ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌شرقی و غربی تشکیل شود
ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌شرقی و غربی تشکیل شود
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی گفت: معتقدم ستاد احیای دریاچه ارومیه باید در هر دو استان آذربایجان شرقی و غربی تشکیل و اعتبارات احیا نیز استانی شود تا قدرت و دقت اجرای پروژه‌ها بالا رود.

به گزارش شمس، محمد فرشکاران با حضور در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه سهند که به موضوع مصوبات سفر ریاست جمهوری در استان اختصاص داشت، اظهار کرد: موقعیت خاصی که امسال برای استان پیش آمد سفر رئیس جمهور بود که باید از این فرصت نهایت استفاده را ببریم.

وی افزود: سال گذشته مجموع اعتبارات تملک دارایی های سرمایه‌ای مصوب استان از منابع مختلف (استانی، استانی ویژه و ملی) ۴.۸ هزار میلیارد تومان بود که از این رقم در حدود ۲۰۰۰ میلیارد تومان تخصیص یافت؛ اما در سفر رئیس جمهور تنها از محل منابع عمومی سازمان برنامه و بودجه حدود ۱۱.۵همت اعتبار تملک دارایی‌های سرمایه‌ای استان مصوب شد.

فرشکاران بیان کرد: با تعاملات و پیگیری‌های به موقع و موثری که مسئولان استان با مرکز داشتند و دفاعیاتی که در جلسات کارشناسی برای تصویب پروژه‌های پیشنهادی صورت دادند، توانستند حدود ۴۰ همت اعتبار را به تصویب برسانند که بخشی از این اعتبار در قالب تسهیلات و مربوط به بخش خصوصی و بخش دیگر مربوط به ردیف‌های اعتباری شامل منابع عمومی و ردیف‌های در اختیار وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی، فروش اموال و… است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی ادامه داد: پیگیری جذب اعتبارات مصوب مهم‌تر از تصویب اعتبارات است و باید تلاش کنیم اعتباراتی که در قالب‌های مختلف برای استان تخصیص می‌یابد به صورت کامل جذب شود.

وی یادآور شد: مرحله اول اعتبارات سفر پرداخت شده؛ البته بنا بود قسط اول به صورت نقدی باشد، اما فرا رسیدن زمان پرداخت یارانه‌ها منابع نقدی دولت را بیشتر به این سمت سوق داد و قسط اول اعتبارات به صورت اوراق در اختیار سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی قرار گرفته است.

فرشکاران خاطرنشان کرد: تفاوتی که اوراق قسط اول اعتبارات ریاست جمهوری با اوراق معمول دارد، این است که این اوراق سه ساله نبوده و یک ساله هستند و تقریبا نقد محسوب می‌شوند.

وی ادامه داد: پروژه‌های اولویت دار سفر ریاست جمهوری مربوط به حوزه‌های برق، آب، راه و مسائل فرهنگی است که در این ارتباط مبادله موافقت نامه‌ها به سرعت باید انجام پذیرد و کارها پیش رود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی تاکید کرد: همانطور که آقای استاندار هم تاکید دارند منابع بانکی مربوط به اعتبارات سفر ریاست جمهوری هم که به همه بانک‌های عامل ابلاغ شده باید به سرعت جذب شود و دستگاه‌های متولی هم گزارش عملکرد و پیشرفت پروژه‌های متبوع را حداکثر هر سه ماه یکبار ارائه دهند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع احیای دریاچه ارومیه نیز پرداخت و گفت: دریاچه ارومیه یک موضوع اساسی و حیاتی است که حیات منطقه و کشورهای همجوار تحت الشعاع این موضوع قرار دارد؛ بنابراین احیای دریاچه ارومیه را از درجه اهمیت ساقط نکرده‌ایم و نخواهیم کرد.

فرشکاران اضافه کرد: در مصوبات سفر هم این موضوع مد نظر بوده و استان ما با حدود ۱۸ پروژه فعال در این زمینه عملکرد بهتری دارد و اعتبارات این پروژه‌ها نیز در حوزه آب و فاضلاب مصوب شده است.

وی به اجرای پروژه‌هایی مثل انتقال آب ارس به تبریز، تکمیل تصفیه خانه‌های تبریز، آذرشهر و ملکان و غیره و انتقال پساب‌های آنها با دبی مشخص به صورت مدام به دریاچه اشاره کرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: پروژه مهم دیگر احداث تونل انتقال آب زاب به دریاچه است که باید به سرعت تکمیل شود و انتقال آب از طریق این تونل به صورت دائمی اتفاق افتد.

فرشکاران با بیان اینکه اعتبارات دریاچه ارومیه ملی بوده و باید از طریق دستگاه‌های متولی در استان‌ها جذب شود، اضافه کرد: معتقدم ستاد احیای دریاچه ارومیه باید در هر دو استان آذربایجان شرقی و غربی تشکیل و اعتبارات احیا نیز استانی شود تا قدرت و دقت اجرا، مدیریت و رصد پروژه ها بالا رود.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی در مورد موضوع استقلال شرکت مس سونگون یادآور شد: مس سونگون به شرکت ملی مس ایران وابسته بوده و بر مبنای مصوبات مجمع عمومی مس ایران عملکرد دارد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی افزود: اتفاق مبارکی که در سفر رئیس جمهور به استان افتاد، دستور تاریخی استقلال مس سونگون بود که اهمیت این موضوع بسیار فراتر از تخصیص اعتبار به این شرکت است؛ چراکه مس سونگون کاملا خوداتکا بوده و از محل فروش کنستانتره تولیدی درآمد قابل توجهی دارد.

فرشکاران اضافه کرد: در قانون بودجه ۱۴۰۱ تاکید شده ۱۵درصد حقوق دولتی معادن به خزانه معین استان محل استقرار معادن انتقال یابد و ما باید بتوانیم سهم قانونی استان از مس را وارد اعتبارات استان کنیم.

انتهای پیام /