپاد جاسوسی امریکایی در ساعات اولیه بامداد امروز، پس از تجاوز به فضای سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در منطقه کوه مبارک استان هرمزگان توسط آتش پدافند نیروی هوا فضای سپاه سرنگون شد.

در نخستین ساعات بامداد امروز (پنجشنبه ۳۰ خرداد) یک فروند پهپاد جاسوسی “گلوبال هاوک” غول پیکر  ۲۲۲ میلیون دلاری آمریکایی بعد از تجاوز به حریم هوایی جمهوری اسلامی ایران در منطقه کوه مبارک استان هرمزگان، هدف آتش پدافند نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت و سرنگون شد.
تلاش برای خروج این پهباد از آبهای خلیج فارس ادامه دارد.

سردار سلامی در اجلاسیه نهایی کنگره ملی ۵۴۰۰ شهید در گرامیداشت یاد و نام شهدای استان در سالن ۶ هزار نفری ۲۲ گولان سنندج در حال برگزاری است گفت : سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا یک پیام واضح و صریح و دقیق بود؛ مرزهای ایران خط قرمز ماست.

کردستان به محل دفن سیاست بیگانگان تبدیل شد چون هر آنچه می‌خواستند انجام دادند.

فرمانده کل سپاه عنوان کرد: در این اجلاسیه اظهار داشت: حضور در جمع مردمان سرسبز کردستان و محفل شهدای کردستان مایه افتخار است.

فرمانده کل سپاه عنوان کرد: کردستان به محل دفن سیاست بیگانگان تبدیل شد چون هر آنچه می‌خواستند انجام دادند.

وی افزود: امروز می‌بینیم کردستان ایمن، سربلند و در حال پیشرفت می‌درخشد، سرزمینی است که امروز در آن جلوه های پیشرفت نمایان است و نظام تصمیم گرفته تا اینجا را به نقطه‌ای آباد، امن پیشرفته در جهان تبدیل کند این واقعیتی است که مردمان این سرزمین در آینده آن را خواهند دید.

فرمانده کل سپاه ادامه داد: ما از تاریخ سختی عبور کردیم، ما با دشمنان بزرگی درگیر بوده‌ایم، همه سناریورهای سخت و سهمگین استعمار برای فشار به ملت ایران، برای بازگشت به تاریخ این کشور، برای از بین بردن استقلال این ملت، برای خدشه به تمامیت ارضی این وطن، برای تسلیم کردن ملت ایران همه این سیاست‌ها، سناریوها و راهبردها در طول این تاریخ کوتاه چهل ساله از سوی دشمنان به ما اعمال شده است.

مشخصات جغرافیایی منطقه

منطقه کوه‌مبارک یکی از شهرهای استان هرمزگان در جنوب ایران و شرق استان هرمزگان است.

این شهر در بخش بیابانی شهرستان جاسک و در کرانۀ دریای عمان واقع شده است. از طریق راه اصلی در ۱۵۵کیلومتری میناب و ۶۵کیلومتری جاسک قرار دارد.

همچنین کوه‌مبارک در دهانه ورودی دریای عمان به تنگه راهبردی هرمز واقع شده است و هر شناوری که بخواهد وارد تنگه هرمز و خلیج فارس شود باید از مقابل این منطقه عبور کند که همین امر بر اهمیت راهبردی کوه‌مبارک می‌افزاید.

آب‌‌وهوای ایم منطقه از نوع گرم و مرطوب می‌باشد و پوشش گیاهی بسیار ناچیزی در منطقه دیده می‌شود و میزان بارندگی‌های منطقه بسیار کم است. عمده فعالیت ساکنان این منطقه ماهیگیری است که این مسئله اهمیت بنادر صیادی این خطه از کشور را دوچندان می‌سازد.