رهاسازی ۸۳ میلیون متر مکعب آب به سمت دریاچه ارومیه/ امیدواری به احیاء با ادامه بارش‌ها
رهاسازی ۸۳ میلیون متر مکعب آب به سمت دریاچه ارومیه/ امیدواری به احیاء با ادامه بارش‌ها
مدیر دفتر منطقه‌ای ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی از نزدیک‌تر شدن تراز دریاچه ارومیه به ۱۲۷۲ متر خبر داد و گفت: تراز آبی دریاچه ارومیه درحال افزایش است.

به گزارش شمس، خلیل ساعی صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران در خصوص آخرین وضعیت دریاچه ارومیه، بابیان اینکه بر اساس آخرین آمار ارائه‌شده از سدهای استان تا به امروز ۸۳ میلیون مترمکعب آب به سمت پیکره دریاچه ارومیه رهاسازی شده است، اظهار داشت: بر اساس پایش های انجام‌شده، تراز دریاچه ارومیه در ۶ خرداد سال جاری ۱۲۷۱.۹۴ متر بوده است.

وی افزود: تراز این دریاچه در مقایسه با مشابه سال گذشته که ۱۲۷۰.۸۵ متر بود یک متر و ۹ سانتی‌متر و نسبت به ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر ماه ۹۷) یک متر و ۶۷ سانتی‌متر افزایش‌یافته است.

مدیر دفتر منطقه‌ای ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه در حال حاضر حجم آب موجود در دریاچه ارومیه ۵.۳۸ میلیارد متر مکعب رسیده است، خاطرنشان ساخت: وسعت دریاچه ارومیه در ۶ خرداد سال جاری به بیش از ۳ هزار و ۲۶۹ کیلومتر رسیده و نسبت به مشابه سال قبل که ۲ هزار و ۴۰۲ کیلومتر مربع بود، ۸۶۶ کیلومتر مربع وسعت یافته است.

وی ادامه داد: این میزان نسبت به مشابه سال گذشته که ۲.۲۵ میلیارد مترمکعب بود، ۳.۱۳ میلیارد متر مکعب افزایش یافته است.

ساعی همچنین گفت: دریاچه ارومیه در ۶ خرداد سال جاری نسبت به ابتدای سال آبی جاری یک هزار و ۵۴۶ کیلومتر مربع و به عبارتی حدود دو برابر بزرگ‌تر شده است؛ با توجه به بارندگی‌های اخیر و اقدامات ستاد احیای دریاچه ارومیه در مدیریت و هدایت آب‌ها به سمت پیکره دریاچه ارومیه تراز دریاچه ارومیه به ۱۲۷۲ متر نزدیک‌تر می‌شود.