دولت از صاحبان خانه‌های خالی مالیات بگیرد/ اعطای تسهیلات خرید مسکن دیگر اثرگذار نیست
دولت از صاحبان خانه‌های خالی مالیات بگیرد/ اعطای تسهیلات خرید مسکن دیگر اثرگذار نیست
عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس گفت: بهترین راه کار برای مقابله با دلال بازی در بازار مسکن، اعمال سیاست های مالیاتی از جمله مالیات بر عایدی سرمایه است.

به گزارش شمس، احمد علیرضابیگی در گفت‌وگو با خبرنگاران با انتقاد از وضعیت کنونی بازار مسکن، اظهار داشت: متأسفانه قیمت مسکن در یک سال اخیر بیش از ۱۰۰ درصد افزایش داشته و امروز قیمت‌ها به ویژه نرخ اجاره مسکن روز به روز در حال افزایش است.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس دهم خاطرنشان ساخت: به نظرم آثار منفی بازارهای ارز و طلا هنوز به بازار مسکن نرسیده و این احتمال می‌رود که قیمت مسکن در ماه‌های آتی باز تغییر یابد، از این رو در این شرایط دولت باید سیاست کلانی را برای مدیریت بازار مسکن اجرایی کند.

کشور با انباشت تقاضا برای خرید یا اجاره مسکن رو به رو است

وی با اشاره به عملکرد ضعیف دولت در حوزه مسکن سازی و تولید انبوه مسکن در کشور، تصریح کرد: متأسفانه دولت در سال‌های اخیر نتوانسته به دستاورد قابل قبولی در عرصه تولید مسکن دست پیدا کند و امروز کشور با انباشت تقاضا برای خرید یا اجاره مسکن روبروست.

تشدید رکود بخش ساخت و ساز مسکن در ۶ سال اخیر؛ عملکرد دولت روند عرضه و تقاضا را به هم ریخت

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور با بیان اینکه در ۶ سال اخیر عملا فقدان برنامه ریزی مناسب از سوی دولت، موجب رکود در بخش ساخت و ساز مسکن شد، توضیح داد: حال با توجه به کاهش عرضه مسکن، شاهد به هم ریختن روند عرضه و تقاضا هستیم و در این میان افراد با تمکن مالی بالا اقدام به معاملات سنگین مسکن می‌کنند.

دولت به بهانه حمایت از بخش خصوصی از ساماندهی بازار مسکن اجتناب کرد

این نماینده مردم در مجلس دهم عنوان کرد: دولت به بهانه حمایت از بخش خصوصی، از ورود به بخش مسکن و مدیریت این حوزه اجتناب کرده و تنها اقدام به اعطای تسهیلات مسکن می‌کند که این وام‌ها نیز به علت افزایش قیمت‌ها، دیگر اثرگذار نیست.

اعمال سیاست‌های مالیاتی راه کار مقابله با دلالان بازار مسکن

وی با اشاره به فعالیت گسترده دلالان و سودجویان در عرصه بازار مسکن، متذکر شد: به نظر من بهترین راه کار برای مقابله با دلال بازی در بازار مسکن، اعمال سیاست‌های مالیاتی است، از این رو ابتدایی‌ترین اقدام در این رابطه باید اعمال مالیات بر عایدی سرمایه مسکن باشد، این رویکرد می‌تواند از خرید و فروش ملک توسط دلالان تا حدودی جلوگیری کند.

بیگی در پایان گفت: مالیات بر خانه‌های خالی نیز از دیگر راه کارهای موجود برای رفع نیاز کشور به مسکن و مدیریت این بازار است.

انتهای پیام/