سرانه فضاهای فرهنگی آذربایجان شرقی نصف میانگین کشوری است
سرانه فضاهای فرهنگی آذربایجان شرقی نصف میانگین کشوری است
استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به جایگاه تبریز در صنعت چاپ و نشر گفت: سرانه فضاهای فرهنگی استان آذربایجان شرقی، نصف سرانه فضاهای فرهنگی کشور است.

به گزارش شمس، محمدرضا پورمحمدی، امروز در مراسم افتتاح نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز که با حضور حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، با اشاره به اینکه تبریز زادگاه و پایگاه صنعت چاپ و نشر کشور است، ابراز داشت: تبریز طلایه داری خود را حتی سال ها بعد از درگذشت عباس میرزا نائب السلطنه که بانی و مروج مظاهر مدرنیته در دوران حکم فرمایی اش در ایالت آذربایجان بود، حفظ کرد و سال ها و سال ها در فاصله سال های ۱۳۳۰ تا ۱۳۵۰ تبریز دومین جایگاه را در صنعت چاپ و نشر کشور داشت.

وی افزود: تبریز به مرکز اندیشمندان و روشنفکران و قلم به دستان مبارز علیه دوران پهلوی تبدیل شده بود و سال ها بزرگان فکر و اندیشه این شهر را به عنوان مرکز سکونت اختیار کرده بودند.

استاندار آذربایجان شرقی تاکید کرد: بازار شیشه گرخانه تبریز در دهه ۵۰ زادگاه میعادگاه دانشجویان و محققان بود و آن زمان ۲۶ کتابفروش بزرگ در شیشه گرخانه وجود داشت زمانی که تبریز ۵۰۰ هزار نفر جمعیت بیشتر نداشت اما تبریز امروز بیش از ۶ کتابفروشی مهم ندارد.

پورمحمدی با بیان اینکه حال تبریز خیلی خوب نیست، گفت: هنوز هم بهترین های چاپ در استان آذربایجان شرقی و شهر تبریز فعالیت می کنند اما بازار مطالعه سرد است ما هنوز یک روزنامه سراسری نداریم.

وی افزود: سرانه فضاهای فرهنگی استان آذربایجان شرقی، نصف سرانه فضاهای فرهنگی کشور است، مشکلاتی که در حوزه سخت افزاری چاپ و نشر و حق تالیف وجود دارد، مباحثی است که باید روی آن فکر شود.