رشد تمدن بشری مدیون کتاب است
رشد تمدن بشری مدیون کتاب است
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه انحطاط یکی بر افت دیگری و رشد یکی بر ترقی دیگری اثرگذار بوده است گفت: کتاب جزئی از تاریخ تمدن بشر بوده و گویای تفکرات اجتماعی در دوره‌های گوناگون است.

به گزارش شمس، حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمدعلی آل هاشم در آیین افتتاح نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز، با بیان اینکه کتاب به نوعی همزاد بشر است و هیچ زمانی از اجتماع انسانی دور نبوده و نخواهد بود اظهار داشت: کتاب و انسان از گذشته تاکنون همپای هم رفتند و یکی بر دیگری اثرگذار بوده است.

وی با اشاره به اینکه انحطاط یکی بر افت دیگری و رشد یکی بر ترقی دیگری اثرگذار بوده است افزود: کتاب جزئی از تاریخ تنماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه در تمامی قرون کتابخانه‌ها جزئی از بافت اجتماعی و فرهنگی هر جامعه بوده اند، گفت: بنابراین کتاب نقش اساس در تمدن‌های بشری داشته است.
امام جمعه تبریز، پیشرفت و تمدن بشری را با کتاب و کتابخانه دارای رابطه مستقیم و اثرگذار دانست و ابراز داشت: کتاب و کتابت در رشد حیات اجتماعی تاثیر بسزایی دارد.

وی تصریح کرد: به همین دلیل تمدن انسانی مملو از کتاب بزرگانی است که افتخار بشریت بوده اند.

حجت الاسلام آل هاشم خاطر نشان‌کرد: تمام همت پیامبران این بوده که بشریت را به کتاب رهنمون سازند چنانچه قرآن، با قسم به قلم آغاز شده است.