سالمندان ‌تبریزی کارت منزلت می‌گیرند
سالمندان ‌تبریزی کارت منزلت می‌گیرند
رئیس شورای اسلامی شهر تبریز گفت: اعضای شورای شهر کلانشهر تبریز در جهت حمایت از سالمندان تلاش می‎کنند تا کارت منزلتی قابل استفاده و به درد بخور به سالمندان ارائه شود.

به گزارش شمس،  شهرام دبیری در کنگره بین‌المللی سلامت و توانبخشی سالمندان و چهارمین نشست بین‌المللی علوی ضمن تقدیر از تاسیس پژوهشکده سالمندی دانشگاه علوم پزشکی تبریز اظهار داشت: امیدواریم این پژوهشکده به مرجعی در کل کشور تبدیل و تمامی پژوهش‌های سالمندی در اینجا متمرکز شود.

وی افزود: بیشترین تحقیقات پژوهشکده سالمندی باید در راستای پیشگیری از ناتوایی‎های سالمندی باشد، به عنوان مثال ژاپن بودجه قابل توجهی را برای تحقیقات سالمندی تخصیص داده و از این رو امید به زندگی نیز در ژاپن بالا است.

رئیس شورای اسلامی شهر تبریز گفت: اعضای شورای شهر کلانشهر تبریز در جهت حمایت از سالمندان تلاش می‎کنند تا کارت منزلتی قابل استفاده و به درد بخور به سالمندان ارائه شود.

وی با اشاره به وجه تسمیه چهارمین نشست بین‌المللی علوی افزود: پروفسور علوی از افتخارات تبریز و ایران و بسیار مورد علاقه دانشجویانش بوده و در تمامی کنگره‎های بین‎المللی، بیشترین تعداد مقالات به او اختصاص دارد.

دبیری در پایان از فعالیت‌های گسترده دانشگاه علوم پزشکی تبریز و پژوهشکده سالمندی این دانشگاه قدردانی کرد.

علی اکبر طاهر اقدم نیز در این کنگره با اشاره به برخی مشکلات اجتماعی سالمندان، اظهار کرد: با خارج کردن سالمندان از گردونه، آنان را دچار گسست عاطفی کرده و مشکلات متعدد عاطفی مانند افسردگی گریبان‌گیر آنان می‎شود.

وی افزود: با وجود برخی مشکلات دوره سالمندی، وجود سالمندان نعمت بوده و باید از وجود آنان بهره‎مند شویم.

قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز تاکید کرد: اگر با برنامه‎ریزی به استقبال سالمندی برویم، این دوره از زندگی دیگر تهدیدآمیز نبوده و بلکه فرصت به شمار می‎آید، اما اگر برنامه‌ریزی نداشته باشیم، سالمندی به سونامی تبدیل می‎شود.

وی با اشاره به نیازهای عاطفی سالمندان بیان کرد: متاسفانه امروزه بردن پدر و مادران به خانه‎های سالمندان تبدیل به مد شده و رسانه‎های جمعی باید برای افزایش آگاهی افراد از نیازهای عاطفی سالمندان و تکریم آنان فرهنگ‌سازی کنند.

قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در پایان متذکر شد: مسائل اجتماعی دستوری پیش نمی‎روند و برای حل آن‌ها باید همکاری کنیم.

گفتنی است کنگره بین‌المللی سلامت و توانبخشی سالمندان و چهارمین نشست بین‌المللی علوی با حضور متخصصان و کارشناسان این حوزه و مهمانانی از سراسر کشور و خارج از کشور، امروز در تبریز آغاز به کارد کرد و تا جمعه ادامه دارد.