رتبه‌ی ۲۶ آذربایجان‌شرقی در واکسیناسیون کذب است/ تزریق استرازنکا برای گیرندگان اسپوتنیک!
رتبه‌ی ۲۶ آذربایجان‌شرقی در واکسیناسیون کذب است/ تزریق استرازنکا برای گیرندگان اسپوتنیک!

خیاط‌زاده گفت: کسب رتبه‌ی ۲۶ واکسیناسیون در کشور نه تنها کذب بوده بلکه کاملا اشتباه است.

«سیمین خیاط‌زاده» در تشریح آخرین وضعیت کرونایی آذربایجان‌شرقی اظهار داشت: در حال حاضر از سرعت افزایش بیماران بستری کاسته شده اما هنوز موارد بستری نزولی نیست و حدود ۱۹۴۰ تا ۱۹۵۰ نفر در بیمارستان‌های استان بستری هستند و ۳۵۰ نفر میانگین بستری روزانه است و بیش از یک سوم نمونه‌های PCR مثبت بوده و میانگین فوتی‌های روزانه حدود ۲۵ تا ۲۶ نفر است.

وی در رابطه با روند واکسیناسیون آذربایجان‌شرقی خاطرنشان ساخت: در حال حاضر در شهرهای بزرگ بالای ۲۰ هزار خانوار، متولدین ۱۳۵۵ به پایین، شهرهای کوچک متولدین ۱۳۵۷ به پایین و در روستاها متولدین ۱۳۶۵ به پایین واکسینه می‌شوند.

رئیس گروه پیشگیری از بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی تبریز افزود: تاکنون ۳۴.۵ درصد گروه سنی بالای ۱۸ سال در استان واکسینه شدند که البته به دلیل کاهش حجم ورود واکسن به استان، برای تزریق دز اول وقفه‌ای ایجاد شده بود و دز دوم تزریق می‌شد اما با ورود محموله‌ی جدید واکسن، تزریق دز اول نیز از سر گرفته شد.

وی با اشاره به خبر کذب آمار واکسیناسیون استان متذکر شد: کسب رتبه‌ی ۲۶ واکسیناسیون در کشور نه تنها کذب بوده بلکه کاملا اشتباه است چراکه در این آمار صورت و مخرج تعداد افراد واکسینه شده را اشتباه نوشته و در مخرج کسر به جای گروه سنی بالای ۱۸ سال، جمعیت کل استان را وارد کرده‌اند و جمعیت استان نیز اشتباه وارد شده است.

خیاط‌زاده اذعان داشت: اگر واکسن‌ برای استان ما تامین می‌شد، واکسیناسیون با همان سرعت بالا ادامه می‌یافت و درصد استان نیز بالاتر بود که البته در حال حاضر آمار واکسیناسیون آذربایجان شرقی از میانگین کشوری بالا است.

وی با بیان اینکه فاصله‌ی تزریق دز اول تا دوم واکسن اسپوتنیک حداقل یک ماه و حداکثر ۹۰ روز است، خاطرنشان کرد: واکسن اسپوتنیک حدود یک و نیم ماه قبل تزریق شده‌بود اما به دلیل تحویل ندادن دز دوم آن از سوی روسیه مجبور به تزریق واکسن جایگزین شده‌ایم.

رئیس گروه پیشگیری از بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه دز دوم واکسن آسترازنکا به تعداد کافی وارد شده است، ادامه داد: از امروز افرادی که دز اول اسپوتنیک را دریافت کرده بودند، می‌توانند با مراجعه به مراکز بهداشت دز دوم آسترازنکا را تزریق کنند که هیچ عوارض جانبی نیز نخواهد داشت.

وی با تاکید به واکسینه شدن تمامی اساتید، در خصوص واکسیناسیون دانشجویان نیز تاکید کرد: تاکنون واکسیناسیون دانشجویان شروع نشده است اما اقدامات آن انجام شده و به محض دریافت سهمیه‌ی واکسن، تزریق را شروع می‌کنیم.

انتهای پیام/